اریس، در حال گسترش در سراسر جهان

0
اریس، در حال گسترش در سراسر جهان

بازگشت مجدد ماسک‌ها

 نوع جدید ویروس امیکرون به نام اریس در حال گسترش در سراسر جهان است با اینکه سازمان بهداشت جهانی آن را به عنوان زیرسویه تحت نظارت دسته بندی کرده اما خطر سلامتی آن را کم ارزیابی می‌کند.
به گزارش اخبار سبز کشاورزی؛ دانشمندان می‌گویند با انتشار سویه جدیدی از ویروس کرونا، مردم باید دوباره ماسک بزنند.
به گزارش مشرق، دانشمندان می‌گویند گونه “اریس” (Eris) از سویه اومیکرون (Omicron) از ویروس کرونا، در حال انتشار است و می‌تواند به ایجاد موجی بزرگ‌تر از گونه‌های پیشین منجر شود.
بنا بر نوشته برخی رسانه‌ها در انگلیس، دانشمندان از مردم می‌خواهند به منظور پیشگیری از موج جدید کووید، از ماسک استفاده کنند.
به نوشته دیلی میرور، اکنون از هر ۱۰ ابتلای جدید کووید در کشورهایی که این گونه از ویروس کرونا در آن شایع شده، یک مورد به گونه “اریس” مربوط است و در کمتر از یک ماه، نسبت مبتلایان به ویروس کرونا از ۳.۳ در هر یکصد هزار نفر، به ۷.۲ درصد در این تعداد جمعیت رسیده است.
دانشمندان هنوز برای این گونه جدید نام انتخاب نکرده اند و آن را “بی ای.۶” (BA.۶) می‌نامند، اما هشدار می‌دهند همه گیری این زیر سویه ممکن است در هفته‌های آینده آغاز شود.
به نوشته دیلی میرور، این گونه جدید از ویروس کرونا فعلا در دانمارک و اسرائیل دیده شده است و نشانه‌هایی از جهش ژنتیکی آن دیده می‌شود.
پروفسور کریستینا پاگل (Christina Pagel) استاد دانشگاه لندن و عضو شورای مشورتی دولت انگلیس در زمینه بیماری‌های همه گیر در شبکه‌های اجتماعی نوشته است اگرچه هنوز روزهای ابتدایی شناسایی این گونه است، اما آمادگی این گونه برای جهش ژنتیک، بسیار نگران کننده است، زیرا می‌تواند امواج بزرگ همه گیری پدید آورد.
پیشتر نیز رسانه‌های انگلیس از آمادگی وزارت بهداشت برای مقابله با یک همه گیری گسترده خبرداده بودند.

علائم اریس

علائم EG.۵ تفاوت زیادی با انواع دیگر ندارد و از نظر بالینی قابل شناسایی نیست.
علائم عبارتند از:
  • تب و لرز
  • خستگی
  • سرفه
  • گلو درد
  • تغییر در بو و طعم
  • سردرد
  • حالت تهوع یا استفراغ
  • اسهال
  • دشواری در نفس کشیدن

اریس با چه سرعتی در حال انتشار است؟

به گفته سازمان بهداشت، اریس تا ۸ آگوست(۱۷مرداد) در بیش از ۵۰ کشور پیدا شده است. به گفته سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری ها، این رایج‌ترین و سریع‌ترین رشد فرعی کووید-۱۹ در ایالات متحده است که تخمین زده می‌شود مسئول حدود ۱۷ درصد موارد فعلی کووید-۱۹ باشد.
طبق داده‌های این سازمان، بستری‌های مرتبط با کووید-۱۹ همچنان بیش از ۹۰ درصد پایین‌تر از اوجی است که در طول شیوع امیکرون در ژانویه ۲۰۲۲ مشاهده شد.

جلوگیری

مانند همه انواع کووید-۱۹ واکسیناسیون همچنان توصیه شده ترین راه برای پیشگیری است. اگرچه واکسن خاصی برای این نوع وجود ندارد، اما کارشناسان معتقدند تمام واکسن‌های کووید-۱۹ موجود در حال حاضر می‌توانند شدت بیماری را کاهش دهند.
اتخاذ اقدامات پیشگیرانه مانند شستن مرتب دست ها و دوری از افراد آلوده نیز به کاهش انتقال کمک می کند.

شدت بیماری

کارشناسان معتقدند این نوع ممکن است بسیار عفونی باشد، اگرچه مشخص نیست که باعث عفونت شدیدتر شود.
سازمان جهانی بهداشت در ارزیابی خود اعلام کرده که اریس افزایش شیوع و ویژگی‌های فرار از سیستم ایمنی را نشان داده اما تا به امروز هیچ تغییری در شدت بیماری گزارش نشده است».
مطلب قبلیخودکفایی در تامین گندم محقق شد
مطلب بعدیقیمت میوه و تره بار ۲۸ مرداد ۱۴۰۲

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید