صادرات ایران به عراق کم شد

0
عضو هیئت مدیره اتاق بازرگانی ایران و عراق می‌گوید فرا رسیدن ماه رمضان و برخی محدودیت‌های داخلی تجاری، عامل اصلی کاهش صادرات ایران به عراق بوده است.
به گزارش اخبار سبز کشاورزی به نقل از ایسنا، در شرایطی که عراق در طول سال‌های گذشته همواره یکی از اصلی‌ترین مقاصد صادراتی ایران به حساب آمده و حتی برای مدتی کوتاه به جای چین، اصلی‌ترین مقصد کالاهای ایرانی نیز لقب گرفته است، آمارهای تجاری فروردین ماه نشان می‌دهد که این کشور جایگاه خود در مقاصد تجاری ایران را از دست داده است.
بر اساس آمارهای منتشر شده در نخستین ماه سال جاری، چین همچنان اصلی‌ترین مقصد کالاهای ایرانی به شمار می‌رود و در این مدت، حدود یک میلیارد و 300 میلیون دلار کالا از ایران خریداری کرده است. در رتبه دوم این فهرست اما امارات متحده عربی قرار گرفته که 668 میلیون دلار واردات داشته و پس از آن عراق با 426 میلیون دلار قرار دارد.
با توجه به بحث‌هایی که در سال‌های گذشته درباره بازار عراق وجود داشته، آمارهای جدید این نگرانی را به وجود آورده که شاید ایران در حال از دست دادن یکی از مهم‌ترین بازارهای خود در منطقه است، موضوعی که عضو هیئت مدیره اتاق بازرگانی ایران و عراق آن را رد می‌کند.
سید حمید حسینی اظهار کرد: در فروردین ماه اساسا شرایط تجاری ایران متفاوت می‌شود. از سویی ما تا نیمه فروردین با تعطیلات سال نو در ایران رو به رو هستیم و از سوی دیگر از نیمه این فروردین، ماه رمضان نیز آغاز شد که چه در ایران و چه در عراق تغییراتی را به وجود می‌آورد.
به گفته وی، اساسا در ماه رمضان، عراق فعالیت‌های تجاری محدودتری دارد و همین موضوع می‌تواند به کاهش آمار صادراتی ایران منجر شده باشد. از سوی دیگر برخی محدودیت‌های داخلی که برای صادرات برخی کالاها وضع شده نیز در این آمار بی تاثیر نبوده است.
عضو هیئت مدیره اتاق بازرگانی ایران و عراق با اشاره به تبعات جنگ روسیه و اوکراین، گفت: بخشی از کالاهایی که ما به امارات متحده عربی صادر می‌کنیم، فراورده‌های نفتی و پتروشیمی است که این کالاها پس از جنگ اخیر یک افزایش قیمت را تجربه کرده و شاید همین موضوع در رشد صادرات به امارات متحده عربی تاثیر داشته است.
حسینی خاطرنشان کرد: این آمارها، نگرانی درباره بازار عراق به وجود نمی‌آورد و قطعا با عبور از ماه رمضان و فعال شدن اقتصادهای دو کشور، آمار صادرات ایران به عراق در اردیبهشت و ماه‌های بعدی، بار دیگر افزایش خواهد یافت.
مقاله قبلیسرنوشت نامعلوم میانکاله
مقاله بعدیکشت قراردادی؛ از شعار تا عمل

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید