توافق روسیه با افغانستان برای صادرات سوخت و غلات

0
یک مقام روسی از توافق اصولی مسکو با افغانستان برای صادرات سوخت و غلات به این کشور خبر داد.
به گزارش اخبار سبز کشاورزی به نقل از روسیا الیوم، «ضمیر کابلوف» فرستاده رئیس جمهور روسیه به افغانستان گفت که بین روسیه و افغانستان در مورد تامین سوخت، بنزین، گاز طبیعی مایع و غلات به طور اصولی توافق شده است.
این مقام روسی در اظهاراتی که خبرگزاری نووستی منتشر کرد، گفت که دو طرف اکنون در حال بررسی جزئیات این معامله هستند؛ کابلوف تایید کرد که توافق اولیه در این زمینه حاصل شده است.
پیش از این رسانه‌های آمریکایی به نقل از حاجی نورالدین عزیزی، سرپرست وزارت تجارت و صنایع دولت طالبان در افغانستان اعلام کرد که طالبان با روسیه قرارداد موقتی را برای تامین بنزین، گازوئیل، گاز و گندم و ارسال به افغانستان امضا کرده است.
به گفته عزیزی، در چارچوب این قرارداد، افغانستان سالانه حدود یک میلیون تن بنزین، یک میلیون تن گازوئیل، ۵۰۰ هزار تن گاز مایع و دو میلیون تن گندم وارد خواهد کرد.
عزیزی از ارائه جزئیات در مورد قیمت‌ها و روش‌های پرداخت خودداری کرد، اما تاکید کرد که روسیه موافقت کرده است برای کالاهایی که از طریق راه شوسه و راه‌آهن به افغانستان ارسال می شود، تخفیف در مقایسه با بازارهای جهانی ارائه دهد.
 این توافق پس از آن نهایی شده که یک تیم فنی افغان، ماه گذشته چندین هفته در مسکو حضور داشت و مشغول مذاکره بود. این گفت‌وگوها پس از سفر عزیزی به روسیه همچنان ادامه داشت.
توافق طالبان با مسکو، اولین معامله بزرگ اقتصادی بین‌المللی شناخته شده‌ای محسوب می‌شود که از زمان بازگشت به قدرت در افغانستان در بیش از یک سال پیش، منعقد کرده و می‌تواند به کاهش انزوای این حکومت کمک کند که عملاً ارتباطش با سیستم بانکی جهانی قطع شده است.
روسیه به طور رسمی دولت طالبان را به رسمیت نمی‌شناسد، اما مسکو در آستانه سقوط کابل میزبان رهبران این گروه بود و سفارت آن یکی از معدود سفارتخانه‌هایی است که در پایتخت افغانستان باز مانده است.
مقاله قبلیمرغ همچنان پای ثابت نوسانات بازار
مقاله بعدینهاده‌های دامی، مشکلی بی‌پایان

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید