آخرین خبرها:
شناسه خبر: 46027

خواص معجزه آسای پوسته تخم مرغ برای گیاهان

با اینکه پوسته‌های تخم‌مرغ داروی معجزه‌آسایی نیستند که در اینترنت ادعا می‌شود، اما هنوز هم یک اصلاح کننده خاک طبیعی و عالی برای گیاهان شما هستند.

خواص معجزه آسای پوسته تخم مرغ برای گیاهان

 به گزارش اخبار سبز کشاورزی، باور کنید یا نه، خواص تخم مرغ به پوسته آن نیز گسترش می‌یابد. استفاده از پوسته تخم مرغ در باغ (و برای گیاهان آپارتمانی شما) ایده خوبی است. پوست تخم مرغ منبع بسیار خوبی از کلسیم است و تقریبا ۳۸۰ میلی گرم کربنات کلسیم در هر گرم پوسته تخم مرغ وجود دارد.

دیگری است که برای گیاهان مفید است. فسفر، منیزیم، سدیم، پتاسیم و چند ماده معدنی دیگر در پوسته تخم مرغ وجود دارد. اما مهم است که به خاطر داشته باشید که مقدار این مواد معدنی بسیار کم است و اگر امیدوارید از پوسته تخم مرغ به عنوان یک کود همه منظوره یا درمانی برای گیاهانتان استفاده کنید، احتمالا ناامید خواهید شد. با این حال با استفاده از پوسته تخم مرغ، در درازمدت با خاک سالم‌تر و غنی‌تر از مواد مغذی مواجه خواهید شد.

به خاطر بسپارید که هر زمان که مواد آلی را به خاک گیاهان اضافه می‌کنیم، در زمانی طولانی و به آرامی مواد مغذی از دست رفته را جایگزین می‌کنیم و اجازه می‌دهیم آن مواد آلی عالی به مرور تجزیه شده و در خاک گنجانده شوند. این مسئله کلیدی برای داشتن گیاهانی سالم و مستحکم است.

قبل از شروع بدانید:

برای استفاده پوسته تخم مرغ، باید آنها را بشویید. بهتر است آن‌ها را آبکشی کرده صبر کنید تا کاملا خشک شود. در صورت تمایل می‌توانید غشای داخلی را نیز جدا کنید.

 خواص پوسته تخم مرغ برای گیاهان

۱- اصلاح کلسیم خاک

هنگام کاشت بذر یا نشا، پوسته تخم مرغ خرد شده را مستقیما در خاک بپاشید و در لایه بالایی خاک فرو کنید با قبل از کاشت با کمپوست یا مخلوط گلدانی مخلوط کنید. پوسته‌ها به آرامی در طول زمان تجزیه می‌شوند و کلسیم و سایر مواد مغذی کمیاب را در خاک آزاد می‌کنند. کلسیم برای رشد و نمو گیاه حیاتی است و نقش مهمی در ساختار سلولی، رشد ریشه و جذب مواد مغذی دارد.

۲- بافر pH خاک

کربنات کلسیم اثر خنثی کننده محدودی بر اسیدیته خاک دارد. در حالی که پوسته تخم مرغ نمی‌تواند خاک بسیار اسیدی را تثبیت کند، انتشار آهسته کلسیم از پوسته تخم مرغ در خاک گیاهان می‌تواند به عنوان یک بافر pH عمل کند و به حفظ pH خوب خاک برای رشد مطلوب گیاه کمک کند.

۳- بهبود ساختار خاک

استفاده از پوسته‌های درشت تخم مرغ می‌تواند به بهبود ساختار خاک گیاهان شما کمک کند. هنگامی که پوسته تخم مرغ با خاک‌های رسی سنگین مخلوط می‌شود، می‌تواند با افزایش فضاهای منافذ بین ذرات خاک، به زهکشی و هوادهی بهتر کمک کند. بهبود ساختار خاک باعث رشد سالم ریشه و افزایش دسترسی به مواد مغذی و آب برای گیاهان می‌شود و فوق‌العاده برای خاک و گیاه مفید است.

۴- معجزه استفاده از کمپوست پوسته تخم مرغ

اگر می‌خواهید از مزایای پوسته تخم مرغ در باغ بدون انجام پر زحمت کارهای اضافی خشک کردن، پودر کردن و پاشیدن استفاده کنید، پوسته تخم مرغ خود را در سطل کمپوست خود بریزید. در حالی که بیشتر طول می‌کشد تا پوسته‌های بزرگتر شکسته شوند، اما در نهایت، وقتی کمپوست تمام شده را به خاک گیاهان خود اضافه کنید، همچنان از مزایای کلسیم اضافه شده برخوردار خواهید شد.

۵- اصلاح خاک

هر زمان که گلدان گیاهان آپارتمانی خود را تعویض می‌کنید، مقداری پوسته تخم مرغ پودر شده به خاک آن اضافه کنید. گیاهان آپارتمانی شما مستحق همان مواد مغذی باغ هستند. جالب است بدانید اگر پوسته‌های تخم‌مرغ را به صورت پودر خرد شده به خاک گلدان اضافه کنید، زهکشی را نیز بهبود می‌بخشند.

۶- مخلوط گلدانی سفارشی برای گیاهان آپارتمانی

از تکه‌های بزرگتر پوسته تخم مرغ برای ایجاد مخلوط خاک مخصوص گیاهانی که خاک سبک زهکشی سریع و سبک را ترجیح می‌دهند، استفاده کنید. ارکیده‌ها، ساکولنت‌ها، کاکتوس‌های کریسمس و بنفشه‌های آفریقایی همگی با مخلوط گلدانی که بستر بزرگتری را در خود جای داده اند، بهتر عمل می کنند. اما وقتی می‌توانید ترکیب گلدانی سفارشی خود را بسازید که کلسیم را نیز برای گیاهان آپارتمانی شما فراهم کند، چرا اضافه‌تر هزینه کنید؟

پوسته‌های تخم مرغ را با هاون و یا وردنه به آرامی له کنید و آن‌ها را با مخلوط گلدانی همه منظوره مخلوط کنید تا به قوام دلخواه برسید. پوسته تخم مرغ به تهویه خاک و بهبود زهکشی کمک کرده و مخلوط سبک تری ایجاد می‌کند. گیاهان آپارتمانی شما همچنین از آزاد شدن آهسته کلسیم و سایر مواد معدنی کمیاب سود می‌برند زیرا پوسته تخم مرغ در خاک گلدان تجزیه می شود.

دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای