غارت منابع طبیعی گیلان در سایه غفلت مسئولان

0
پس از رودخانه‌های استان گیلان امروز شاهد هستیم که مراتع و چراگاه‌های استان نیز از دست سودجویان در امان نیستند و زمین‌خواران به بهانه پروژه‌های عمرانی هر روز ذره ذره این اراضی را می‌بلعند. استان گیلان همواره سرزمینی آکنده از موهبت‌های الهی بوده است. گستره شکوهمند جنگل‌های سبز، رودخانه‌های روان، شالیزارها، تالاب‌ها و دریا گنجینه‌های ارزشمندی هستند که بر شیرینی زندگی اهالی این دیار افزوده؛ اما دریغ که آنچه تاکنون نصیب این طبیعت ارزشمند شده، انبوه از سودجویی‌ها بوده است.
اکنون کارشناسان برداشت بی‌رویه شن و ماسه را موجب بر هم ریختن اکوسیستم و افت تراز بستر رودخانه‌ها می‌دانند. بی‌تردید افزایش برداشت شن و ماسه از بستر رودخانه‌ها و اراضی ساحلی موجب نقصان بیشتر در جریان‌های آبی می‌شود و همچنین تخریب زیستگاه‌های ساحلی و آبی را به دنبال دارد. ضرورت نظارت بر برداشت شن و ماسه با توجه به صدماتی که رودخانه‌های گیلان را دربر گرفته و همچنین حجم خساراتی که سیلاب‌ها در سال‌های اخیر رقم زده، همواره مورد تاکید کارشناسان استان بوده است.
اما اکنون زمزمه‌هایی به گوش می‌رسد که حاکی از برداشت شن و ماسه از مراتع و چراگاه‌های گیلان است. برای تشکیل یک سانتی‌متر خاک حدود ۲۰۰ سال زمان برآورد شده و البته باید گفت اهمیت توجه به این موضوع در سرزمینی که زندگی مردم با کشاورزی و دامپروری در هم تنیده شده صد چندان است. همه این موارد بر تشدید نظارت‌ها و سخت گیری‌های بیشتر در صدور مجوزها برای برداشت‌ها حکایت می‌کند.

لزوم برخورد با برداشت غیرمجاز شن و ماسه

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان روز ۲۵ شهریور امسال با اشاره به اهتمام دستگاه قضا به منظور برخورد با هرگونه برداشت غیرمجاز شن و ماسه از تصمیمی مبنی‌بر در نظر گرفتن طرح تنفس برای رودخانه‌های استان گیلان خبر داد.
احمد آقایی با بیان اینکه برداشت مصالح باید از پشت سد انجام شود، اظهار کرد: در این زمینه نیز باید یک مدیریت و نگاه کارشناسی انجام شود، زیرا پشت سد منجیل و سد سفیدرود مصالح مناسبی وجود دارد. تصمیم گرفته شد تا برداشت‌ها به سمت معادن کوهی که مغایرتی با موضوعات زیست محیطی نداشته باشد، هدایت شود. وی با تأکید بر این اینکه مجوزهای برداشت شن و ماسه باید پیوست زیست محیطی، زمین شناسی و عدم تنش‌های اجتماعی داشته باشند، گفت: در صورت داشتن این سه پیوست برداشت شن و ماسه بلا مانع است.

غارت ثروت‌های گیلان در سایه خواب مسئولان

نعمت رمضانی، یکی از اهالی روستای کَلفت فومن هم با اشاره به اینکه هیچ مسئولی به فکر حفظ محیط زیست و مواهب خدادادی و طبیعی این شهرستان نیست، اظهار کرد: در روزهای اخیر پیمانکار یکی از شرکت‌ها اقدام به برداشت شن و ماسه از مرتع و چراگاه در این روستا کرده است.
رمضانی با بیان اینکه این روستا در میان دو رودخانه قرار دارد، افزود: مشخص نیست که چه دستگاه و مسئولی به این شرکت برای برداشت از مرتع و چراگاه مجوز داده است. رمضانی با اشاره به عدم پاسخگویی از سوی مسئولان، گفت: اگر این شرکت مجوز برداشت ندارد چرا هیچ مسئولی جلوی این اقدام غیر قانونی را نمی‌گیرد. حتی داشتن مجوز برای برداشت شن و ماسه از این منطقه غیر قابل توجیه است.
این روستایی فومنی با بیان اینکه بسیاری از مسئولان تنها شعار حفظ محیط زیست و منابع طبیعی را می‌دهندمسئولان تنها شعار حفظ محیط زیست و منابع طبیعی را می‌دهند و در عمل هیچ اقدامی انجام نمی‌دهند، تصریح کرد: سوال اینجاست که دادستان فومن بر چه اساسی مجوز برداشت شن و ماسه از این منطقه را تأیید کرده است.

برداشت‌های غیراصولی و غیرقانونی ادامه دارد

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان هم با اشاره به بازدید از محل برداشت شن و ماسه در این روستا، اظهار کرد: بررسی‌ها نشان دهنده برداشت‌های غیر اصولی و غیر قانونی است.
احمد آقایی با بیان اینکه با دستور رئیس کل دادگستری گیلان برداشت‌ها متوقف شد، گفت: صیانت از منابع طبیعی و ملی از مهم‌ترین مطالبات مردمی است و این اقدام متوقف شده و باید روند قانونی را طی کند.
وی با تأکید بر اینکه بر اساس جلسه صیانت از اراضی جنگلی و منابع طبیعی هر گونه برداشت منوط به داشتن سه پیوست است، افزود: در صورت داشتن پیوست زیست محیطی، زمین شناسایی و عدم ایجاد تنش‌های اجتماعی مجوز برداشت شن و ماسه قانونی است.
معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان با اشاره به اینکه دستگاه قضائی با اقدام سودجویان در این زمینه برخورد قاطع انجام می‌دهد، به مهر گفت: دادستان‌ها در شهرستان‌ها نیز با ترک فعل مسئولان و عدم نظارت‌ها برخورد می‌کنند.
گفتنی است، اکنون با توجه به برداشت‌های غیر مجاز شن و ماسه در استان گیلان باید دید حال باید دید آیا این روند تخریب منابع‌طبیعی و محیط‌زیست استان گیلان متوقف خواهد شد یا باز هم سودجویان برای رسیدن به منافع خود از روش دیگری استفاده خواهند کرد.
مقاله قبلیصادرات دام‌ مازاد، راهکاری برای خروج از بن‌بست
مقاله بعدیطلای سرخ گلستان رنگ باخته است

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید