نزدیک به 50 درصد باغ‌های کشور فرسوده است

0
محمد‌‌مهدی برومندی، معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی، در خصوص برنامه‌های جهاد کشاورزی برای مقابله با آفات درختان با اشاره به اینکه یک مسئله‌ بسیار مهم در باغبانی به‌باغی و تغذیه است، گفت: باید شرایطی را برای مقاومت بیشتر درخت نسبت به آفات و امراض فراهم کنیم؛ البته اجرای روش‌های نوین در حوزه باغبانی را در کشور آغاز کردیم.

اهمیت سایه‌بان‌ها

برومندی توسعه سایه‌بان‌ها برای ایجاد محیط‌های کنترل شده در باغات را یکی از اقدامات مهم جهاد کشاورزی در حوزه باغبانی عنوان کرد و گفت: این طرح یکی دو سال اخیر در کشور شروع شده است.
وی کاهش مصرف آب و مضرات نور شدید و دفع راحت‌تر آفات را از مزایای توسعه سایه‌بان‌ها برشمرد و اضافه کرد: این طرح دسترسی آفات را به محیط‌های باغی تقریبا محدودتر می‌کند، در همین راستا‌ تسهیلاتی برای این طرح و استفاده از روش‌های نوین در باغداری در نظر گرفته‌ایم.

ترویج روش‌های نوین

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی مولفه آموزش را در باغبانی مسئله بسیار مهمی‌دانست و با تاکید بر اینکه ما باید آموزش را برای باغداران با تکیه بر روش‌های نوین باغداری در دنیا توسعه دهیم خاطرنشان کرد: همه این اقدامات به منظور داشتن محصولی ارگانیک و سالم‌ و کمتر شدن مشکلات برای مقابله با آفات و بیماری ما را کمک خواهد کرد.

مخالفت با واردات گردو

برومندی با تاکید بر اینکه با هر گونه واردات گردو مخالف هستیم، گفت: تاکنون وزارت جهاد کشاورزی اجازه نداده گردو از مبادی رسمی‌ وارد کشور شود؛ از طرفی گردوی تولیدی ایران به لحاظ ارزش غذایی و کیفیت، در رقابت با کشورهای تولیدکننده گردو به دلیل شرایط آب، خاک و کیفیت نور در بالاترین سطح استاندارد قرار دارد.
پاسخ به سوالی نحوه واردات گردوی خارجی به کشور حتی توسط برومندی نیز جواب داده نشد و وی به فارس گفت: بنده تاکید می‌کنم با هر گونه واردات گردو مخالفیم و تاکنون وزارت جهاد کشاورزی هرگز اجازه نداده که این محصول از مبادی رسمی ‌و به صورت رسمی‌وارد کشور‌ شود. معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه حتما در آینده هم با توجه به روند افزایش تولید گردو با این مسئله کاملا مخالفیم و اجازه این کار را نخواهیم داد افزود: ما به عنوان متولی بخش کشاورزی خواستار مراقبت بیشتر و برخورد قاطع‌تر برای ورود قاچاق این محصول از مبادی غیر رسمی‌هستیم؛ هر چند بخش‌های امنیتی و مرزبانی نسبت به این مسئله بسیار حساس هستند.
مقاله قبلیتداوم آشفتگی قیمت در محصولات پروتئینی
مقاله بعدیامنیت غذایی گروگان امنیت آب

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید