سقوط قیمت دلار در آخرین هفته بهمن‌

0
به دنبال اثر روانی تعلیق برخی تحریم ها، قیمت هر دلار آمریکا دیروز برای نخستین بار در پنج ماه گذشته به کانال ۲۶ هزار تومان بازگشت.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از ایمنا، همگام با پیشرفت در مذاکرات هسته ای سرعت نزول قیمت دلار هم بیشتر شده است، در آبان ماه امسال انتشار برخی خبرها درباره پیشرفت کند مذاکرات هسته ای به رشد پر شتاب قیمت دلار منجر شد به طوری که قیمت هر دلار آمریکا در ۱۳ آذر ماه به سقف قله تاریخی خود در محدوده ۳۱ هزار تومان رسید. بعد از آن منحنی قیمت دلار اندکی نزولی شد اما هرگز به کمتر از ۲۸ هزار تومان نزول نکرد و تا چند روز پیش در این محدوده در نوسان بود.
از روز گذشته اما به دنبال افزایش احتمال توافق در مذاکرات وین و مخابره خبر تعلیق برخی تحریم ها، سرعت نزول قیمت دلار بیشتر شد و قیمت هر دلار به قیمت پنج ماه پیش بازگشت. روند نزولی نرخ دلار از یکهفته قبل همزمان با آزادسازی منابع ارزی ایران در عراق و کره جنوبی آغاز شد.
دیروز بازار آزاد ارز در چهارراه استانبول به سرعت و از همان ابتدای صبح تحت تأثیر اخبار مربوط به پرونده هسته ای قرار گرفت به طوری که قیمت هر دلار آمریکا بلافاصله بعد از بازگشایی معاملات در ۱۱ صبح با یک درصد افت مواجه شد و به ۲۷ هزار و ۱۳۰ تومان رسید.
این روند نزولی اما از ظهر دیروز شتاب بیشتری گرفت و در نهایت تا ساعت ۱۶ دیروز جمعاً با ۳.۳ درصد افت به ۲۶ هزار و ۶۵۰ تومان رسید. این یکی از سنگین ترین نزول های قیمت دلار از ابتدای امسال تاکنون است. قیمت هر درهم هم که مبنایی برای محاسبه ارزش دلار است، تا ساعت ۱۶ دیروز به هفت هزار و ۲۵۵ تومان رسید.
متناسب با نزول قیمت دلار دیروز قیمت هر سکه بهار آزادی با افت سنگین ۴۵۰ هزار تومانی مواجه شد و به ۱۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسید. هر سکه طرح قدیم هم ۵۰۰ هزار تومان افت کرد. این برای نخستین بار در شش ماه گذشته است که قیمت هر سکه به کانال ۱۱ میلیون تومان سقوط می کند. همزمان قیمت هر گرم طلا و هر مثقال طلا هم دستکم ۳.۳ درصد افت کردند.

پیش بینی قیمت دلار

قیمت درهم در معاملات پشت خطی دیشب بر روی هفت هزار و ۳۲۰ تومان قرار گرفت که نسبت به قیمت معاملات نقدی روز دوشنبه ۸۰ تومان پایین رفته بود. بنابراین پیش بینی قیمت دلار از مسیر قیمت درهم نزولی است.
کارشناسان بر این باورند که با توجه به تورم پایه ۴۰ درصدی قیمت این ارز تا پایان امسال در محدوده ۲۶-۲۹ هزار تومانی نوسان خواهد کرد.
در این بین برخی از کارشناسان کف قیمتی دلار برای سال آینده را ۲۲ و برخی ۲۵ هزار تومان پیش بینی میکنند؛ پیش بینی کاهشی برای روند قیمت ارز در صورتی محقق خواهد شد که مذاکرات به سرانجام برسد.
پیش بینی ها حاکی از آن است که با توجه به انتشار اخباری مبنی بر خروج نیروهای روسی از مرزهای اوکراین و ریزشی شدن روند قیمت طلا در ۲۴ ساعت گذشته، روند قیمت ارز در بازار ایران نیز نزولی شود.
قیمت دلار تا پایان امسال چقدر می شود؟
از ابتدای زمستان قیمت دلار یک روند نزولی را طی کرده و از محدوده بالای ۳۰ هزار تومان تا کانال ۲۶ هزار تومان کاهش یافته است. این پرسش وجود دارد که تا پایان سال جاری محدوده پایانی که دلار نوسان میکند، کجا قرار دارد؟ چه متغیرهایی بر جهتدهی نرخ مؤثر است؟
به نظر می رسد که آینده کوتاهمدت نرخ دلار متأثر از چگونگی لغو تحریم های هسته ای، آزادسازی دلارهای بلوکهشده، متغیرهای کلان اقتصادی و وضعیت فروش و صادرات نفت است.
کارشناسان معتقدند نرخ فعلی دلار به دلیل محدودیت های ناشی از تحریم ها بالاتر از وضعیت تعادلی است. بنابراین با حصول توافق، نرخ ارز روند کاهشی خواهد داشت و سیاستگذار امکان آن را مییابد که با ابزار خود آن را در نرخ تعادلی قرار بدهد. اولین واکنش بازار ارز بر اساس هیجانات و تغییرات انتظارات تورمی، کاهش چشمگیر نرخ ارز خواهد بود.
اما اینکه نرخ ارز در بلندمدت چه رفتاری داشته باشد به نوع سیاستگذاری و چگونگی استفاده از منابع ارزی بستگی خواهد داشت؟ همچنین اینکه سیاستگذار چگونه از فرصت لغو تحریم ها استفاده خواهد کرد. تا پایان سال جاری می توان سه حالت را برای آینده روند مذاکرات و تأثیرات آن بر نرخ ارز متصور شد.
نخست آنکه توافقی مبنی بر لغو تحریم ها حاصل شود. دوم آنکه مذاکرات به صورت تدریجی تداوم یابد و سوم اینکه مذاکرات متوقف شود. البته سناریوی آخر، یک سناریوی بدبینانه است و با اخبار کنونی از مذاکرات همسویی ندارد.

مذاکرات وین به نتیجه خواهد رسید؟

اولین حالت آن است که تا قبل از پایان سال، مذاکرات احیای برجام به سر منزل مقصود برسد و توافق حاصل شود. اگر فرض را بر آن بگذاریم که در همین روزها مذاکرات وین به نتیجه برسد، پیش بینی می شود که قیمت ارز تا پایان سال روند کاهشی را طی خواهد کرد و به محدوده ۲۰ تا ۲۲ هزار تومان خواهد رسید.
اولین چیزی که باعث کاهشی شدن قیمت ارز می شود، معکوس شدن انتظارات تورمی است. بلافاصله پس از حصول توافق و لغو تحریم ها، فعالان اقتصادی به این نتیجه خواهند رسید که دولت و بانک مرکزی به منابع ارزی جدید دسترسی پیدا خواهند کرد و انتظارات خودشان را بر این اساس شکل خواهند داد.
به دلیل تغییر انتظارات تورمی و هیجانی که در بازار به وجود می آید در مرحله اول تقاضا برای ارز کاهش می یابد و فشار از روی قیمت ارز برداشته می شود. در مرحله دوم بنگاه ها و مؤسسات مالی به عنوان معامله گران خرد و کلان ارزهای خود را در بازار عرضه خواهند کرد که این اقدام درنهایت منجر به کاهش قیمت ارز می شود.
این تحولات در حالی اتفاق خواهد افتاد که هنوز دسترسی به منابع ارزی میسر نشده یا در صورت دسترسی دولت و بانک مرکزی اقدامی در جهت عرضه آن اقدامی انجام ندادهاند. پس از دستیابی بانک مرکزی به دارایی های بلوکه شده، این امکان برای آن وجود دارد که با وارد کردن ارز به بازار و جمع آوری ریالی که قبل از آن وارد بازار کرده است، به کاهش قیمت بیشتر ارز کمک کند.
بسیاری معتقدند که نرخ دلار به دلیل تحریم ها در سال های اخیر دچار اضافه پرش شده و نرخ های کنونی بالاتر از سطح فعلی است. اما در حال حاضر تا پایان ۱۴۰۰ با این نگاه که مذاکره موفق شود، می توان نرخ را در سطح ۲۰ تا ۲۲ هزار تومان پیش بینی کرد.
مقاله قبلیکاهش قیمت کودها به غیر از یک قلم
مقاله بعدیبازی با نام شهدا ابزار جدید تطهیر حلقه مَتکانیه

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید