مهندس علی اکبر خانی در مسند ملی

1
هشتم مرداد ماه امسال خبری در راه بود و حکایت از آن داشت که رئیس و اعضا هیات مدیره اتحادیه مرکزی تعاون روستایی با حضور در دفتر مرکزی و یک نشست همدلی و بررسی عملکرد و برنامه‌ها به اتفاق آراء، مهندس صدرا علی اکبرخانی را به عنوان مدیرعامل برگزیدند تا در این مجموعه بزرگ و اثرگذار یاور میلیون‌ها کشاورز بهره‌بردار و بازوی امنیت غذایی کشور و اعضاء تعاونی در سراسر کشور باشد.

ذکات مدیریت، ذکاوت راهبردی‌ست

نهم مرداد، این خبر فضای رسانه‌ها را در بر گرفت و باران تبریک‌ها و ارسال دسته گل باریدن آغاز کرد.
از آنجا که اتحادیه مرکزی علاوه بر سیاستگذاری و مدیریت اتحادیه‌های مرتبط، با در اختیار داشتن چندین مرکز تولید و فراوری از جمله مجتمع‌های کشت و صنعت جیرفت با هزاران هکتار اراصی زراعی و باغات و شهید رجایی(تولید انواع محصولات اساسی، بذور گواهی شده، صیفی، محصولات باغی، زراعی و…) ارائه خدمات مرتبط و همچنین چندین کارخانه موادغذایی و صنایع تبدیلی، لجستیک و حمل و نقل و از طرفی مسئولیت مهم راهبردی اتحادیه‌ها، تامین نهاده‌ها و توزیع آنها، فرآوری محصولات کشاورزی نگهداری و عرضه به موقع آن، نقش بسیار پررنگی در سوق دادن کشاورزی سنتی به اقتصادی دارد، بهره‌گیری از توان کاری، مدیریتی و عملگرایی مهندس صدرا علی اکبرخانی حکایت از نوعی تحول‌گرایی و تمایل به بهره‌گیری از نیروهای مدیریتی جوان اتحادیه‌ها و سازمان تعاون روستایی دارد.

به استقبال تعامل با دولت جدید

علی اکبرخانی مدیر خوش آتیه‌ی 37 ساله که کارشناسی خود را در رشته مدیریت تعاون برنامه‌ریزی و رفاه گذرانده و کارشناسی ارشد (مدیریت دولتی گرایش مدیریت تحول) را با نمره عالی به پایان برده علاوه بر آشنایی کامل با ساختار سازمانی شبکه تعاون روستایی کشور طی سال‌ها کار کارشناسی و مدیریتی در بخش‌های تولیدی، مراکز خدماتی و عرضه و توزیع هلدینگ‌ها و آشنایی کامل با مولفه‌های تولید، توزیع، بازرگانی و بازاررسانی محصولات کشاورزی(زراعی، باغی، دام و طیور و….) دارد.

مدیریت مذاکره و تعامل

علی اکبرخانی در مذاکره، تفاهم و تعامل با زیربخش‌های کشاورزی اینک با روند تامین نهاده‌های مورد نیاز بخش کشاورزی، واردات، صادرات(بازارهای داخلی و خارجی) لجستیک و توزیع در شبکه‌های مویرگی از مراکز تولید تا واحدهای مصرفی و حتی سفره غذایی، آزموده‌های زیادی داشته است. و درعین حال معتقد است هر موفقیتی در اتحادیه مرکزی مرهون همکاری جمعی و هم‌افزایی همه نیروهاست.
مدیرعامل اتحادیه مرکزی شرکت های تعاونی روستایی سابقه کار مدیرعاملی، ریاست هیات مدیره، نایب رئیس هیات مدیره، مجری و مشاور 12 شرکت بازرگانی، شرکت تعاونی، اتحادیه‌های سراسری، سازمان تعاون روستایی و… را به عنوان کوله‌باری از تجربه و پشتوانه مدیریتی به همراه دارد.
از جمله اتحادیه سراسری مرغ تخمگذار کشور، مجری و مشاور سازمان تعاون روستایی در پروژه روستا بازار، مجری تامین مرکبات طرح تنظیم بازار کشور در سال های 97-96، اتحادیه سراسری باغداران کشور، اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور ،مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های روستایی مازندران، رئیس هیات مدیره اتحادیه مرکزی نظارت و هماهنگی تعاونی‌های کشور، عضو هیات مدیره صندوق طیور کشور

سازمان یادگیرنده

علی اکبرخانی ضمن انجام تحصیلات دانشگاهی، بیش از 500 ساعت دوره‌های آموزشی بازرگانی کشاورزی، تجارت بین‌الملل، خرید محصولات کشاورزی تضمینی و حمایتی، آشنایی با نهاده‌های کشاورزی و همچینن آموزش حسابرسی تعاونی‌های کشور را گذرانده است و در عمل نیز آنها را پیاده‌سازی و بهره‌برداری کرده است وی اعتقاد به سازمان یادگیرنده، چابک، عملگرا و تحول‌گرا دارد.

مدیر باید منشاء اثر مثبت باشد

با این همه، تحصیلات دانشگاهی، کارورزی و آموزش‌های مختلف باعث نشده تا از عرصه کار و تولید دور بماند و در سال 1396 موفق به اخذ رتبه اول تولید بذر گواهی شده گندم شده است.
علی اکبرخانی معتقد است مدیر باید منشاء اثر از نوع مثبت آن باشد و با وجود این‌که او یکی از مدیران قوی و دارای برند در حوزه مدیران بخش خصوصی وتعاونی است که امتیاز جوانی را نیز به همراه دارد، اعتقاد به کار تیمی، مشاوره پذیری، خرد جمعی در سایه تعامل با تعادل انتقاد همراه با راه‌کار را دارد.

به پیشنهاد رسانه‌ها

رسانه معتقدند حضور دولت رئیسی و وزیر پیشنهادی جهادکشاورزی که تحول‌گرا است می‌تواند با بهره‌گیری از خدمات مدیران جوانی که علم و عمل را تجربه و تحصیل کرده و در مقاطع مختلف افتخارآفرین بوده‌اند موضوع اشتغال و کارآفرینی در روستاها، با نگاه کاهش هزینه تولید و تقلیل فاصله بین تولیدکننده و مصرف‌کننده مزارع و مراکز تولید محصولات کشاورزی را همراه با امنیت غذایی و خوداتکایی تضمین و قرین موفقیت نماید.
چرا که توسعه پایدار و متوازن کشاورزی و افزایش تولید محصولات از 129 میلیون تن به 165 میلوین تن طی 4 سال(برنامه و تعهد دکترسیدجواد ساداتی‌نژاد) در نخستین گام به مدیران ملی و کاردان، جسور و اهل ریسک نیاز دارد.
شنیده‌ها حاکیست در حالی که طی ماه‌های اخیر مسئولیت مهم و ملی در بدنه وزارت تعاون، کار و رفاه به وی پیشنهاد شده بود اما به دلیل نزدیکی فکری و سوابق کاری در زیر مجموعه‌های تعاونی روستایی، مدیریت عاملی اتحادیه را پذیرفت تا تجارب کاری خود را در مسیر اعتلای خانواده بزرگ اتحادیه مرکزی و رونق کسب و کار کشاورزی و حمایت از تولید داخل همراه با مانع‌زدایی از تولید به کار گیرد.

 

مقاله قبلیتشکل‌های کشاورزی و حمایت از وزیر پیشنهادی دولت
مقاله بعدینقش زعفران در توسعه پایدار روستاهای خراسان جنوبی

1 نظر

  1. در ايالت متحده سندیکاهای کشاورزی و دامداری نقش مهمی در معرفی مدیران ارشد و حتی وزیر دارند و بعضا وزیر کشاورزی برخواسته از تعاونی ها یا اتحادیه های منطقه ای و محلی است که با ترقی و تجربه اندوزی سلسله مراتب رشد و بالندگی را در کنار اهالی فن سپری نموده اند.
    کاش به مدیران شایسته بخش خصوصی بها دهیم یا بها دهند!

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید