زعفران رنج بی‌حاصل

0
در حالی که 94 درصد زعفران دنیا در کشور ما تولید می‌شود، سهم ایران از بازار جهانی این محصول فقط پنج درصد است و زعفران اسپانیا و یونان در میان مصرف کنندگان بیشتر شناخته شده است که این غربت زعفران ایران دردی مضاعف محسوب می‌شود.
اسماعیل قادری‌فر، معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی از ابلاغ دستورالعمل خرید حمایتی زعفران خبر داد و گفت: دستورالعمل خرید حمایتی زعفران ۱۴۰۰ توسط وزیر جهاد کشاورزی ابلاغ شد. بر این اساس ما زعفران صادراتی نگین را با پایه قیمتی ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خریداری می‌کنیم.
اسماعیل قادری‌فر با اشاره به اینکه این قیمت قبلاً در شورای قیمت گذاری محصولات استراتژیک تعیین شده بود، افزود: ما از دوشنبه هفته قبل خرید زعفران را در سه استان خراسان رضوی، خراسان جنوبی و خراسان شمالی شروع کردیم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به نقایصی که در حوزه دسته‌بندی، صنایع تکمیلی و زنجیره توزیع زعفران وجود دارد، گفت: ۹۴ درصد زعفران جهان در ایران تولید می‌شود، در حالی که سهم بازار ما کمتر از پنج درصد است و به همین جهت امسال، سال پایانی خرید انفعالی این محصول خواهد بود و برای سال آینده ما برنامه‌هایی در حوزه بهبود صنایع بسته‌بندی، صنایع تکمیلی و توزیع طلای سرخ خواهیم داشت.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی همچنین از تنظیم هوشمند بازار محصولات کشاورزی خبر داد و گفت: ما در حوزه تولید تأمین و توزیع محصولات کشاورزی با مشکلات زیادی مواجه هستیم؛ به طوری که کشاورزان ما در شرایط دشوار بهترین و باکیفیت‌ترین محصول را تولید می‌کنند، اما هنگام توزیع و فروش آن با مشکلات بسیار زیادی مواجه هستند.
قادری‌فر با اشاره به اینکه دلالان و واسطه‌ها محصول کشاورز را خریداری و از آن استفاده زیادی می‌کنند، گفت: از سوی دیگر این محصولات با نرخ‌های گزاف به دست تولیدکنندگان می‌رسد که این رویه باید اصلاح شود.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی با اشاره به اینکه به طور متوسط فاصله قیمتی محصولات از مزرعه تا سفره گاهی تا ۷۰۰ درصد است، گفت: ما در محصولات مختلف از جمله پیاز، هندوانه و… شاهد این مساله هستیم و سازمان تعاون روستایی سعی می‌کند که با رویکرد هوشمندسازی زنجیره تأمین و توزیع این مشکل را حل کند و سهم مناسبی از بازارهای جهانی را در اختیار صادرکنندگان داخلی قرار دهد.
وی با اشاره به شبکه بزرگ مویرگی تعاونی‌های کشور نیز گفت: باید تعاونی‌ها و تشکل‌های حوزه کشاورزی را توانمند کنیم و آنها را ارتقا بخشیم تا بتوانیم از سوی کشاورزی صنعتی به سمت کشاورزی مدرن و صنعتی حرکت کنیم.
قادری‌فر بیکاری دانش‌آموختگان کشاورزی را از دیگر معضلات این بخش عنوان کرد و گفت: باید کاری کنیم که کشاورزی جایگاه واقعی خود را پیدا کند و به رشد و نمو برسد تا بتوانیم از فارغ‌التحصیلان و نخبگان این حوزه به نحو احسن استفاده کنیم. معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه اقتصاد کشاورزی یکی از ارکان امنیت ملی کشور است، گفت: توجه به اقتصاد کشاورزی می‌تواند یکی از ارکان توسعه اقتصادی کشور باشد.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی با بیان اینکه در بسیاری از حوزه‌ها به بخش کشاورزی توجه کافی نشده، به مهر گفت: به عنوان مثال توریسم کشاورزی در کشور ما اصلاً وجود ندارد و ما با این همه تنوع اقلیمی و جاذبه‌های کشاورزی در حوزه گردشگری کشاورزی کاری انجام نداده ایم و این برنامه‌هایی است که در دستور کار ما قرار دارد و می‌خواهیم آن را اجرا کنیم.
«مزرعه سبز» معتقد است با قیمت بالای ابلاغی سازمان‌های نظارتی و حسابرسب در نحوه فروش زعفران سال گذشته تعاون روستایی (هرکیلو حدود 9 میلیون تومان) ورود کرده و شفاف‌سازی کنند.
مقاله قبلیتا دولت حمایت نکند کشاورزی هوشمند جان نمی‌گیرد
مقاله بعدیسیاست ارز 4200 تومانی در ایستگاه پایانی

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید