عنوان
شناسه خبر: 40456

دولت ۴۵همت به گندمکاران بدهکار است

امروز و فردا کردن پرداخت مطالبات گندمکاران آخرین پرداخت پول گندمکاران برای تقریباً ۲۵ روز قبل بوده در حالی که بر اساس وعده‌ای که رئیس سازمان برنامه و بودجه

دولت ۴۵همت به گندمکاران بدهکار است

امروز و فردا کردن پرداخت مطالبات گندمکاران

آخرین پرداخت پول گندمکاران برای تقریباً ۲۵ روز قبل بوده در حالی که بر اساس وعده‌ای که رئیس سازمان برنامه و بودجه داده بود باید تا پایان شهریور تسویه پول گندمکاران انجام می‌شد.
به گزارش اخبار سبز کشاورزی به نقل از مهر، امسال حدود ۱۰ میلیون و ۳۵۰ هزار تن خرید تضمینی گندم انجام شد که مبلغ آن ۱۵۵ هزار میلیارد تومان (همت) می‌شود. از این مبلغ تا امروز ۱۱۰ همت پرداخت و همچنان ۴۵ همت باقی مانده است.
عطا هاشمی، رئیس بنیاد ملی گندمکاران در این‌باره گفت: آخرین پرداخت پول گندمکاران برای تقریباً ۲۵ روز قبل بوده در حالی که بر اساس وعده‌ای که رئیس سازمان برنامه و بودجه داده بود باید تا پایان شهریور تسویه پول گندم کاران انجام می‌شد.

قانون چه می‌گوید؟

رئیس بنیاد ملی گندم کاران در ادامه سخنان خود به تبصره قانونی تأخیر پرداخت مطالبات اشاره و عنوان کرد: بر اساس تبصره ۲ قانون خرید تضمینی گندم، دولت موظف است تا ۲۴ ساعت پس از تحویل گندم مبلغ آن را پرداخت کند. همچنین بر اساس تبصره ۳ این قانون در صورت تأخیر در پرداخت، دولت باید بر اساس نرخ سود میان مدت اعلام شده از سوی بانک جریمه دیرکرد به گندم کاران بپردازد.

واردات گندم برای صنایع

بر اساس اخبار منتشر شده، ۱۴۰ هزار تن گندم از روسیه وارد ایران شده است. هاشمی در این‌باره گفت: گندم تولید داخل به لحاظ کیفیت و کمیت پاسخگو بوده و امسال آرد مورد نیاز خبازی‌ها با تولیدات داخل تأمین است.
وی ادامه داد: واردات گندم معمولاً از سوی صنعتگران برای محصولات صنف و صنعت بوده یا از سوی شرکت بازرگانی دولتی برای حفظ ذخایر استراتژیک انجام می‌شود.
نرخ خرید تضمینی گندم برای سال زراعی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ در دو نوبت انجام و ۱۵ هزار تومان تعیین شد. همچنین برای سال زراعی جدید ۱۴۰۲-۱۴۰۳ این عدد حدود ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان بوده که هنوز از سوی وزیر جهاد کشاورزی به عنوان رئیس شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی اعلام رسمی نشده است. به گفته کارشناسان بر اساس مصوبات قانونی، قیمت ۳۲ قلم کالای اساسی باید ۲۹ شهریور، یک هفته پس از نهایی شدن قیمت‌ها در شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی (۲۲ شهریور) اعلام رسمی و ابلاغ می‌شد.
دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای