آزولا ماده ای غذایی

0
آزولا به طور گسترده ای در هند و خاور دور به عنوان خوراک دام، استفاده می شود، اما هنوز به عنوان یک ماده غذایی برای مردم ناشناخته مانده است.
البته اکنون مطالعاتی بر روی آزولا بعنوان ماده غذایی در رژیم های غذایی که برای ایستگاه های فضایی، سفرهای فضایی و سکونت در ماه و مریخ استفاده خواهد شد، در دست انجام است.
به دلیل محدود بودن فضای موجود در این زیستگاه ها و گرانش صفر یا کم، آزولا برای استفاده به عنوان غذا در سفرهای فضایی در سیستم های پشتیبانی شده زیست محیطی کنترل شده (CELSS) ایده آل است.
فقط به آب شیرین کم عمق با عمقی کمتر از یک اینچ(2.4 سانتی متر) احتیاج دارد، به طوری که می توان آن را در قاب های چند لایه که فضای کمتری نسبت به گیاهان دیگر دارند، پرورش داد.
به عنوان مثال، کاتایاما و گروه دیگری از دانشمندان ژاپنی و چینی، این رژیم های غذایی احتمالی را برای کلنی های مریخ، بررسی کردند(کاتایاما و همکاران، 2008).
آنها به این نتیجه رسیدند که برنج، سویا، سیب زمینی شیرین و سبزیجات زرد وسبز، منوی اصلی گیاهخواری را فراهم می کنند، آزولا، شفیره کرم ابریشم و لوچ نیز پروتئین مورد نیاز بدن را برای تأمین نیازهای غذایی انسان فراهم می کنند.

محتوای پروتئین آزولا

محتوای پروتئین آزولا به سویا نزدیک است(به عنوان مثال، لیو و همکاران، 2008 الف، ب) و در مطالعات دیگر، از آزولا به عنوان خوراک دام استفاده شد،که این را تأیید می کند. این شامل:
 آزولا به عنوان خوراک مرغ در نیجریه (آلالاد وایایا ، 2006)
 آزولا به عنوان خوراک دام در هند (کامالاسانانا وهمکاران ، 2009)
 آزولا به عنوان خوراک اردک ها در ویتنام ( بکرا و دیگران ، 1995)
 آزولا بعنوان خوراک ماهی در بنین( فیوج و همکاران ، 2004؛ شیومی و کیتو ، 2001)
در سال 2012، مقدار پروتئین بالای آزولا توسط اریک سوژین  در کتاب خود “پروژه پخت و پز و آزولا” تأیید شد:
” ارزش غذایی آزولا مانند جوانه های یونجه و اسپیرولینا است-  که یک مکمل غذایی ساخته شده از سیانوباکتریوم آرتروسپیرا می باشد. این گیاه، منبع غنی از مواد معدنی (10-15٪ وزن خشک)، اسیدهای آمینه ضروری (7-10٪ وزن خشک)، ویتامین ها و کاروتنوئیدها است. 20 – 30٪ از وزن خشک آزولا پروتئین است که این مقدار برای سبزیجات زیاد است. کیفیت پروتئین موجود در آزولا خوب است، البته کمبودهایی در برخی از اسیدهای آمینه نظیر متیونین، هیستیدین و لیزین وجود دارد. دو تا پنج درصد از وزن خشک آزولا ازت است. “

دستورالعمل های آزولا

 

azolla food

اریک سوژین چندین دستور العمل غذایی تهیه کرده است که از آزولا به عنوان ماده اصلی استفاده می شود، از جمله سوپ آزولا، همبرگر آزولا، پنکیک آزولا، هاردتاک  آزولا، کله گنجشکی آزولا و نان آزولا.

 

منبع: بنیاد آزولا
مترجم: معصومه صالحی وزیری

مقاله قبلیانواع چای در دنیا
مقاله بعدینژادهای کوچک سگ که برای خانواده ها مناسب است

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید