سگ‌ها و مسابقه‌های حفاظت

0

آزمون‌ها و ورزش‌های سگ ‌محور

قسمت دوم
مسابقه‌های حفاظتی نوعی از آزمون‌های پیشرفته فرمان‌پذیری محسوب می‌شوند و نسبت به کاربردشان تفاوت‌هایی دارند.
معروف‌ترین این مسابقه‌ها در ایران IGP است که در قسمت قبل به آن اشاره شد. مسابقه‌های دیگری نیز در این زمینه برگزار می‌شوند که در این شماره بررسی خواهیم کرد.

مسابقه‌های French Ring Sport

آن‌چنان که از نام این آزمون مشخص می‌شود، مبدا آن کشور فرانسه است و مسابقه‌های آن در سطح ملی انجام می‌شود(البته اولین دوره مسابقه‌های رینگ در سال 1903 و در شهر مالین بلژیک برگزار شد). آزمون‌های این مسابقه شامل: چابکی و پرش، فرمان‌پذیری‌های پیچیده و آزمون‌های متفاوت محافظت و حمله در شرایط متفاوت(محافظت در برابر دزد) است.

مسابقه‌های Belgium Ring Sport

این مسابقه‌ها بسیار به رینگ فرانسوی شبیه و دارای مراحل مشابهی است، اما جزئیات مراحل با تفاوت‌هایی انجام می‌شود. به‌طور مثال رینگ بلژیکی در قسمت فرمان‌پذیری دارای مرحله‌ای است که غذا نخوردن سگ از دست غریبه و روی زمین مورد امتحان قرار می‌گیرد. در مرحله پرش قسمتی برای پرش از روی مانعی که گودال آب چسبیده به آن است وجود دارد و در قسمت محافظت(که در این ورزش، دفاع نامیده می‌شود) مراحل جستجو و همراهی فرد و محافظت از اشیا مورد آزمایش قرار می‌گیرد.

مسابقه‌های Mondio Ring Sport

این مجموعه مسابقه‌ها که در آمریکا و کانادا برگزار می‌شوند در حقیقت نسخه آمریکایی ورزش رینگ هستند و تقریبا با روال آنها و با کمی تفاوت برگزار می‌شوند. به‌طور مثال در مرحله 3 موندیو رینگ، هفده امتحان وجود دارد (مرحله 3 رینگ بلژیکی دارای نوزده امتحان است). تمام مراحل این مسابقه برای اطلاع از تسلط هندلر نسبت به سگ بدون قلاده و بند انجام می‌شود. نکته جالب توجه دیگر Mondio همسان‌سازی مدارک آموزشی آزمون‌های مشابه است.
اگر سگ شما مرحله‌ای از مسابقه‌های بین‌المللی مورد قبول(مثل رینگ فرانسوی یا IGP) را گذرانده باشد، می‌تواند در این مسابقه مرحله بعدی را ادامه دهد و نیازی به شروع و گذراندن دوباره مراحل نیست.

مسابقه‌های KNPV

این آزمون که از سال 190۷ در هلند به‌منظور گردآوری مربیان سگ و جمع‌آوری و اصلاح‌نژاد سگ‌های کار باکیفیت شروع به کار کرد، در حال‌حاضر آزمون تربیت سگ پلیس در هلند محسوب می‌شود و سگ‌های مختلفی را برای کار در پلیس، ارتش، عملیات نجات و انواع محافظت آماده می‌کند.
آزمون‌های این مسابقه که دارای دو مرحله بسیار پیچیده است شامل قسمت‌های مختلفی ازقبیل: تمرینات پایه سگ پلیس و ارتش، حفاظت از اشیا، عملیات جستجو و نجات و ردگیری در شرایط مختلف آب‌وهوایی(عبور از جنگل، شنا در کانال، رودخانه و …) است. تمرینات و آزمون‌های KNPV با دیگر مسابقه‌های حفاظتی تفاوت‌های بیشتری دارد که در ایران جزو موارد شناخته شده است.

مسابقه‌های کشیدن و حمل

این مسابقه‌ها که بر پایه قدرت‌بدنی و استقامت سگ بنا شده‌اند؛ شامل شاخه‌های زیادی است؛ مانند Bikejoring(کشیدن دوچرخه‌سوار)، Canicross(کشیدن و همراهی دونده)، Sled Dog Racing(مسابقه سورتمه‌سواری)، Skijoring(کشیدن اسکی‌باز) یا Mushing که ترکیبی از این مسابقه‌ها است.
همچنین، مسابقه حمل اشیاء سنگین توسط سگ به‌صورت استقامتی که بسیار پرطرفدار است.

مسابقه‌های کورس سرعت

بیشتر این مجموعه مسابقه‌ها بر پایه کورسِ سرعت، بین یک نژاد خاص یا نژادهای مختلف سگ‌های تازی(مثل Greyhound و Whippet) است. اما مسابقه‌های برخی نژادهای دیگر مثل «داشهوند»، «جک راسل» و «تریرها» نیز در نقاط مختلف دنیا انجام می‌شود.

مسابقه‌های ردگیری و شکار

این‌گونه مسابقه‌ها در نقاط مختلف به دو صورت واقعی و مسابقه‌ای انجام می‌شوند. در مسابقه‌های واقعی، مانند Coon Hunting Field Trial سگ‌ها معمولا در محیط طبیعی به ردگیری می‌پردازند و سوژه‌ها توسط هندلر شکار می‌شوند.
اما در سیستم مسابقه‌ای، مانند: Earth Dog Trial آزمون در محیط کنترل‌شده انجام می‌گیرد و سوژه‌ها را در قفس قرار می‌دهند تا اینکه نه به آنها آسیب وارد شود و نه به سگی که در مسابقه شرکت می‌کند.

انواع مسابقه‌های دیگر

مسابقه‌های دیگری نیز در زمینه‌های مختلف انجام می‌شوند که بیشتر جنبه تفریح و سرگرمی دارند که می‌توان به مسابقه‌های Dock Jumping Dog Surfin ,Disc Dog و Fly Ball اشاره کرد.

علی گلباف
ماهنامه دام و کشت و صنعت – شماره ۲۵۴ 

مقاله قبلیاثرگذاری صندوق‌های حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری
مقاله بعدیراه سنگلاخ صنایع‌تبدیلی و تکمیلی

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید