صادرات زعفران در 6 ماه اخیر ۴۵ درصد کاهش یافت

0
صادرات زعفران ۴۵ درصد کاهش یافت
نایب رئیس شورای ملی زعفران گفت: بنابر آمار صادرات زعفران به طور متوسط در ۶‌ماه اخیر ۴۵ درصد کاهش داشته است.
به گزارش اخبار سبز کشاورزی، آقای غلامرضا میری گفت: هم‌اکنون قیمت هر کیلو زعفران دسته ۲۴ میلیون تومان، پوشال ۳۰ تا ۳۱ میلیون تومان، سرگل ۳۲ میلیون و نگین ۳۲ تا ۳۸ میلیون تومان بوده که نسبت به یک‌ ماه گذشته تغییری نداشته است.
او حداقل قیمت هر مثقال زعفران را ۲۰۰ تا ۲۱۰ هزار تومان و حداکثر آن را ۲۵۰ هزار تومان اعلام کرد.
میری می گوید: بازار داخلی و صادراتی زعفران همچنان در رکود به سر می برد و برآوردها حاکی از آن است که کاهش صادرات زعفران تا رفع موانع و مشکلات سد راه صادرکنندگان ادامه یابد.

بیشتر بخوانیم: انبار گردانی یا بلاگردانی زعفران

از دی سال گذشته تا خرداد امسال به‌طور متوسط ۴۵ درصد کاهش صادرات زعفران داشتیم

نایب رئیس شورای ملی زعفران گفت: بنابر آمار از دی سال گذشته تا خرداد امسال به طور متوسط ۴۵ درصد کاهش صادرات داشتیم به طوریکه در دی ۵۷ درصد، بهمن ۳۸ درصد، اسفند ۳۳ درصد، فروردین ۶۰ درصد، اردیبهشت ۱۹ درصد و خرداد ۵۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل صادرات کاهش یافته است.

روند قاچاق زعفران روبه توسعه است

بنابر اعلام شورای ملی زعفران با توجه به موانع سد راه صادرات، روند قاچاق زعفران روبه توسعه است چرا که صادرات رسمی یک کیلو زعفران ۱۵ میلیون تومان هزینه برای صادرکننده در بردارد، درحالیکه قاچاقچیان زعفران با کیفیت پایین تر را ۲۵ تا ۳۰ درصد کمتر عرضه می کنند که این امر نرخ محصول در بازارهای جهانی کاهش می دهد.
بررسی ها از سطح بازار نشان می دهد که هر مثقال زعفران‌در بسته بندی های معمولی از ۱۵۰ تا ۲۵۰ هزار تومان و در بسته بندی های همراه با ظروف خاتم و … ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان عرضه می شود./باشگاه خبرنگاران جوان
مطلب قبلیزلنسکی: کی‌یف ۱۰ میلیارد دلار غلات برای فروش دارد
مطلب بعدیطلب ۶۰ میلیارد تومانی باغداران مازندران از دولت

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید