«روژینا»؛ سامانه‎ مکان‌یابی برای زنبورداری

8
«ویژه ششمین نمایشگاه بین‌المللی کشاورزی، سامانه‌های نوین آبیاری، ماشین‌آلات، نهاده‌ها، کشت‌های گلخانه‎ای- گزارش سوم»
مزرعه سبز: ششمین نمایشگاه بین‌المللی کشاورزی، سامانه‌های نوین آبیاری، ماشین‌آلات، نهاده‌ها و کشت‌های گلخانه‎ای، 14 الی 19 آذرماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد که سوای برخی ناهماهنگی‌ها در برگزاری این نمایشگاه، استقبال مناسبی از آن صورت گرفت و شرکت‌های فعال در عرصه کشاورزی و مرتبط با نمایشگاه، توانمندی‌های خود را به نمایش گذاشتند. ما نیز با برخی از این شرکت‌ها گفت‌وگوهایی انجام داده‎ایم که به‎ صورت سریالی تقدیم می‌شود:
برخی شرکت‌های استارتاپی فعال در حوزه هوش مصنوعی و کشاورزی هوشمند نیز در نمایشگاه حضور داشتند. سری به غرفه شرکت استارتاپی «روژینا» زدیم که برخی خدمات هوشمند به زنبورداران ارائه می‌دهد و با خانم دکتر ساعی و دکتر محمد زارع، زوج همکار که این شرکت را راهبری می‌کنند، هم‌صحبت شدیم.
خانم دکتر افسانه ساعی آرزومند، مدیرعامل شرکت «روژینا» که در زنبورداری هوشمند فعالیت دارد، می‌گوید: روند کار به این شکل است که از طریق تصاویر GIS و تصاویری که از طریق پهپاد‌ها گرفته می‌شود و نیز یک سری تصاویر ماهواره‌ای و همچنین از طریق اطلاعات پردازش تصویر و هوش مصنوعی که انجام می‌شود، بهترین مکان را برای قرار دادن کندوهای زنبور عسل شناسایی و به زنبورداران معرفی می‌کنیم.
وی توضیح داد: پردازش داده‌ها از طریق اطلاعاتی که به‌صورت برنامه‌نویسی به سیستم داده شده صورت می‌گیرد و پس از بررسی‌یک منطقه، نقاط مختلف را بر اساس امتیازبندی‌هایی که انجام می‌دهد برای پرورش زنبورعسل معرفی می‌کنیم.
در این مورد فاکتورهای مختلفی مانند نزدیکی به منابع آب، پوشش گیاهی، دوری و نزدیکی به جاده، دوری از صدا، آلاینده‌ها، کارخانه‌ها و… در این مکان‌یابی موثر است.
به علاوه در نظر گرفتن دیتاهای آب‌وهوایی منطقه که از سازمان هواشناسی اخذ می‌شود نیز در این میان کمک می‌کند. ما سطح‌بندی منطقه را در اختیار زنبوردار قرار می‌دهیم و زنبوردار می‌تواند از این مکان‌یابی استفاده نماید.
در این سطح‌بندی نقاط مختلف را با اعدادی از صفر تا 100 شماره‌گذاری می‌کنیم که هر نقطه‌ای که عدد 100 می‌گیرد بهترین منطقه است و هر چه عدد آن کمتر شود از کیفیت آن نقطه برای انتخاب به عنوان مکان قرارگیری کلنی‌های زنبور پائین‌تر می‌آید. این تکنولوژی کمک می‌کند تا میزان تولید و بهره‌وری بالاتر رود.

شرکتی با خدمات بین‌المللی

مدیرعامل شرکت «روژینا» می‌گوید: چون ما به صورت استارتاپی و با یک شتاب‌دهنده بین‌المللی استارتاپی به نام phoenix (آدرس سایت: https://phoenix-forum.com/) همکاری می‌کنیم، در بعضی کشورهای دیگر مانند ترکیه نیز مشتریانی داشته‌ایم و خدمات شرکت را ارائه داده‌ایم.
خانم ساعی در مورد مشکلات کار می‌گوید: در ایران برای راه‌اندازی یک کسب و کار جدید سختی‌های زیادی وجود دارد. شناساندن و معرفی طرح یک پروسه زمان‌بر و هزینه‌بری است و لازم است که تسهیلاتی در این زمینه‌ها به شرکت‌های نوپا که خدمات جدیدی رائه می‌دهند، در نظر گرفته شود.

حسین کاظمی ـ کارشناس ارشد کشاورزی

انتهای پیام/

مقاله قبلیتجلیل از پژوهشگران برتر بخش کشاورزی
مقاله بعدیضرورت استمرار هوشمندسازی زنجیره تامین تا توزیع

8 نظرات

 1. این شرکت واقعا حرفه ای است و با تکنولوژی روز دنیا کار میکند. حیف از این افراد که در ایران حمایت نمیشوند

  • با درود
   لطفا راهکارهای پیشنهادی خود را در زمینه نحوه حمایت از چنین تکنولوژی هایی به صورت مقاله برای ما بنویسید.

 2. سلام
  آفرین بر شما و این استارت آپ متفاوت.
  این تکنولوژی میتونه سود زنبوردار را بسیار بالا ببره.

  • با درود متاسفانه اطلاعات همکاران ما در این مورد که تکنولوژی روژینا می تواند سود زنبوردار رابالا ببرد کامل نیست.
   خواهشمند است در این زمینه با نظر و تجربیات خود مقاله، گزارش و تجلیلی بنویسید تا در این خبرگزاری منعکس شود. خاطرنشان می شود در صورت صلاح دید با نام خود و امضای محفوظ منتشر خواهد شد

 3. از آنجایی که عملکرد زنبورها نقش بسیار مهمی در حفظ اکو سیستم و زندگی انسان ها دارند این استارتاپ بسیار مفید و اثر بخش خواهد بود ، ممنون از تیم خوب روژینا

  • بادرود سپاس گزار هستیم که برای مطالعه این مطلب وقت گذاشته اسد.
   خواهشمند است در این زمینه با نظر و تجربیات خود مقاله، گزارش و تجلیلی بنویسید تا در این خبرگزاری منعکس شود. خاطرنشان می شود در صورت صلاح دید با نام خود و امضای محفوظ منتشر خواهد شد

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید