آخرین خبرها:
شناسه خبر: 45101

رشد ۱۷۰ درصدی ارزش ارزهای دیجیتال ۱۷ ثروتمند جدید را به جهان معرفی کرد

برترین میلیاردهای جهان کدامند؟

فهرست میلیاردرهای دنیا منتشر شد. این فهرست در مجموع ارزشی برابر با 14/2 تریلیون دلار دارد.

برترین میلیاردهای جهان کدامند؟

به گزارش اخبار سبز کشاورزی؛ درحالی‌که براساس آخرین داده‌های بانک جهانی، در سال 2022، 9درصد از جمعیت جهان (712 میلیون نفر) در فقر شدید زندگی می‌کردند و نسبت به سال 2019 بیش از 23 میلیون نفر به شمار کسانی که در فقر شدید هستند اضافه شده، اما براساس همین آمار تقریباً در تمامی نقاط دنیا به غیر از خاورمیانه و شمال آفریقا، شاهد روند کاهشی فقر بوده‌ایم؛ به‌ویژه در آسیای شرقی و اقیانوس آرام، نرخ فقر از 40 درصد در سال 2000 میلادی به کمتر از یک درصد در سال 2022 رسیده است.

از سویی براساس جدیدترین آمار نشریه فوربز، تعداد و میزان ثروت ثروتمندان در سال‌های اخیر روندی رو به رشد داشته؛ به‌طوری که هم‌اکنون میلیاردرهای بیشتری نسبت به قبل وجود دارند، ثروت آنها از همیشه بیشتر است و 2781 نفر در فهرست میلیاردرهای جهان، امسال در مجموع ارزشی معادل 2/14 تریلیون دلار دارند؛ یعنی 2 تریلیون دلار افزایش نسبت به سال قبل و 1/1 تریلیون دلار نسبت به اوج قبلی آن در سال 2021 و جالب‌تر اینکه دوسوم افراد حاضر در این فهرست نسبت به سال گذشته به‌صورت سرسام‌آوری ثروتمندتر شده‌اند.

براساس همین آمار بیش از 13 درصد میلیاردرهای جهان زنان هستند و آمارها می‌گویند زنانِ ثروتمند، ثروتمندتر از همیشه هستند.

بررسی ثروت ثروتمندان در سال گذشته نشان می‌دهد که تنها ده نفر از این تعداد میلیاردر جهان، 507 میلیارد دلار از سود کلی سال گذشته را از آنِ خود کرده‌اند. هشت نفر از این تعداد، از ده غول فناوری ایالات متحده هستند که شش نفر از آنها از گروه «هفت باشکوه» هستند یعنی اپل، مایکروسافت، آلفابت، آمازون، انویدیا، تسلا و متا، سهام این غول‌های فناوری محرک اصلی سودهای بزرگ در بازار بوده‌اند. این همان دیوانگی هوش مصنوعی ا‌ست که دنیای فناوری را فرا گرفته است. همچنین 17 سرمایه‌گذار و کارآفرین با فعالیت در حوزه بلاک‌چین ثروتمند شدند.

هیچ‌کس در این کره خاکی بیش از مارک زاکربرگ در 12 ماه گذشته سود نداشته است. دارایی خالص او 112/6میلیارد دلار افزایش یافت زیرا ارزش سهام متا تقریباً سه برابر شد. زاکربرگ که اکنون 177 میلیارد دلار دارایی دارد، ثروتمندترین فردی است که تا به حال در رده‌بندی سالانه فوربز قرار گرفته است.

از دیگر سرمایه‌گذاران فناوری که از موج هوش مصنوعی استفاده کردند می‌توان این افراد را نام برد: مدیرعامل شرکت تراشه‌های انویدیا و یکی از بنیان‌گذاران آن، جنسن هوانگ، که برای اولین بار به فهرست 20 ثروتمند جهان اضافه شده و امسال تقریباً 56 میلیارد دلار بیشتر از سال 2023 ارزش کسب کرد؛ استیو بالمر، مدیرعامل سابق مایکروسافت، که بزرگترین سرمایه‌گذار در اوپن‌ای‌آی است؛ و لری الیسون، بنیانگذار، مدیر ارشد فناوری و بزرگترین سهامدار غول نرم‌افزاری اوراکل.

تنها دو نفر از ده ثروتمند برتر سال جاری افرادی خارج از ایالات متحده هستند: پراجوگو پانجستو، رئیس غول صنعت پتروشیمی و انرژی اندونزی، با ارزش تخمینی 43/3میلیارد دلار، که پس از خرید یک شرکت انرژی تجدیدپذیر، شاهد افزایش ثروت خود بود؛ و نیز گوتام آدانی، میلیاردر هندی، که پس از پشت سر گذاشتن یک سال پرفرازونشیب، اکنون 36/8 میلیارد دلار ثروتمندتر شده است.

10 میلیاردر‌ بزرگ با بیشترین سود در 2023

1- مارک زاکربرگ

زاکربرگ بنیانگذار متا، با دارایی خالص 177 میلیارد دلار و سود برابر با 112/6 میلیارد دلار از مارس 2023 در 39 سالگی ثروتمندتر از همیشه است. زاکربرگ تقریباً یک‌چهارم از کارمندان خود را اخراج کرد و در عین حال سرمایه‌گذاری‌های بزرگی روی هوش مصنوعی و متاورس انجام داد. او اکنون حدود 80 میلیارد دلار از رتبه‌بندی پیشین ثروتمندتر است.

2- جف بزوس

مؤسس و رئیس اجرایی آمازون با دارایی خالص 194 میلیارد دلار و سود 80 میلیارد دلار از ماه مارس 2023، نسبت به سال پیش ۸۰ میلیارد دلار ثروتمندتر شده است. سهام این غول تجارت الکترونیک، که تقریباً 85 درصد از ثروت بزوس را تشکیل می‌دهد، طی سال گذشته به دلیل رشد قابل توجه در بخش تجارت الکترونیک و محاسبات ابری، 93 درصد افزایش یافت.

3- جنسن هوانگ

هوانگ با دارایی خالص 77 میلیارد دلار و سود 9/55 میلیارد دلار در صنعت نیمه‌هادی‌ها، سه دهه پیش انویدیا را به‌عنوان یک طراح چیپ بازی‌های ویدئویی تأسیس کرد. اکنون انویدیا بر بازار پررونق تراشه‌های هوش مصنوعی تسلط دارد. سهام این شرکت در سال گذشته بیش از دو برابر شد و ارزش بازار شرکت را از مرز 2 تریلیون دلار در ماه فوریه عبور داد و به هوانگ کمک کرد تا برای اولین بار در فهرست 20 ثروتمند برتر جهان قرار گیرد.

4- مایکل دل

بنیانگذار و مدیر عامل شرکت دل تکنالوجیز با دارایی خالص 91 میلیارد دلار و سود 40/9 میلیارد دلار از دل تکنولوجیز با افزایش ۲۱۷ درصدی سهام شرکت سخت‌افزار رایانه‌ای به‌دلیل افزایش تقاضا برای سرورهای هوش مصنوعی این شرکت، نزدیک به ۴۱ میلیارد دلار به ثروت خود اضافه کرده است. او همچنین در پاییز گذشته از فروش بخش محاسبات ابری دل، یعنی VMware به قیمت 69 میلیارد دلار به شرکت نیمه‌هادی برودکام کورپوریشن، ثروتمندتر شد.

5- استیو بالمر

اگرچه ارزش تیم بالمر با دارایی خالص 121 میلیارد دلار و سود 40/3 میلیارد دلار از مایکروسافت، در لس‌آنجلس کلیپرز، پنجمین تیم باارزش ان‌بی‌ای در سال گذشته تقریباً 20 درصد رشد کرد و به 4/65 میلیارد دلار رسید، اما بیشتر 40 میلیارد دلار افزایش ثروت بالمر از سهام او در مایکروسافت بود، او از سال 2000 تا 2014 مدیرعامل مایکروسافت هم بود. این سهام در سال گذشته 63 درصد افزایش یافت که بخشی از آن ناشی از سرمایه‌گذاری 10 میلیارد دلاری این غول نرم‌افزاری در توسعه‌دهنده چت‌جی‌پی‌تی اوپن‌ای‌آی بود.

6- پراجوگو پانجستو

ثروت این میلیاردر اندونزیایی از 5/3 میلیارد دلار در سال گذشته به 43/4 میلیارد دلار افزایش یافت و با سود 1/38 میلیارد دلار او را با 400 رتبه صعود در رتبه‌بندی به رتبه 27 ثروتمندترین‌های جهان رساند.

پانجستو که در حوزه پتروشیمی و انرژی فعال است سال گذشته دو شرکت را در بورس اوراق بهادار اندونزی عرضه کرد: شرکت معدنی زغال‌سنگ پتریندو جایا کراسی و شرکت انرژی تجدیدپذیر باریتو که بزرگترین تولیدکننده انرژی زمین‌گرمایی اندونزی ا‌ست. از زمان عرضه اولیه سهام، ارزش سهام این دو شرکت به ترتیب نزدیک به پانزده و پنج برابر افزایش یافت.

7- گوتام آدانی

دارایی خالص آدانی 84 میلیارد دلار و سود او 36/8 میلیارد دلار در حوزه کمودیتی ا‌ست. اتهامات کلاهبرداری مالی و دستکاری سهام توسط هیندنبورگ ریسرچ ایالات متحده در سال گذشته باعث کاهش سهام 10 شرکت آدانی گروپ شد و نیمی از ثروت او را در اوایل سال 2023 از بین برد. اما با تصمیم دادگاه عالی هند از دسامبر به بعد، سهام او افزایش یافت و در ژانویه دادگاه حکم داد که نیازی به تحقیقات بیشتر نیست. آدانی با ثروت فعلی 84 میلیارد دلاری، هنوز از اوج 90 میلیارد دلاری خود در فهرست فوربز 2022 فاصله دارد.

8- لری پیج

بنیانگذار گوگل و مدیرعامل سابق شرکت آلفابت، با دارایی خالص 114 میلیارد دلار و سود 34/8 میلیارد دلار همچنان بزرگترین سهامدار این غول فناوری است. سهام آلفابت در سال گذشته به‌رغم اقدامات اشتباه این شرکت با چت‌ربات جدید هوش مصنوعی، جمینی، 50 درصد افزایش یافت. جهش سهام این شرکت، پیج را از رتبه 12 سال گذشته به رتبه 10 ثروتمندترین‌های امسال ارتقاء داد.

9- سرگئی برین

برین با دارایی خالص 110 میلیارد دلار و سود 34 میلیارد دلار در گوگل همچنان دومین سهامدار بزرگ این غول فناوری است. برین حالا تغییراتی را در چت‌ربات هوش مصنوعی جمینی گوگل داده است و مسیر پیشرفت آن را هموار کرده است.

10- لری الیسون

بنیانگذار اوراکل با دارایی خالص 141 میلیارد دلار و سود 34 میلیارد دلار بزرگترین سهامدار این غول نرم‌افزاری هم است که نزدیک به 42 درصد از سهام این شرکت را در اختیار دارد. افزایش تقاضا برای خدمات رایانش ابری اوراکل، که ناشی از توسعه هوش مصنوعی است، به افزایش 34 درصدی سهام آن کمک کرده و ثروت الیسون را در 12 ماه گذشته 34 میلیارد دلار افزایش داده است.

ثروتمندترین زنان دنیا چه‌کسانی هستند؟

زنان بخش کوچک اما رو به رشدی از فهرست میلیاردرهای جهانی فوربز را به خود اختصاص داده‌اند. امسال 369 نفر از 2781 میلیاردر یا 13/3درصد را زنان تشکیل می‌دهند که در مقایسه با 337 نفر در سال 2023 یا 12/8درصد از فهرست میلیاردرها، روندی رو‌به افزایش را نشان می‌دهد. ارزش دارایی آنها با هم نزدیک به 1/8تریلیون دلار است که حدود 240 میلیارد دلار بیشتر از سال گذشته است.

ثروتمندترین زن جهان برای چهارمین سال متوالی فرانسوا بتنکورت مایرز، وارث L’Oréal است. ثروت او در 12 ماه گذشته 19 میلیارد دلار افزایش یافت و دارایی خالص او را به 99/5میلیارد دلار رساند که بزرگترین سودی‌ است که یک زن در لیست سال 2024 به‌دست آورده است.

دو دهه است که یک وارث از خانواده بتنکورت یا خانواده والتون رتبه اول را در بین تمام زنان ثروتمند به دست آورده است. بتنکورت مایرز برای اولین بار در سال 2019، دو سال پس از مرگ مادرش لیلیان بتنکورت، مقام اول زنان ثروتمند را به دست آورد. آلیس والتون، دختر سام والتون، بنیانگذار والمارت، ثروتمندترین زن در سال‌های 2018 و 2020 بود. کریستی والتون پس از مرگ همسرش جان والتون در سقوط هلیکوپتر، هفت سال بالاتر از آلیس قرار گرفت. ثروت او بعداً بین او و پسرش لوکاس تقسیم شد.

9 زن از 10 زن ثروتمند ثروت خود را از پدر، شوهر و در یک مورد از مادر به ارث برده‌اند. مکنزی اسکات تنها کسی است که در بین 10 نفر اول ثروت خود را از طریق طلاق به دست آورده است. دارایی اسکات، همسر سابق جف‌بزوس، نسبت به سال گذشته 11/2 میلیارد دلار افزایش یافته، او 35/6 میلیارد دلار دارایی دارد. این نیکوکار میلیاردر اخیراً 640 میلیون دلار به بیش از 300 سازمان غیرانتفاعی اهدا کرد و کل کمک‌های بشردوستانه خود را به 17/3 میلیارد دلار رساند. اگر او اینقدر سخاوتمند نبود، 69 میلیارد دلار دارایی داشت و نه در رتبه پنجم که به‌عنوان سومین زن ثروتمند در لیست رتبه‌‌بندی قرار می‌گرفت.

رافائلا آپونته-دیامانت، یکی از مؤسسان بزرگترین شرکت‌های کشتیرانی جهان، بار دیگر ثروتمندترین زن خودساخته در فهرست فوربز است. او هفتمین زن ثروتمند در این فهرست و تنها یکی از 10 زن ثروتمند است که ثروتش خودساخته است. امسال 100 زن در این فهرست خودساخته‌ها هستند، که شرکتی را تأسیس کردند و خودشان ثروت خود را ساختند و ثروت‌شان را به ارث نبرده‌اند. 200 زن دیگر ثروت خود را به ارث بردند، درحالی‌که 69 زن برای گسترش کسب و کار موفقی که به ارث برده‌اند، تلاش می‌کنند.

ابیگیل جانسون، ثروتمندترین زنی است که شرکت خود را به ارث برده و دهمین زن ثروتمند جهان در سال جاری است. سال گذشته او یازدهمین زن ثروتمند جهان بود. مدیرعامل سرمایه‌گذاری فیدلیتی در سال 2014 مسئولیت شرکت را بعد از پدرش بر عهده گرفت و درآمد آن را در سال 2023 به رکورد 28/2 میلیارد دلار رساند.

46 زن برای اولین بار وارد فهرست 2024 شده‌اند. برخی به دلیل افزایش سهام شرکت‌هایشان و برخی دیگر از طریق ارث به این فهرست اضافه شده‌اند. ثروتمندترین این زنان دو خواهر به نام‌های مرتا شرلینگ و سوفیا شرلینگ از سوئد هستند. پدر آنها، سرمایه‌گذار میلیاردر ملکر شرلینگ، در دسامبر 2023 درگذشت و ثروت خود را به دختران 39 و 45 ساله‌اش واگذار کرد. ارزش ثروت هر کدام از آنها 5/6 میلیارد دلار است.

دو تازه‌وارد دیگر از بخش فناوری هستند: میشل زاتلین، یکی از بنیانگذاران شرکت امنیت سایبری کلودفلر و لیزا سو، که ریاست شرکتِ نیمه‌هادیِ دستگاه‌های کوچک پیشرفته (AMD) را برعهده دارد. سهام شرکت‌های هر دو زن در سال گذشته افزایش یافت.

برجسته‌ترین تازه‌وارد، تیلور سوئیفت، ستاره پاپ است، که تور ایراز او پس از کسر مالیات، حدود 190 میلیون دلار درآمد برایش به ارمغان آورد و سوئیفت را به اولین خواننده میلیاردر جهان تبدیل کرد که صرفاً با اجراها، ضبط‌ها و کاتالوگ موسیقی ثروتمند شده است.

ثروتمندان کریپتو و بیت‌کوین در چه جایگاهی هستند؟

زمستان کریپتو به پایان رسیده است. قیمت بیت‌کوین در 12 ماه گذشته بیش از دو برابر شده و در ماه مارس پس از قانونی کردن وجوه معامله شده با بیت‌کوین توسط ایالات متحده، به بالاترین سطح خود یعنی 73000 دلار رسید. براساس گزارش کوین‌چک، ارزش کل همه ارزهای دیجیتال مهم 170 درصد افزایش یافته و در 12 ماه گذشته حدود 1/6 تریلیون دلار به ارزش بازار اضافه کرده است.

طبق فهرست میلیاردرهای جهانی فوربز در سال 2024، این تغییر و تحولات به حداقل 17 نفر میلیاردر فعال حوزه ارزهای دیجیتال کمک کرد، درحالی‌که در سال گذشته 9 میلیاردر ارز دیجیتال وجود داشت.

ارزش دارایی این 17 سرمایه‌گذار و کارآفرین چیزی حدود 93 میلیارد دلار است که شامل دارایی‌های رمزنگاری تخمین‌زده شده، دارایی‌های سهام افشا شده عمومی و دارایی‌های خصوصی آنهاست. این میزان بیش از دو برابر 37 میلیارد دلار ثروت جمعی میلیاردرهای کریپتو در سال گذشته است.

برای سومین سال متوالی، چانگ پنگ ژائو، بنیانگذار و مدیرعامل سابق صرافی ارز دیجیتال بایننس، ثروتمندترین فرد ارز دیجیتال است. به‌رغم اعتراف به اتهامات پولشویی در ایالات‌متحده در ماه نوامبر، ژائو اکنون حدود 33 میلیارد دلار دارایی دارد؛ سال گذشته رقم دارایی او برابر با 10/5 میلیارد دلار بود. به‌این ترتیب او از سال گذشته بیشترین سودآوری را از ارز دیجیتال داشت و پنجاهمین فرد ثروتمند جهان شد. بخش عمده‌ای از ثروت او از سهامش در بایننس است، که از نظر حجم همچنان بزرگترین مرکز تجارت جهانی این صنعت است.

دو نفر از بزرگترین ثروتمندان حوزه دیجیتال در سال جاری، ثروت خود را مدیون سرمایه‌گذاران شرکت‌های سهامی عام خود هستند. مایکل سیلر، مدیرعامل شرکت میکرواستراتژی، شرکت نرم‌افزاری که سرمایه‌گذاری‌های سنگینی روی بیت‌کوین انجام داده، در مقایسه با ۷۶۰ میلیون دلار در سال گذشته، اکنون 4/4 میلیارد دلار دارایی دارد. برایان آرمسترانگ، مدیرعامل صرافی رمزارز کوین‌بیس، دارایی معادل 11/2 میلیارد دلار دارد؛ سال گذشته دارایی او حدود 2/2 میلیارد دلار بود. سهام کوین‌بیس و میکرواستراتژی در 12 ماه گذشته بیش از 4 برابر افزایش یافته است.

جیانکارلو دواسینی، پائولو آردوینو، ژان لوئیس ون درولده و استوارت هوگنر، چهار سهامدار بزرگ تتر، اولین حضور خود را در رتبه‌بندی میلیاردرهای سالانه فوربز به ثبت رساندند. چهره‌هایی چون نیکی‌هیلی هم در میان این سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر دیده می‌شود.

میلیاردرهای هندی همچنان می‌تازند

در فهرست میلیاردرهای جهان، هندی‌ها با 200 نام، در مجموع نزدیک به یک تریلیون دلار دارایی که اولینِ صد میلیاردر آسیایی هم در میان آنهاست، رکورد دیگری را در فهرست میلیاردرهای دنیا ثبت کرد‌ه‌اند.

براساس گزارشی که سال گذشته نشریه ورلد منتشر کرد، بین سال‌های 2016 تا 2021، نزدیک به 135 میلیون هندی از فقر مطلق نجات یافتند. فایننشال‌تایمز هم در گزارشی در ژانویه سال جاری میلادی نوشت که تعداد هندی‌هایی که با روزی تنها 2/15 دلار زندگی می‌کردند به‌طور قابل‌توجهی کاهش یافته است.

بازار سهام هند در آستانه انتخابات آتی فدرال که انتظار می‌رود به سومین دوره نخست‌وزیری نارندرا مودی ختم شود، رکوردزنی کرده و در این میان 200 هندی را در فهرست میلیاردرهای جهان در سال 2024 وارد کرده، پیشتر 169 میلیاردر هندی در این فهرست جا گرفته بودند. مجموع دارایی این افراد نزدیک به یک تریلیون دلار است.

با رونق سهام شرکت ریلاینس اینداستریز، دارایی خالص موکش آمبانی از 83 میلیارد دلار به 116 میلیارد دلار رسید و او را تبدیل به اولین آسیایی کرد که به باشگاه 100 میلیارد دلاری‌های جهان راه یافت. آمبانی جایگاه خود را به‌عنوان نهمین فرد ثروتمند جهان حفظ کرد و نیز ثروتمندترین فرد هند و آسیا باقی ماند. این روزها او نه‌تنها مشغول امضای قراردادهایی از جمله ادغام 8/5 میلیارد دلاری ویاکوم مدیا و واحد سرگرمی ریلاینس و بخش عملیات شرکت والت دیزنی در هند است، بلکه دسته‌چک خود را برای پرداخت هزینه‌های جشن عروسی پسرش آماده کرده است. این جشن سه‌روزه در ماه مارس 1600 مهمان از جمله مارک زاکربرگ، بیل‌گیتس و ایوانکا ترامپ داشت و در آن ریحانا موسیقی اجرا کرد.

بزرگترین سودآوری در میان میلیاردرهای هندی مربوط به گوتام آدانی، غول زیرساخت‌ و کمودیتی است که 36/8میلیارد دلار به ثروت او اضافه کرد تا همچنان عنوان دومین شهروند ثروتمند هند باقی بماند.

ثروتمندترین زن در هند، ساویتری جیندال، صاحب یک شرکت تولید فولاد و برق و در حال حاضر چهارمین  فرد ثروتمند هند است و دارایی خالص او به 33/5 میلیارد دلار رسیده است.

به‌طور کلی، ثروت بیش از دوسوم میلیاردرهای هندی نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. ده‌ها نفر از آنها از سال 2023 دارایی خود را حداقل دوبرابر کرده‌اند؛ از جمله هندی‌های این فهرست، کوشال پال سینگ، صاحب شرکت بزرگ املاک است که 20/9 میلیارد دلار ثروت دارد و در رتبه 92 جهان قرار دارد.

25 هندی هم اخیراً به جمع میلیاردرهای بزرگ دنیا پیوسته‌اند. یکی از آنها رامش کونیکانان، بنیانگذار شرکت الکترونیکی ا‌ست که سیستم‌های الکترونیکی را برای مریخ‌نورد هندی می‌سازد. دیگری رنوکا جاگتیانی، مدیر غول خرده‌فروشی لندمارک است که ثروت خود را از شوهرش به ارث برده است.

میلیاردرهایی که مدیون هوش مصنوعی هستند

در طول سال گذشته، شرکت‌های فناوری شاهد افزایش سرسام‌آور قیمت سهام خود بوده‌اند و بیش از 12 میلیاردر جدید در حوزه هوش مصنوعی به فهرست میلیاردرهای دنیا اضافه شد.

رتبه یک این افراد جنسن هوانگ، بنیانگذار و مدیرعامل انویدیا است. قیمت سهام انویدیا در سال گذشته نزدیک به 300 درصد افزایش یافت و هوآنگ برای اولین بار در بین 20 ثروتمند جهان قرار گرفت.

چند شرکت دیگر نیز چنین روندی طی کردند. سهام شرکت هوش‌مصنوعی سوپرمیکرو کامپیوتر تا 10 برابر سال گذشته افزایش یافته و بنیانگذاران آن را به میلیاردرهای جدید دنیا تبدیل کرده است. سهام شرکت نیمه‌هادی ادونس میکرو دیوایس هم با افزایش 120درصدی قیمت سهام، وارد باشگاه میلیاردرهای دنیا شده است. شرکت امنیت سایبری کلود فلر با افزایش 86درصدی قیمت سهام مدیرعامل و بنیانگذار آن را میلیاردر کرد.

باشگاه 100 میلیارد دلاری‌ها

تعداد اعضای باشگاه 100 میلیارد دلاری‌ها در حال افزایش است. 14 نفر عضو این باشگاه هستند که عدد دارایی‌ آنها 12 رقمی‌است. میلیاردرهای جهان 120 درصد ثروتمندتر از یک دهه قبل هستند. اما این 14 نفر که دارایی آنها 255 درصد افزایش یافته و در مجموع 2 تریلیون دلار ارزش دارند؛ یعنی تنها 0/5 درصد از تعداد 2781 میلیاردر جهان، 14 درصد از کل ثروت میلیاردرها را در اختیار دارند.

اولین کسی که وارد این باشگاه شد، بیل‌گیتس بود، نفر دوم جف بزوس بود تا اینکه در سال 2021 ایلان ماسک و برنارد آرنو هم به این باشگاه راه یافتند. فرانسوا بتنکورت مایرز، وارث L'Oréal، با ارزش 99/5 میلیارد دلار، پشت در این باشگاه به کمین نشسته و غول فناوری مایکل دل با 91 میلیارد دلار ثروت فاصله چندانی با او ندارد.

در حال حاضر برنارد آرنو فرانسوی ازLVMH  با دارایی خالص 233 میلیارد دلار، ایلان ماسک آمریکایی از تسلا و اسپیس‌ایکس با 195 میلیارد دلار، جف بزوس آمریکایی از آمازون با 194 میلیارد دلار، مارک زاکربرگ آمریکایی از فیسبوک با 177 میلیارد دلار، لری الیسون آمریکایی از اوراکل با 141 میلیارد دلار، وارن بافت آمریکایی از برکشایر هاتاوی با 133 میلیارد دلار، بیل‌گیتس آمریکایی از مایکروسافت با 128 میلیارد دلار، استیو بالمر آمریکایی از مایکروسافت با 121 میلیارد دلار، موکش آمبانی هندی از ریلاینس اینداستریز با 116 میلیارد دلار، لری پیج آمریکایی از غول گوگل با 114 میلیارد دلار، سرژی برین آمریکایی از غول گوگل با 110 میلیارد دلار، مایکل بلومبرگ آمریکایی مالک گروه بلومبرگ با 106 میلیارد دلار، آمانسیو اورتگا اسپانیایی مالک زارا با 103 میلیارد دلار و کارلوس اسلیم مکزیکی مالک تلکوم با 102 دلار اعضای این باشگاه هستند.

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای