آخرین خبرها:
شناسه خبر: 45298

رئیس سازمان امور اراضی کشور تاکید کرد

اتمام رفع تداخلات اراضی کشاورزی در شهریور امسال

رئیس سازمان امور اراضی کشور اعلام کرد: بر اساس سیاست دولت و دستور وزیر جهادکشاورزی، رفع تداخلات اراضی کشاورزی تا شهریور امسال باید به اتمام برسد.

اتمام رفع تداخلات اراضی کشاورزی در شهریور امسال

به گزارش اخبار سبز کشاورزی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهادکشاورزی، افلاطونی گفت: طبق سیاست‌های دولت و دستور وزیر جهادکشاورزی، انجام فرآیند رفع تداخلات اراضی کشاورزی تا پایان ماه شهریور امسال انجام و به اتمام برسد. همچنین اعلام شد که حفاظت از عرصه‌های کشاورزی در منطقه دماوند به بخش خصوصی واگذار خواهد شد.

امروز در چهل و هفتمین جلسه قرارگاه مرکزی صدور اسناد، حفظ کاربری و یکپارچگی اراضی کشاورزی، رضا افلاطونی عملکرد سالانه رفع تداخلات اراضی را مثبت ارزیابی کرد و از برخی استان ها خواست در این حوزه سرعت بیشتری داشته باشند.

وی از واگذاری تجمیع و یکپارچگی اراضی کشاورزی به شرکت های مهندسی مشاور در سال جاری خبر داد و تصریح کرد: امسال کارهای مطالعاتی و عملیاتی تجمیع اراضی کشاورزی به بخش خصوصی و شرکت های مهندسی مشاور واگذار می شود و سازمان امور اراضی نیز نظارت بر روند اقدامات را انجام می دهد.

افلاطونی تجمیع و یکپارچگی اراضی کشاورزی را از محوری ترین سیاست های وزارت جهادکشاورزی و این سازمان نام برد و اظهارداشت: بیشترین آسیب به اراضی کشاورزی از ناحیه خرد شدن و کوچک شدن وارد می شود، زیرا کشاورزی در اراضی خرد، صرفه اقتصادی ندارد و امکان نظارت بر این اراضی به علت قرارداشتن در زیر حد فنی و اقتصادی امکان ندارد.

وی ادامه داد: برای مشارکت مردمی در تجمیع و یکپارچگی اراضی، سال گذشته از استان ها خواستیم یک پایلوت معرفی کنند که این کار انجام شده و اقدامات بعدی در این اراضی صورت خوهد گرفت.

معاون وزیرجهادکشاورزی واگذاری تصدی گری به بخش خصوصی را از دیگر رویکردهای سازمان امور اراضی عنوان کرد و گفت: امسال برای نخستین بار حفاظت از عرصه های کشاورزی به صورت پایلوت در شهرستان دماوند در استان تهران، به شرکت یا موسسه انتظامی واگذار می شود.

وی ادامه داد: این نظارت براساس چارچوب و شرح وظایفی که یگان حفاظت تعیین می کند به طور دقیق باید انجام شود و یگان حفاظت و بخش حقوقی ما تضامین لازم را از این شرکت ها خواهند گرفت.

افلاطونی افزود: واگذاری زمین و تشکیل پرونده نیز باید با توجه به قوانین موجود و دستگاه های صادرکننده موافقت اصولی به بخش خصوصی صورت بگیرد و نظارت عالی بر فرآیند واگذاری با مدیریت امور اراضی و جهادکشاورزی استان ها انجام شود.

وی درمورد تغییر کاربری اراضی کشاورزی اذعان داشت: بر اساس ماده یک قانون حفظ کاربری اراضی، هرگونه تغییرکاربری اراضی کشاورزی ممنوع است مگر در موارد استثنایی و ضروری که بسیار نادر است.

رییس سازمان امور اراضی کشور ادامه داد: در برخی استان ها متاسفانه استثنائات در تغییرکاربری زیاد شده در حالی که مبنا و اصل بر ممنوعیت تغییر کاربری اراضی کشاورزی است.

وی افزود: اصل بر این است که واحدهای صنعتی در شهرک های صنعتی و واحدهای گلخانه ای و دامداری در مجتمع ها شکل بگیرند.

افلاطونی، بر شکل گیری واحدهای مسکونی در داخل طرح هادی روستایی و شهری تاکید کرد.

وی تعیین ضرورت ها برای تغییرکاربری اراضی کشاورزی را با اهمیت خواند و اظهارداشت: به دنبال آن هستیم که در راستای جلوگیری از خردشدن اراضی کشاورزی در دولت و مجلس تعریفی از ضروریات و استثنائات برای تغییرکاربری اراضی کشاورزی تعریف شود.

افلاطونی، بر نظارت دستگاه های صادرکننده مجوز و پروانه واحدهای تولید در عرصه های کشاورزی تاکید کرده و تصریح کرد: براساس تکلیف قانونی، دستگاهی که پروانه تاسیس برای دامداری یا گلخانه در اراضی کشاورزی صادر می کند، باید بر آن واحدها نظارت کند تا کسب و کار دیگری راه اندازی نشود و استان ها نیز در این زمینه باید همراهی کنند.

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای