تأمین آب ۱۰ هزار روستای کشور در ۳۰ ماه

0
رییس مرکز جهاد آبرسانی وزارت نیرو از برنامه‌های صورت گرفته برای تامین کمی و کیفی آب 10 هزار روستای کشور طی 30 ماه خبر داد.
به گزارش مزرعه سبز از وزارت نیرو، میثم جعفرزاده پس از بازدید از پروژه‌های آب و فاضلاب استان قم که همزمان با سفر رئیس‌جمهور به قم صورت گرفت، استفاده از تولیدات ساخت داخل در تأسیسات فاضلاب را از جمله اقدامات مثبت شرکت آب و فاضلاب استان قم برشمرد.
وی بومی‌سازی تجهیزات فاضلابی را در قم به‌عنوان یک بِرند در حوزه آب و فاضلاب کشور دانست و گفت: شرکت آب و فاضلاب توانسته با حدود یک‌سوم هزینه مشابه خارجی، تجهیزات لازم را در داخل کشور تولید کند که این تولیدات هم به لحاظ کمی و کیفی و هم به لحاظ بهره‌برداری از استانداردهای بالایی برخوردار بوده است.
رئیس مرکز جهاد آبرسانی وزارت نیرو بهره‌برداری موفق از تجهیزات تولید داخل را در قم مورد تأکید قرار داد و اظهار داشت: قطعاً این تجهیزات می‌تواند در تصفیه‌خانه‌های فاضلاب سراسر کشور مورداستفاده قرار گیرد که باقابلیت اطمینان بالایی که داشته است می‌تواند پایداری شبکه را در حوزه فاضلاب شاهد باشیم.
وی در ادامه با اشاره به بازدیدهای صورت گرفته از برخی از مجتمع‌های آبرسانی استان قم یادآور شد: اقدامات خوبی برای روستاهایی که در سال‌های گذشته هم به لحاظ کمی و هم کیفی در حوزه آب با مشکل مواجه بودند صورت گرفته است.
جعفرزاده با اشاره به پروژه‌های تعریف شده از ردیف‌های ملی و محرومیت‌زدایی خاطرنشان کرد: خوشبختانه بیش از 120 روستا در قالب پروژه‌های جهادی قرار گرفتند و اقدامات اولیه برای انجام کار مشخص شده و قراردادها از سمت شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و قرارگاه امام حسن بسته شده و به زودی ابلاغ می‌شود.
وی ابراز امیدواری کرد فاز نخست این روستاهای به ترتیب اولویت‌بندی تا قبل از تابستان سال آینده شرایط پایداری را در حوزه آب داشته باشند.
رئیس مرکز جهاد آبرسانی وزارت نیرو استفاده از انرژی‌های خورشیدی و هیدرو توربین‌های آبی را از دیگر اقدامات مورد توجه شرکت آب و فاضلاب قم برشمرد و اذعان داشت: در حال حاضر بیش از 50 درصد برق مصرفی تأسیسات آب و فاضلاب قم از انرژی‌های تجدید پذیر تولید می‌شود که هم به لحاظ کاهش هزینه‌ها، محیط‌زیست و درآمدی به‌عنوان یک الگو قابل‌استفاده است.
وی تأکید کرد: انتظار داریم این نمونه برای سراسر کشور به‌ویژه از نیمه اصفهان به پایین که شرایط خوبی برای استفاده از منابع انرژی خورشیدی دارد مورد بهره‌برداری قرار گیرد.
جعفرزاده در ادامه در پاسخ به سؤالی در خصوص کمبود اعتبارات پروژه‌های آب و فاضلاب گفت: امسال ما ردیف بسیار خوبی را در حوزه قرارگاه جهاد آبرسانی داریم که این قرارگاه از لحاظ اعتباری قطعاً تزریق بسیار خوبی را خواهد داشت.
وی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای حوزه تأمین کمی و کیفی آب 10 هزار روستا طی 30 ماه در قرارگاه جهاد آبرسانی اظهار داشت: تمام تلاش ما این است که تا پایان دولت سیزدهم سطح برخورداری از آب در کشور به 90 درصد برسد که این یک رکورد در سیستم شبکه آبرسانی کشور خواهد بود.
رئیس مرکز جهاد آبرسانی وزارت نیرو همچنین با بیان اینکه به علت کمبود اعتبارات پروژه مجتمع آبرسانی قمرود با کمی تعلل در اجرا مواجه شده بود، خاطرنشان کرد: با تماسی که با مجموعه سازمان برنامه‌وبودجه داشتیم توانستیم تخصیص کامل امسال را برای این پروژه بگیرم و اگر بتوانیم تخصیص سال آینده را نیز به صورت صد در صد بگیریم مشکل به صورت کامل برطرف خواهد شد.
مقاله قبلی۲۰۲۲ سال بحران تغییرات آب و هوایی
مقاله بعدیخشکسالی و لزوم توسعه کشت گلخانه‌ای

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید