اهمیت کوددهی استارت در باغات پسته

0
یکی از اصلی‌ترین و با اهمیت‌ترین و کلیدی‌ترین کوددهی‌ها در محصول پسته کوددهی استارتر است.
به گزارش مزرعه سبز، گاهی کشاورز بر این باور است که چون کود دامی داده شده دیگر نیاز به استارت نیست. شما در اول فصل باید عناصری را که درخت نیاز دارد دراختیارش قرار بدهید؛ چون باید انها را استفاده کند تا بتواند رشد خوبی داشته باشد و جوانه زایشی یا همان پوند خوبی مورونه مناسبی تولید کند و خوب بیدار شود و بتواند حرکت کند و به اصطلاح یک استارت مناسب بزند و سطح برگ خوبی داشته باشد.
حالا اگر کود دهی استارت انجام نشود و این مواد در اختیاردرخت قرار نگیرد هیچ یک از این اتفاقات رخ نمی‌دهد و درخت پسته دچار ضغف می‌شود.

کوددهی استارت یا شروع چیست و زمان آن کی است؟

کود استارتر همراه آب استارت انجام می‌شود و آب استارتر، یعنی آخرین آبی که آب بعد درخت ما بیدار می‌شود و سبز می‌شود.
بهترین زمان برای آن از نیمه اسفند است و عناصر لازم =p فسفر/ چون در بیش‌تر خاک‌ها فسفر محلول خیلی پایین است و اگر شما در اول فصل فسفر تامین نکنید، رشد و رویش و زایشی مناسبی ندارید و ریشه‌زایی خوب صورت نمی‌گیرد.
عناصر تامین کننده فسفر شامل اوره فسفات، اسید فسفریک، مونوامونیم فسفات، مونوپتاسیم فسفات است.

کلسیم

تنها زمانی که کلسیم جذب می‌شود زمانی است که مریستم راسی نوک ریشه فعاله و به‌واسطه اینکه چوبی نشده و لوله‌ها تشکیل نشدن، یعنی هنوز حلقه کاسپاری دور ریشه نگرفته، کلسیم قابل جذب هست؛ چون مرحله ریشه‌زایی و تارکشنده مطابقت دارند و فقط استارتر ‌و بعد برداشت کلسیم از طریق خاک جذب می‌شود و بعد دیگر کلسیمی از خاک جذب نمی‌شود.

N ازت و نیتروژن

N خیلی با اهمیت است و در سوخت و ساز هم مهم است وگاهی کارشناسان میزان ازت در آزمایش را خاک مدنظر قرار می‌دهند و در حالی که هیچ خاکی وجود ندارد که از نیتروژن غنی باشد؛ چون ازت زود و سریع آبشویی می‌شود.
عناصربعدی شامل کم مصرف‌ها هستند و این هم مثل ازت در آنالیز خاک اصلا مهم نیست؛ چون هر ساله باید تأمین شده و نباید مقدار آنالیز خاک مدنظر قرارداد و دلیلی بر عدم تامین آنها باشد؛ مثل روی که پیش‌ساز اکسیندوی بحث اپیکال دامین است و برای رشد گیاه لازم است.
مطلب قبلیکاهش 15درصدی قیمت مرغ با ایجاد زنجیره ارزش طیور
مطلب بعدیکویت واردات پرندگان زنده از ایران را ممنوع کرد

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید