آپی تراپی(زنبور درمانی) رشته مغفول مانده

0

استفاده از زنبورعسل و فرآورده‌های آن در درمان بیماری‌ها

صنعت زنبورداری در کشور ما وضعیت چندان مناسبی ندارد. به نظر می‌رسد درحال حاضر و با توجه به هزینه‌های بالای تولید و فروش پائین عسل، کار زنبورداری صرفاً برای تولید عسل صرفه اقتصادی نداشته باشد و منافع تولیدکنندگان را تامین نمی‌کند. در این شرایط، یکی از بهترین راه‌ها برای حل این مشکل، حرکت به سمت تولید سایر فرآورده‌های زنبورعسل مانند ژل رویال، زهر زنبور، بره موم، گرده و… است و البته در راستای آن و در تکمیل این زنجیره، توجه به پتانسیل و تاثیر این فرآورده‌ها در درمان بعضی بیماری‌ها و عوارض است.
شاید بتوان درمان با زنبورعسل و فرآورده‎های آن را هم در گروه طب سنتی و هم طب نوین دسته‌بندی کرد که می‌توان از آن برای رفع بسیاری از عوارض بیماری‌ها استفاده شود. به نظر می‌رسد با توجه به تاثیری که فرآورده‎های زنبورعسل در درمان بعضی عوارض و بیماری‌ها دارند، توجه  به این کار توجیه‌پذیر است و مزیت لازم را داشته باشد.
در محصولات زنبورعسل انواعی از مواد موثره وجود دارد که به جرات می‌توان گفت جایگزینی برای آنها در مواد شیمیایی، طبیعی و… برای درمان بعضی عوارض و بیماری‌ها وجود نداشته باشد. به طور مثال بعضی مواد موثره موجود در «بره موم»، زهر زنبورعسل یا ژل رویال وجود دارد که نمونه مشابهی برای آن در درمان بیماری‌ها از نظر میزان و سرعت تاثیر وجود نداشته باشد. اما مشاهده می‌شود که استفاده از این فرآورده‎های باارزش در کشور ما با چالش‌ها و مشکلاتی مواجه و چندان که باید مورد توجه قرار نگرفته است.

جای خالی رشته‌ها و سرفصل‌های دانشگاهی

هستی اسلامی، کارشناس علوم دامی، فعال و پژوهشگر فرآورده‎های زنبور عسل و آپی تراپی (Apitherapy= زنبور درمانی) در این مورد می‎گوید: تولیدات متنوع محصولات در زنبورعسل باعث سود بیشتر زنبورداران و توجیه‌پذیر شدن فعالیت آنها خواهد شد. محصولاتی مانند ژل رویال، بره موم، زهر زنبور، گرده گل و… در صورت داشتن کیفیت لازم،‌ با قیمت بالا به فروش خواهند رفت.
متاسفانه در دانشگاه‌های ما رشته‌ای اصولی و پایه‌ای برای هدایت زنبورداران و علاقه‌مندان به سمت تولید این محصولات متنوع وجود ندارد و اگر چه در سال‎های اخیر تولیدکنندگان تا اندازه‎ای به این سمت حرکت  و شروع به تولید محصولات دیگر به غیر از عسل کرده‎اند، اما به دلیل نبود ساماندهی، نظارت و ارزیابی درست روی این تولیدات، زمینه برای افراد سودجو و متقلب نیز فراهم شده و برخی افراد محصولات تقلبی را به جای این فرآورده‌ها به مشتریان عرضه می‌کنند که ضمن بی‌اعتمادی مصرف‌کنندگان، باعث زیان تولیدکنندگان شریف این عرصه می‌گردند. این جا است که حضور مراجع دولتی و نظارت کننده ضرورت پیدا می‌کند.

«آپی تراپی» متولی ندارد

خانم اسلامی در ادامه می‌گوید: از طرفی، توجهی نیز به پتانسیل بالای این محصولات در درمان بیماری‌ها صورت نمی‌گیرد و مسائلی مانند «آپی تراپی» (Apitherapy) یا زنبوردرمانی در مراجع علمی و پزشکی، مغفول مانده و چندان مورد توجه قرار نگرفته است. یکی از چالش‌ها و مشکلات اساسی این است که یک متولی و مرجع مشخص و صلاحیت‌دار جهت آموزش علاقه‌مندان و صدور گواهی و مجوز فعالیت برای آنها  وجود ندارد.

لزوم استفاده اصولی

وی ضمن اشاره به مزیت‌های فراوان زنبورعسل و محصولات آن در درمان بیماری‌ها، توضیح می‌دهد: البته در مباحث درمانی با استفاده از محصولات زنبور عسل باید به این نکته توجه شود که چنین اقداماتی حتما زیر نظر متخصصان انجام تا نتایج مناسب را در پی داشته باشد و احیاناً تبعات و مضرات آن دامن‌گیر افراد نشود؛ چون در مورد استفاده از این محصولات ملاحظاتی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.
مثلا در مورد استفاده از زهر و نیش زنبورعسل، ابتدا لازم است فرد مورد بررسی آلرژیک قرار گیرد و آزمایش حساسیت به زهر زنبور روی او انجام شود و سپس اقدام به استفاده از نیش زنبور برای درمان آن نمود. همچنین درمان با نیش زنبور برای افرادی که مبتلا به بعضی عوارض هستند، خطرات بالقوه دارد و به هیچ عنوان مجاز نیست. یا اینکه استفاده از گرده گل، در مورد کسانی که آلرژی فصلی داشته باشند، عوارضی ایجاد می‌کند. مسائلی از این دست نیاز به آموزش و وجود افراد متخصص در این عرصه را نشان می‌دهد.

 

حسین کاظمی

کارشناس ارشد کشاورزی

مقاله قبلیمرزهای مدیریت ریسک درکشاورزی کجاست
مقاله بعدیارزش افزوده 90 برابری زنبورعسل

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید