جشن خام خواری

0
تغذیه یکی از مهم‌ترین دلایل سلامتی انسان است. با تحقیق و به دست آوردن اطلاعات متوجه می‌شویم که در طول زندگی عادات نادرست بسیاری داشته‌ایم و تغذیه‌ی غلط می‌تواند یکی از عادت‌های اشتباه انسان باشد.
تحقیقات نشان داده است راه‌های مختلفی برای دریافت مواد معدنی، ویتامین ها و انواع ریز مغذی وجود دارد ‌که یکی از آن‌‌ها، خام گیاهخواری است.
روز جهانی خام گیاهخواری جشن انسان‌هایی است که رژیم خاص غذایی یا رژیم غذایی سبزیجات را انتخاب کرده‌اند.(به خام گیاهخواری خِگِخِ نیز می‌گویند.)
در این سبک غذایی افراد از فراورده‌های حیوانی مانند گوشت، لبنیات و تخم مرغ استفاده نمی‌‌کنند و به جای آن‌؛ میوه‌جات، سبزیجات، آجیل و دانه‌ها را به صورت خام مصرف می‌کنند چرا که حرارت باعث از بین رفتن طیف بسیاری از مواد مغذی مورد نیاز بدن می‌شود.
خام گیاهخواری نباید به صورت ناگهانی شروع شود‌. فردی که  قصد دارد حتی برای مدت زمانی کوتاه خام گیاهخوار شود، باید عادات غذایی خود را کم کم و طی چند روز تغییر دهد. هر تغییر ناگهانی نه تنها در بحث تغذیه، بلکه در روند زندگی روزمره‌ی انسان می‌تواند آسیب زننده باشد‌.
آنچه مهم است این‌که قبل از هر تصمیمی باید دانش خود را نسبت به غذایی که می‌خورد بالا ببرد و بداند ویتامین‌ها و مواد مورد نیاز بدن چه نام دارند و هر کدام در کدام میوه و دانه و… یافت می‌شوند‌.
به عنوان مثال دانه‌هایی مانند کینوا، شاهدانه، چیا و ارزن، انواع جوانه مثل جوانه ی نخود، جوانه‌ی گندم و جوانه‌ی ماش، در کنار قارچ،حبوبات، آجیل و… منابع غنی از پروتئین هستند.
کلم، جعفری، توفو(پنیر سویا)، شیر سویا، کنجد و‌‌…منابع غنی از کلسیم هستند.
دانستن جزئیات و ارزش غذایی مواد خوراکی کمک بزرگی در جهت سلامتی و شادابی بیشتر به ما می‌کند‌.
با تجربه‌ی خام گیاهخواری به دلیل دور شدن از ترکیبات چرب غیر ضروری و پخته‌خواری و همچنین مصرف بیشتر میوه جات و مواد غذایی سالم، انرژی انسان در طی روز بیشتر می‌شود.

《شکم‌های خودتان را گورستان حیوانات نکنید》
از دلایل اصلی افراد برای انتخاب این روش تغذیه می‌توان به سلامتی و طول عمر بیشتر، جلوگیری از کشتار حیوانات، کمک به محیط زیست و جلوگیری از گرم شدن زمین، کاهش وزن و همچنین درمان بیماری‌‌های مختلف اشاره کرد‌.
به شرط رعایت کردن نکات و جزئیات رژیم خام گیاهخواری، این عادت غذایی می‌تواند به درمان خیلی از بیماری‌ها و مشکلات از جمله بیماری‌های قلبی، مشکلات خودایمنی، بی‌خوابی، سنگ کلیه، بیماری‌های زنان و… کمک کند.
نکته‌ی مهم این است که در برخی از افراد این رژیم در ابتدای امر می‌تواند همراه با بدن درد، سر درد، سرگیجه و به طور کل احساسات ناخوشایند باشد. دلیل این حس ناخوشایند سم زدایی بدن و پاکسازی است که در افراد خام گیاهخوار بیش‌تر از گیاهخواران پخته خوار دیده می‌شود‌. با خوردن اصولی میوه‌جات و سبزیجات بدن فرصت این‌ را پیدا می‌کند که سموم حاصل از تغذیه‌ی نادرست قبلی را دفع کند و در کنار دفع سموم ممکن است علائمی گذرا در بدن نمایان شود. چنانچه خام گیاه‌خوار شرایط را تحت کنترل داشته باشد و راجع به این علائم مطلع باشد، هیچ جای نگرانی و ترسی نمی‌ماند و با مدیریت تغذیه و مشورت با افراد متخصص و آگاه، پاکسازی بهتر و موثرتری خواهد داشت. مشروط بر این‌که چکاپ دوره ای و آزمایشات خون را فراموش نکنند و قبل از شروع تغییرات غذایی از اوضاع فاکتورهای خونی خود مطلع شود و اگر کمبودی دارد، با رژیم صحیح جبران نماید‌. در این راستا استفاده از برخی مکمل ها به شرط کمبود بدن، می‌تواند تکمیل کننده‌ی رژیم بی نقص خام گیاهخواری باشد‌. ممکن است اسم B12 یا سیانوکوبالامین به گوش همه رسیده باشد.
این ویتامین توسط انواع باکتری موجود در خاک مثل باسیلوس مگاتریوم( Bacillus megaterium ) ساخته می‌شود‌ و نقش مهمی در کارکرد اعصاب بدن و همچنین جلوگیری از کم خونی دارد. به دلیل تغییر سبک زندگی انسان و شست و شوی میوه‌جات و همچنین تغییر در کودها و خاک‌ها، دسترسی گیاهخواران به این ویتامین محدود می‌شود و توصیه می‌شود از مکمل استفاده شود‌.البته B12 به جز فراورده های حیوانی، در مخمرهای خوراکی نیز یافت می‌شود.
برای شروع خگخ حتما با متخصصین به نام تغذیه که سال‌ها در این عرصه فعالیت داشته‌اند در ارتباط بود و از تجربیاتشان بهره‌مند شد.
تحقیقات نشان داده‌ ‌اند گوشت در معده‌ی انسان به سختی هضم می‌شود و بدن را به سمت اسیدی تر شدن پیش می‌برد. اگر PH نرمال بدن اسیدی شود، مشکلات بسیاری برای انسان به وجود خواهد آمد.

 

نگین بلوکی

مقاله قبلیکشتزارهایی که بیایان می‌شوند
مقاله بعدیگلخانه‌داران با سیستم‌های پد و فن را فراموش کنید

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید