سایه جنگ بر غذای مردم انگلیس

0
جنگ اوکراین باعث بالارفتن شدید قیمت مواد غذایی، کمبود برخی اقلام خوراکی از جمله روغن خوراکی و اجرای سیاست جیره‌بندی در فروشگاه‌های انگلیس شده است.
به گزارش مزرعه سبز، اوکراین اصلی‌ترین منبع واردات روغن خوراکی به انگلیس است و از آغاز حمله روسیه به این کشور، عرضه روغن مایع آفتابگردان در انگلیس بارها مختل شده، به طوری که اکنون سه فروشگاه زنجیره‌ای بزرگ تعداد مجاز خرید روغن مایع را محدود کرده‌اند.
تسکو، یکی از بزرگ‌ترین خواربار فروشی‌های زنجیره‌ای در انگلیس محدودیت خرید روغن مایع را به ۳ عدد محدود کرده و ماریسونز و ویتروز با اعمال محدودیت جدی‌تر، مشتریان را به خرید تنها ۲ بطری مجاز کرده‌اند.
طبق تحقیقات پژوهشکده «جی‌ اف‌ک ه‌» انگلیس، حجم خرده‌فروشی در ماه مارس گذشته ۱.۴درصد نسبت به فوریه کاهش یافته که بدتر از پیش‌بینی اقتصاددانان است.
اعتماد مصرف‌کنندگان هم به تعبیر این موسسه انگلیسی به پایین‌ترین سطح خود طی ۵۰ سال گذشته رسیده است.
اکثر فروشگاه‌های زنجیره‌ای انگلیس این روزها با کمبود مواد غذایی و در صدر آن روغن‌های خوراکی مواجه هستند و به همین خاطر دست به جیره‌بندی آن زده‌اند. تسکو دومین فروشگاه بزرگ زنجیره‌ای انگلیس، مشتریان خود را محدود به خرید سه قلم روغن کرده، درحالی که دو فروشگاه زنجیره‌ای دیگر موسوم به موریسون و ویتروز افراد را به خرید دو مورد محدود کرده‌اند.
بیشتر روغن آفتابگردان انگلیس از اوکراین تامین می‌شود. اختلال در زنجیره صادرات این ماده خوراکی از اوکراین، منجر به کمبود شدید آن در انگلیس و افزایش تقاضا برای پیدا کردن منابع جایگزین شده است.

خریداران آنلاین با محدودیت روبه‌رو هستند

کنسرسیوم خرده‌فروشان انگلیس ادعا کرده که محدودیت‌ها اقدامی موقتی «برای اطمینان از در دسترس بودن کالاهای خوراکی برای همه» است؛ اما گفته می‌شود که علاوه بر روغن آفتابگردان، روغن زیتون و گیاهی نیز با کمبود شدید در فروشگاه‌های زنجیره‌ای، سوپرمارکت‌ها و خرده‌فروشان مواجه است. خریداران آنلاین هم با محدودیت مشابهی روبه‌رو هستند.
گت فاتر، کارشناس مسائل خواربارفروشی می‌گوید: ما به تنوع زیاد در محصولات خوارکی عادت کرده‌ایم، اما ممکن است شاهد باشیم که فروش آن‌ها در ماه‌های آینده محدود شود.
آژانس استانداردهای غذایی انگلیس هم به مصرف کنندگان گفته است: برخی از محصولات با برچسب حاوی روغن آفتابگردان ممکن است در واقع حاوی جایگزین‌هایی مانند روغن کلزا باشند.
بر اساس تحقیقات موسسه آسوسیا، بطری یک لیتری روغن آفتابگردان از ژانویه ۲۰۲۲ به طور متوسط ۱۲ پنس (۱۰ درصد) افزایش یافته و به ۱.۲۶ پوند رسیده است. روغن پنج لیتری هم با ۳۸ پنس افزایش، ۶ درصد رشد قیمت داشته است.

سایه جنگ بر غذای مردم انگلیس

قفسه بسیاری از اقلام صیفی‌جات، غلات و تره‌بار خالی است

البته کمبود مواد غذایی تنها به روغن‌های خوراکی محدود نمی‌شود و قفسه بسیاری از اقلام صیفی‌جات، غلات و تره‌بار عموما خالی است. مسئولان فروشگاه‌ها جنگ در اوکراین را یکی از عوامل کمبود مواد غذایی می‌دانند.
این درحالی است که طبق مطالعات انجام شده، اقتصاد انگلیس در ماه گذشته میلادی با فاصله قابل‌توجهی از حدی که انتظار می‌رفت، افت کرده و عملا رشدی را تجربه نکرده است.
کارشناسان هشدار داده‌اند که با ادامه جنگ اوکراین و افزایش قیمت کالاهای اساسی نرخ تورم افزایش بیشتری را تجربه کند./ ایرنا
مقاله قبلیتاثیر سموم کشاورزی و آفت‌کش‌ها بر محیط زیست
مقاله بعدیتوت‌ فرنگی‌ گلستان نیازمند صنایع تبدیلی

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید