تب شیر (Milk Fever)

0
بسیاری از مشکلاتی که در دامداری‌های صنعتی و نیمه‌صنعتی در ارتباط با گاو­های تازه­زا دیده می‌شود، بیماری تب شیر یا هیپوکلسیمی، بیماری تخته بند یا فلجی پس از زایمان نیز می‌­گویند.
اخبار سبز کشاورزی؛ زهرا محبوبی| بروز این بیماری در گاو­های شیری از یک ماه مانده به زایمان تا چند هفته پس از آن است؛ ولی دوره خطرناک برای گاو­های شیری از زایمان تا 10 روز بعد از آن (عمدتاً 48 ساعت اول پس از زایمان) است.
گاو­هایی ­که شیر بیشتری تولید­ می­‌کنند، برای بروز این بیماری استعداد بیشتری دارند. تب شیر در گاو به‌صورت انفرادی، ولی در گوسفند به‌صورت اپیدمی اتفاق می‌­افتد.
حساس‌ترین زمان جهت وقوع بیماری برای گاو­ها، زایش سوم تا هفتم است؛ به‌عبارتی گاو­های 5 تا 10 ساله.

بیشتر بخوانید: آنتروتوکسمی گوسفندان را بهتر بشناسیم

علت اصلی و مهم این بیماری کمبود کلسیم است، میزان کلسیم موجود در خون به دامنه 8-5/5 میلی‌گرم در دسی‌لیتر افت پیدا کند و ممکن است خروج کلسیم از طریق آغوز و شیر به اندازه­ای زیاد باشد که جذب کلسیم از روده و یا جبران کلسیم از دست رفته از طریق ذخایر استخوان مسیر نباشد.
چون عامل اصلی انقباض ماهیچه­‌ها، کلسیم است و در هنگام بروز تب شیر کاهش غلظت کلسیم در خون، کاهش حرکات شکمبه و در نهایت نفخ بروز می‌کند.
از علائم مهم آن می­‌توان فرو رفتگی و تیرگی چشم و کاهش اشتها و کاهش فعالیت سیستم­ گوارشی و ضعف در دست و پاها و عدم‌ایستادن و سرد شدن نوک گوش و عدم دفع ادرار و مدفوع رخ می­دهد.
پیشگیری و درمان:
1 21 روز مانده به زایش جیره باید کاتیونی باشد؛ یعنی استفاده از جیره‌های غذایی که حاوی یونجه در زمان خشکی زیاد باشد حیوان را مستعد به بروز تب شیر می­‌کند.
2 از جیره‌­های اسیدی یک اسیدوز خفیف را در دام ایجاد می­کنند که در مقابل این اسیدوز استخوان­ها به‌عنوان یک سیستم بافری عملی می­کنند و منجر به آزاد شدن کلسیم از استخوان­ها می­شود و فعالیت پاراتیروئید صورت می­گیرد.
3 جیره­‌های اسیدی باید میزان ویتامین D را افزایش می‌دهند که این ویتامین باعث جذب بیشتر کلسیم از روده می­شود.
4 تجویز داروهای محلول­‌های کلسیم مانند بروگلوکانات 23 درصدی کلسیم.
5 آمینوگلیکوزید مثل جنتامایسیین، استرپتومایسین، نئومایسین.

زهرا محبوبی- دانشجوی دکترای تغذیه دام

مقاله قبلییک میلیون تن تولید مازاد مرغ در کشور داریم
مقاله بعدیچل‌چلی دلار در آستانه چله زمستان

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید