زراعت چوب کسب‌وکاری مفید و اقتصادی است

0
قربانی دهکردی، دکترای علوم و مهندسی باغبانی گفت: باتوجه‌به اینکه بهره‌برداری از جنگل‌ها ممنوع شده، زراعت چوب کسب‌وکاری مفید و اقتصادی است.
به گزارش اخبار سبز کشاورزی به نقل از بازار؛ ایوب قربانی دهکردی اظهار کرد: درآمد زراعت چوب مثل خیلی از کشت و کارهای دیگر با اقتصاد موجود، فرازوفرودهایی دارد.
این دکترای علوم و مهندسی باغبانی افزود: زمینه کاری زراعت چوب در ایران زیاد است و به دلیل اینکه مقدار زیادی از چوب مصرفی در ایران از طریق واردات تأمین می‌شود و با توجه اینکه بهره‌برداری از جنگل‌ها ممنوع شده، کسب‌وکاری بسیار مفید و اقتصادی است.

زراعت چوب پروسه‌ای چندساله دارد

او با بیان اینکه زراعت چوب پروسه‌ای چندساله دارد، افزود: در کشت پالونیا برای رسیدن به قطر ۶۰ سانتی‌متر حدود پنج تا شش سال و برای رسیدن به قطر یک متر حدود ۱۰ تا ۱۲ سال زمان نیاز است.
به گفته وی، از آنجایی‌که کشاورزان نمی‌توانند مدت زیاد صبوری داشته باشند یا باید از زمینی استفاده کنند که هیچ بهره‌برداری از آن ندارند و یا اینکه محصولی سایه‌دوست، زیر این‌گونه کشت کنند.
این دکترای علوم و مهندسی باغبانی ادامه داد: چوب این درخت در بسیاری از کشورها طرف‌دار دارد؛ بنابراین امکان صادرات هم مهیا است.
او افزود: خصوصیات چوبی این‌گونه نسبت به صنوبر برتری زیادی دارد و به‌واسطه نقش و نگارهای آن، این چوب در بسیاری از صنایع و بازار محبوب است.
قربانی دهکردی یادآور شد: هرچند که امسال هنوز به فصل فروش نرسیده‌ایم و هنوز قیمتی در بازار مشخص نیست؛ اما قیمت نهال پارسال و نهالی که مناسب زراعت چوب باشد از ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان و ۶۰ تا ۷۰ هزار تومان برای خرید به‌صورت عمده متغیر است.
مقاله قبلیبهتر است اسماعیل خطیب بیشتر دقت کند
مقاله بعدیهزینه بالای کشت پنبه

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید