برنج‌کاری با فاضلاب

0
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز با تاکید بر اینکه چگونگی آبیاری مزارع جنوب کلان
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز با تاکید بر اینکه چگونگی آبیاری مزارع جنوب کلان شهر شیراز دائما توسط این مدیریت رصد می شود، گفت: پس از تأیید آلودگی به فاضلاب در قسمتی از یک مزرعه برنج با اخذ دستور قضایی، این مزرعه قلع و قمع شد.
به گزارش اخبار سبز کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان فارس، ذبیح الله سیروسی در حاشیه اجرای دستور قضایی مزرعه آلوده در اطراف شیراز گفت: مزرعه برنج مورد نظر در منطقه اقبال آباد روستای کوشکک بخش مرکزی شهرستان شیراز واقع است که قسمتی از این مزرعه ۸ هزار و ۴۰۰ متر مربعی با فاضلاب و قسمتی با آب سالم چاه که مورد تائید شبکه بهداشت و درمان است آبیاری می شد.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه با به کار گیری دو دستگاه ماشین آلات سنگین عملیات امحای قسمت آلوده مزرعه مذکور صورت گرفت، اظهار کرد: با ورود شبکه بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی و محیط زیست به این موضوع و انجام بررسی های لازم میزان و قسمت های آلوده محرز شد.

برخورد با کشاورز متخلف

وی با بیان اینکه برخورد با کشاورز متخلف در قالب گشت همپوشان صورت گرفت، ابراز کرد: آبیاری مزارع با فاضلاب و آب های نامتعارف ممنوع است و براساس ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی هرکسی که سلامت مردم را تهدید کند برای آن در قانون جرم انگاری شده و با فرد خاطی برخورد می شود.
مزارع آلوده در هر مرحله ای از رشد که باشند معدوم می شوند
سیروسی با تاکید بر اینکه در برخورد با افراد متخلف هیچ گونه مماشاتی نخواهیم داشت و مزارع آلوده در هر مرحله ای از رشد که باشند معدوم می شوند، بیان کرد: من به کشاورزان جنوب و حریم کلان شهر شیراز توصیه می کنم که به شدت از آبیاری مزارع توسط فاضلاب و آب های نا متعارف خودداری کنند.

فاضلاب به کانال های کشاورزی رها می شود

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز ضمن گلایه از چگونگی دفع فاضلاب در جنوب این کلان شهر افزود: ما می بینیم که فاضلاب در جنوب شهر به کانال های کشاورزی رها می شود؛ من به دستگاه های متولی توصیه می کنم و خواهش می کنم این موضوع را مدیریت و از رها سازی آن جلوگیری کنند.
او با اشاره به انتشار یک ویدیو در فضای مجازی در خصوص این مزرعه آلوده اضافه کرد: عموم مردم در صورت مشاهده تخلف در این زمینه می توانند به جهاد کشاورزی، اداره محیط زیست و شبکه بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی مراجعه کنند تا در قالب گشت همپوشان و اخذ دستور قضایی فورا اقدام لازم انجام شود.
بنا بر این گزارش، معدوم سازی مزرعه برنج آلوده صبح یکشنبه بیست و سوم مرداد ماه با حمایت نیروی انتظامی انجام شد.
آبیاری مزارع اطراف شیراز خصوصا در محدوده شرق این کلانشهر در ۱۰ سال گذشته همواره مورد نقد رسانه ها و فعالین حوزه سلامت شیراز بوده است.
مطلب قبلیپرونده محیط ‌بان نجفی با قتل وی بسته شد
مطلب بعدیصادرات بلدرچین به صفر رسید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید