عملکرد وزارت کشاورزی سبب خروج تولیدکنندگان قزل‌آلا از چرخه تولید

0
مدیرعامل اتحادیه ماهیان سردآبی با بیان این‌که عملکرد وزارت جهاد کشاورزی سبب شده مزارع فعال از چرخه تولید خارج شوند، گفت: با حذف ارز دولتی از نهاده‌های تولید مرغ، قیمت ماهی قزل‌آلا هم کیلویی 15هزار تومان افزایش یافت و به حدود کیلویی 60هزار تومان رسید، اما در ادامه بعد از مدتی کاهش قیمت داشت و الان هم کیلویی 55هزار تومان است که نسبت به قیمت 60هزار تومان سال گذشته پنج هزار تومان کم‌تر و زیر قیمت تمام‌شده است.
آرش نبی‌زاده در گفت‌وگو با اخبار سبز کشاورزی اظهار داشت: هزینه تولید هر کیلو ماهی در سال جاری کیلویی 70هزار تومان است، ولی چون قدرت مردم پایین است، هر کیلو از این ماهی 55 تا 58هزار تومان به می‌رسد و می‌توان گفت تولیدکنندگان قزل‌آلا روی هر کیلو ماهی 15هزار تومان ضرر می‌کنند.
نبی‌زاده در پاسخ به این‌که در شرایط فعلی وضعیت تولید ماهی چگونه است، تصریح کرد: وضعیت تولید به هیچ وجه مناسب نیست و عملکرد وزیر جهاد کشاورزی در حوزه آبزیان برخلاف سخنان گذشته ایشان است و عملکرد ایشان سبب شده مزارع فعال از چرخه تولید خارج شوند.
وی بیان کرد: وزیر گفت که می‌خواهد تولید آبزیان بیش از 2/2میلیون تن باشد که البته عملکرد ایشان این هدف را محقق نخواهد کرد.

تأثیر افت توان اقتصادی مردم روی خرید ماهی

نبی‌زاده اظهار داشت: امسال مزارع تولید ماهیان گرم‌آبی افت تولید بسیاری خواهند داشت و مزارع ماهیان سردآبی هم عملاً انگیزه‌ای برای تولید ندارند، چراکه افت توان اقتصادی مردم روی خرید ماهی تأثیر بسیار خواهد داشت.
مدیرعامل اتحادیه ماهیان سردآبی با اشاره به این‌که امسال معضل خشک‌سالی را هم داریم و تولیدکنندگان بسیار دست به عصا حرکت می‌کنند، اظهار داشت: با واقعی‌شدن قیمت مرغ پس از حذف ارز دولتی وضعیت برای فروش قزل‌آلا بهتر شد، اما متأسفانه بعد از حذف ارز دولتی قیمت برخی نهاده‌ها مانند پودر ماهی از 30 به 60هزار تومان افزایش یافت و با گرانی نهاده‌ها و خوراک، تولیدکنندگان تمام دارایی خود را صرف خرید خوراک می‌کنند و بدین ترتیب انگیزه‌ای بر ای تولید ندارند.
نبی‌زاده ادامه داد: اکنون منتظریم که بازارها به حالت عادی برگردد و همه دنیا الان به دنبال این هستند که از صادرات نهاده جلوگیری کنند و مانیز باید با ممنوعیت صادرات خوراک از تولید داخل حمایت کنیم.

مهدی احمدی لفورکی

مقاله قبلیروستاییان و عشایر مولدترین قشر جامعه
مقاله بعدیبرگزاری نمایشگاه ملی شکوه لاله‌ها در موزه مرکزی شهدا

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید