بانوان زنبوردار خستگی‌ناپذیر در عرصه تولید

0

حضور موفق بانوان در عرضه زنبورداری ایران

امروزه زنان در بسیاری از عرصه‌های تولید در جامعه حضوری پررنگ و تأثیرگذار دارند و نقش بی‌بدیل آنان در گردش اقتصاد و کارآفرینی را به هیچ عنوان نمی‌توان انکار کرد.
به گزارش اخبار سبز کشاورز، زنبورداری به‌عنوان صنعتی پرزحمت و از طرفی در سطح کلان درآمدزا همواره برای اقتصاد کشاورزی کشور بازویی پرتوان بوده و هست.
زنبورداران کشور در تابستان و زمستان در حالی‌که در معرض همیشگی انواع خطرات و نیش زنبور قرار دارند با عشق و علاقه‌ای وافر به شغل و صنعت زنبورداری مشغول هستند؛ اما در این میان بانوان زنبوردار که در سال‌های اخیر به تعداد آنان افزوده هم شده است، علاوه‌بر وظایف خانه‌داری و ازدواج، پابه‌پای مردان زنبوردار به این کار مشغول هستند.
شاید در نگاه اول زنان را به‌خاطر استایل فیزیکی و روحیاتشان مناسب این کار ندانیم؛ ولی زنان در این رشته از کشاورزی در طول این سال‌ها ثابت کرده‌اند که می‌توانند با خلاقیت، تلاش و پشتکار به موقعیت‌های چشمگیری نائل آیند.

ضرورت حمایت همه جانبه از بانوان زنبوردار

در این میان، وظیفه نهادهای متولی و دولت است که با حمایت همه جانبه از این قشر زحمتکش و علی‌الخصوص بانوان زنبوردار، ضمن حمایت‌های مالی، تهیه تسهیلات مختلف در سال سازکاری بیندیشند که در سال به‌عنوان تقدیر و ارزش‌گذاری به فعالیت این بانوان تولیدگر شخص یا اشخاصی به عنوان زنبوردار زن نمونه معرفی گردند.
به هر حال، در تمام دنیا این‌گونه تشویق‌ها و حمایت‌ها از تولیدکنندگان عرصه تولید انجام می‌گیرد که خود باعث دلگرمی و رونق آن صنعت می‌گردد.
خوشبختانه در سال‌های اخیر نشریه «دام و کشت و صنعت» با تعدادی از بانوان زنبوردار تعامل و ارتباط خوبی برقرار کرده است و به انعکاس فعالیت آنان در نشریه و همچنین پایگاه خبری اخبار سبز کشاورزی پرداخته و همچنان می‌پردازد و رسالت و وظیفه خود می‌داند که از این طریق حمایتی معنوی را از این عزیزان به عمل آورد.

مشکلات عدیده زنبورداران

اکنون با توجه به مشکلات عدیده صنعت زنبورداری (که این سختی‌ها و مشکلات برای بانوان زنبوردار سخت‌تر هم هست)، باید بیش از پیش به وضع معیشت و دیگر مسائل این بخش توجه شود و در سال‌های اخیر که شعار همیشگی دولت بر حمایت از تولید و رفع موانع تولید بوده است، مشکلات بیشتری از صنعت زنبورداری کاسته شود و در سال 1401 شاهد رشد و رونق بهتری از این صنعت و تولید عسل باشم.
به هر روی امیدواریم نگاهی موثر و حمایتی از زنان جامعه و خصوصا زنانی که در حوزه تولید در فکر اعتلا و پیشرفت کشورند انجام پذیرد.

امیرهوشنگ سمنانی ـ کارشناس بازرگانی

مقاله قبلیآمادگی بانک کشاورزی برای صدور دامدار کارت
مقاله بعدی70درصد کشت گندم دیم تحت پوشش بیمه است

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید