رشد سطح زیر کشت اراضی گندم آبی و دیم

0
ابلاغ دیرهنگام پاشنه آشیل کشت قراردادی
معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی، گفت: سطح زیر کشت اراضی گندم آبی و دیم در سال جاری نسبت به مدت مشابه افزایش یافته است.
به گزارش اخبار سبز کشاورزی به نقل از دانشجو، علیرضا مهاجر معاون زراعت صبح امروز در «نشست پیگیری اجرای الگوی کشت و کشت قراردادی» که با حضور جمعی از مدیران ستادی و استانی در وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، به رشد ۳/۶ برابری جمعیت در جهان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر میزان اراضی کشت کاهش یافته و روزانه یک هزار نفر نیز به جمعیت جهان افزوده و بیشتر از ۸۰۰ میلیون نفر در دنیا در فقر به سر می‌برند.
به گفته وی، در هر یک ثانیه به اندازه یک زمین فوتبال زمین زراعی در جهان تغییر کاربری می‌شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی به سهم مدیریت در ارتقای تولید و عملکرد در جهان نیز اشاره کرد و گفت: با مدیریت در ارتقای تولید می‌توانیم در گندم حدود ۴۳ درصد، برنج ۵۱ درصد، ذرت ۵۴ درصد، سیب‌زمینی ۴۶ درصد و پنبه ۶۵ درصد، عملکرد در واحد سطح را افزایش دهیم.
مهاجر با تأکید بر اینکه سطح زیر کشت اراضی گندم نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است، افزود: بر اساس آخرین آمار تا به امروز در یک میلیون و ۷۴۵ هزار هکتار اراضی گندم آبی و ۳ میلیون و ۷۲۰ هزار هکتار گندم دیم کشت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد را نشان می‌دهد.
به گفته وی، در زمینه بذر نیز ۴۲۰ هزار تن بذر تأمین و بیشتر از ۸۰ درصد آن جذب شده و امیدواریم مابقی آن نیز تا پایان دوره کشت جذب شود.
وی با بیان این که کشت قراردادی را در سال آینده از مرداد ماه آغاز خواهیم کرد، گفت: بسیاری از استان‌ها در حال حاضر در کشت قراردادی شرایط خوبی دارند.
مهاجر در پایان گفت: بنا است تا در الگوی کشت ابلاغی ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی آبی را کاهش دهیم و ۱۴۰ هزار هکتار به اراضی دیم بیفزاییم؛ آب را مدیریت کنیم تا با اعمال بهره‌وری در آب، خاک و زمین بتوانیم نیاز کشور را در مواد غذایی اساسی تأمین کنیم.
مطلب قبلیچنان نماند و چنین نیز نخواهد ماند
مطلب بعدیگوجه‌کاران بوشهری و دردهایی که هر سال نو می‌شود

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید