معرفی کتاب «شگفتی‌های زنبور عسل»

0
مزرعه سبز: خداوند در قرآن کریم و در آیه‎های 68 و 69 سوره نحل می‌فرماید:
«وَأَوْحَى رَبُّكَ إِلَى النَّحْلِ أَنِ اتَّخِذِي مِنَ الْجِبَالِ بُيُوتًا وَمِنَ الشَّجَرِ وَمِمَّا يَعْرِشُونَ*
ثُمَّ كُلِي مِن كُلِّ الثَّمَرَاتِ فَاسْلُكِي سُبُلَ رَبِّكِ ذُلُلًا يَخْرُجُ مِن بُطُونِهَا شَرَابٌ مُّخْتَلِفٌ أَلْوَانُهُ فِيهِ شِفَاء لِلنَّاسِ إِنَّ فِي ذَلِكَ لآيَةً لِّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ»
و خداوند به زنبور عسل وحی کرد که در کوه ها و درختان و بلندی ها منزل گیرید. سپس از میوه های شیرین و شهد گل های خوشبو بخورید و راه پروردگار خودتان را بپویید. آنگاه از درون آنها شربتی شیرین به رنگ های گوناگون بیرون می آید که شفای مردمان در آن است. در این آیت و نشانه‌ای است برای گروهی که تفکر می کنند» نحل؛69-68
شاید بتوان گفت که نوشتن در مورد شگفتی‌های زنبور عسل تفسیر آیه وحی است؛ چراکه خداوند خود در قرآن سوره‌ای به نام «نحل» یا زنبور عسل آورده و تفکر در حالات زنبور عسل را نشانه‌ای برای انسان‌هایی می‌داند که اهل تفکر هستند.
کتاب «شگفتی‌های زنبور عسل» نوشته خدارحم موسوی از انتشارت مانا در سال 1400، یکی از کتاب‌های بسیار جامع و مفید درباره زنبور عسل است.
این کتاب در 332 صفحه، اطلاعات علمی و کاربردی مهمی را درمورد این حشره سودمند ارائه می‌دهد. اطلاعاتی که در طیف وسیعی از موارد مربوط به زنبور عسل از گونه‌های مختلف آن گرفته تا چگونگی تولید مثل، تغذیه و… و نیز فرآورده‌های مختلفی است که می‌توان از این حشره حاصل کرد.
هر چند کتاب به صورت ساده و روان و کلمات کاربردی نوشته شده است؛ اما اطلاعات آن همه پایه علمی داشته و حاصل سال‌ها تجربه علمی و عملی نویسنده، مباحثه و حشر و نشر وی با اساتید و کارشناسان برجسته در این حوزه کاری است.
اشاره به کلیه اطلاعات موجود در کتاب شاید در حوصله این نوشتار نباشد؛ اما اطلاعاتی مانند زندگی اجتماعی زنبور عسل، فرمول‌ها و مواد شیمیایی، نقش هر زنبور در کندو، تخم‌گذاری ملکه، جمع‌آوری گرده و… جمع‌آوری آب، بیماری‌های زنبور عسل، همزیستی زنبور عسل با میکروارگانیسم‌ها، محصولات متنوع زنبور عسل و خواص هر کدام و البته اطلاعات مناسبی در مورد چگونگی مدیریت کلنی‌ها و زنبورستان و تقریبا شاید بتوان گفت هر آنچه برای یک زنبوردار موفق شدن لازم است، در این کتاب آمده است.
نکته جالب‌تر اینکه در این کتاب بسیاری از تصاویر به صورت رنگی آمده‌اند و حتی اگر رنگی هم نباشند، از کیفیت بالایی برای یادگیری و به ذهن سپاری برخوردارند. در مورد ارزش و اهمیت این کتاب همین بس که اساتید بزرگی در این مورد نظر داده‌اند و آن را تایید کرده‌اند. اساتیدی مانند پرفسور تیرگردی، مهندس پیرایرانی دکتر فُرسی، دکتر رحیم عبادی و دیگر اساتید علم حشره‌شناسی و متخصصان زنبور عسل اهمیت این کتاب را تایید کرده‌اند.

حسین کاظمی ـ روزنامه نگار و کارشناس کشاورزی

مقاله قبلیباید و نبایدهای انتقال آب خلیج‌فارس به اصفهان
مقاله بعدیبدعهدی بازرگام در تحویل کالا به مشتری

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید