مگس مدیترانه در کمین ۱۱۳ هزار هکتار از باغات مازندران

0
همزمان با فصل گرما آفت مگس مدیترانه در باغات مازندران به پرواز درآمد و بیش از ۱۱۳ هزار هکتار باغات را هدف قرار داده است.
اخبار سبز کشاورزی: مگس ناخوانده مدیترانه ای آفت مخرب جهانی محسوب می‌شود که تا ۳۰۰ نوع محصول را طعمه و هدف خود قرار می‌دهد و بیشترین خسارت را در باغ‌های مرکبات، هلو، خرما و غیره به بار می‌آورد.
مهیا بودن شرایط سبب می‌شود تا حشرات و لارو این آفت تا شش ماه زنده بماند و روی میوه‌های درختان لانه گزیند و میوه‌های رسیده برداشت نشده از روی درخت و یا میوه‌های پوسیده زیر درخت، میزبان‌های خوبی برای این آفت هستند.
مازندران ۱۱۳ هزار هکتار باغ دارد که ۱۱۰ هزار هکتار آن زیرکشت مرکبات است و این باغ‌ها در خطر کمین حمله آفت مگس مدیترانه ای قرار دارند.

۲۵۰ ایستگاه رصد و پایش راه اندازی شد

عبدالرحم زاغی مدیر حفظ نبابات جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه بیش از ۲۵۰ ایستگاه پیش آگاهی برای رصد و کنترل آفت مگس مدیترانه ای در استان وجود دارد، افزود: تله‌های پیش آگاهی در استان نصب شده است.
وی با اظهار اینکه عمده حضور آفت در باغات مرکزی شامل هلو و شلیل مشاهده می‌شود، افزود: این افت بیشتر در این باغات که کنار باغات مرکبات هستند دیده شده است.
زاغی با اظهار اینکه شرایط اقلیمی دما و رطوبت بالا برای حضور آفات مهیا است، گفت: همچنین میزبان‌های متعددی در باغات و خانه سراها وجود دارد که می‌تواند زنگ خطری برای محصولات کشاورزی باشد.
وی با عنوان اینکه باغداران باید نسبت به رعایت اصول فنی برای کنترل آفات اقدام کنند، گفت: یکی از مسائل برداشت تمامی میوه‌های رسیده شامل آلوچه، ازگیل ژاپنی، انجیل و نارنج باقیمانده از سال قبل است.
زاغی یادآور شد: اگر میوه‌های مانده برداشت شود آفت نمی‌تواند به افزایش جمعیت اقدام کند و نصب تله‌های توری و جذب کننده به تعداد ۳۰ تا ۵۰ تله در هکتار می‌تواند خسارت‌ها را جلوگیری کند.
مازندران به عنوان قطب تولید کشور با تولید سالانه بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تُن مرکبات محسوب شده که حدود ۴۰۰ هزار تُن قابلیت صادرات دارد اما هر ساله بروز و ظهور آفت مدیترانه ای محصولات استان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. محمد جعفری باغدار مازندرانی که طی سال‌های قبل آفت مدیترانه ای خسارتی به باغاتش وارد کرده است، آموزش و اطلاع رسانی به کشاورزان درباره راهکارهای مقابله با آن را ضروری دانست و گفت: این آفت در استان بیشتر مرکبات را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

دلالان هر ساله به بهانه آفت جولان می‌دهند

وی با بیان اینکه نارنگی و پرتقال از محصولات استراتژیک باغی استان محسوب می‌شود، افزود: هرچند طی سال‌های اخیر با آشنایی کشاورزان با شیوه‌های مقابله، نگرانی‌ها کاهش یافته است اما توسعه ایستگاه‌های پایش و رصد در این زمینه ضروری به نظر می‌رود.
وی در عین حال تصریح کرد: هر ساله دلالان و واسطه‌ها به بهانه‌هایی نظیر بروز و ظهور آفت مدیترانه ای تلاش می‌کنند تا بر سر قیمت محصولات کشاورزی از جمله مرکبات بزنند و یا در فرایند صادرات آن خلل ایجاد کنند از این رو تقویت رصد و پایش آفت مهم است.
در عین حال حس عنایتی رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به اهمیت حساس کردن مردم برای مقابله با آفت مگس مدیترانه ای گفت: باغداران پیشرو در کنار کارشناسان حفظ نباتات جهاد کشاورزی نحوه تله گذاری، مقدار و چگونگی محلول پاشی، جمع آوری میوه‌های پوسیده و دفن آن باید آشنا شوند.

برداشت میوه‌های رسیده راه آسان و بدون هزینه مقابله با آفت

وی با تاکید بر اینکه هرگونه غفلت سبب می‌شود تا محصولات و باغات استان در معرض آسیب جدی قرار گیرد، گفت: تنها راه بسیار ساده و در عین حال اساسی و بدون هزینه برای مبارزه با آفت مگس، برداشت میوه‌های رسیده و جمع آوری و دفن میوه‌های پوسیده پای درختان است.
وی با اظهار اینکه هر مگس ماده روزانه یک تا ۳۰ عدد تخم رها می‌کند و در شرایط مناسب این توان را دارد که در یک دوره زندگی تعدادش را به میانگین ۳۰۰ و حداکثر یکهزار عدد برساند، افزود: اگر باغداران روش مقابله و پیشگیری ساده و بدون هزینه برداشت به موقع محصول و جمع آوری میوه‌های رسیده و دفن صحیح را انجام بدهند، جمعیت آفت مگس میوه به حداقل ممکن خواهد رسید و مقوله طغیان اصلاً منتفی می‌شود.
آفت مگس میوه مدیترانه ای سابقه حدود چهار دهه‌ای در مازندران دارد و تقریباً بومی استان شده و در نتیجه تمامی باغداری استان را تحت الشعاع قرار دهد. هر سال دو میلیون و ۷۰۰ هزار تن مرکبات در مازندران تولید می‌شود.
مقاله قبلیغیبت وزارت جهاد کشاورزی در جلسات کالابرگ الکترونیکی
مقاله بعدیکاهش 70درصدی مصرف زعفران با افزایش 300درصدی قیمت‌ها

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید