وزیر دانا ، با تجربه و با تدبیر میخواهیم

2

عالیجناب آقای رئیسی ریاست محترم جمهوری  ایران زمین

با اهدا سلام و تحیات انتخاب شایسته حضرتعالی را به ریاست جمهوری تبریک و تهنیت عرض میکنم.
اکنون که سکاندار امور  اجرایی کشور  در شرایط کنونی میباشید و میبایست کابینه ای تشکیل بدهید که در شان دولت با ایمان و مدیریت لایق در جامعه امروز مملکت باشد و  نه تنها به مشکلات واقف بلکه با قدرت و توانمندی و درایت مشکلات را حل و فصل نماید و از نظر من که یک عمر برای کشاورزی این مملکت در نقاط مختلف کشور در کار اجرائی کشاورزی  اشتغال داشته ام و حتی در شرایط  جنگی بعضی از مناطق استان هایی مانند  خوزستان،کرمانشاه و لرستان که زیر بمباران بعثی های عراقی قرار میگرفت بلافاصله از طرف ستاد بازسازی مناطق جنگزده که تحت پوشش دفتر ریاست جمهوری بود نسبت به باز سازی صنایع وابسته به کشاورزی ، گلخانه ها و کارخانه های جانبی مانند کارخانه شکر ،فرآوری لبنی و پرورش آبزیان درمناطق جنگزده و پاک سازی اراضی کشاورزی تحت اشغال که مین گذاری شده بود و بدست جانبازان غیور آزاد میگردید بلافاصله اقدام به تسطیح آن اراضی و کشت محصولات استراتژیک در آن اراضی میکردیم پیشنهاد مینمایم برای انتخاب وزیر کشاورزی تان از مدیران کار کشته و خبره بخش کشاورزی که از مراکز خدمات کشاورزی کار خود را آغاز کرده و به تناسب توان و کارشناسی و کسب تجربه مدیریتی و اجرایی باشد .
 در این ۴۲ سالی که از عمر انقلاب می گذرد چنین افرادی در خصوص وزیر آینده کشاورزی میتوانند به شما مشورت و خدمات بدهند اینان توانسته اند در شرایط کم آبی کشور صنعت کشاورزی در گلخانه را با دلایل منطقی را به هر نحو ممکنه جا بیاندازند و بدون تعصب از مزایای تولید محصولات  گلخانه ای خارج از فصل دفاع کنند و در این راستا از اساتید فن و صاحب نظر در امور مربوط به مهندسی ساخت گلخانه تا نوع و روش تولید و هم چنین بازدید گروهی از نمایشگاه های خارج از کشور مانند هلند و ترکیه  بمنظور  ارتقا سطح دانش دست اندر کاران  گلخانه داران در جهت تولید اقدام شایسته و بجایی انجام داده اند و به هر طریق که توانسته اند مشکلات تولید امور کشاورزی  محصولات استراتژیک و دردهای  تمام اقشار دهقانان که در تامین مواد غذایی کشور نقش به سزائی دارند را در با وجود خود لمس نموده و  منعکس کرده اند مشورت گرفتن از این آقایان میتواند در بررسی انتخاب وزیر کشاورزی موثر باشد.
امیدوارم وزیر کشاورزی در  کابینه شخصی باشد که دانش علمی کشاورزی  روز را داشته باشد کار اجرایی کشاورزی کرده باشد درد جامعه کشاورزی را بداند . تسلط بر حل مسائل کشاورزی داشته باشد افرادی را که وی  به عنوان معاون و مدیر انتخاب میکند به وی تحمیل نکرده باشند.
واقعیت این است که وزیر علاوه بر دانش فنی ، به روز بودن و تجربه کاری یک مدیر سیاسی هم هست اما معاونین وی مدیران احرایی هستن که ضرورت دارد مستقل و تکنوکرات باشند با سیستم اداری اشنا ولی مزرعه و کار و پروژه و مسیر تولید را بشناسند .
از طرفی انان نیز نباید هنگام انتخاب مدیران زیر دست ، مدیران کل استانی و روسای طرح ها و پروژه ها با تحمیل مدیر یا فشار نمایندگان مجلس رویرو شوند
موضوع مهم بعدی و بسیار مهم تر، مسایل بعد از برداشت است که متاسفانه وزارتخانه در این بخش اختیار چندانی ندارد و همین است که با وجود افزایش تولید  بسیاری از محصولات فصلی ، به دلیل نبود صنایع درجه بندی ، بسته بندی ، سردخانه و انبار سرد ، سیستم حمل و نقل سردخانه دار و نهایتا صنایع تبدیلی همه زحمات کشاورزان و سرمایه ملی ضایع می شود
به امید به روزی و پیشرفت کشاورزی و کشاورزان ایران

 

مهندس یحیی ریاضی

مقاله قبلیموانع افزایش بهره وری تولید در بخش دیم کشاورزی
مقاله بعدی8 کشاورز برتر در جهان

2 نظرات

  1. در این کشور، بسیار عجیب است که شاهد این گونه توصیه‌ها باشیم. مگر این اندیشه‌ها در برنامه‌های افراد تصمیم‌گیرنده وجود ندارد؟ آنقدر نگران هستیم که باید برای توجه دادن به انجام کار درست، توضیح مواردی را داد که باید هر عقل سالم و آگاهی به آن آشنایی داشته باشد. آیا ممکن است که تاثیرگذاران در عرصه جامعه که باید روش متمدنانه، اصولی و بر پایه خرد و اندیشه داشته باشند؛ نیازمند این گونه توصیه‌ها باشند؟.

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید