آخرین خبرها:
شناسه خبر: 44083

شوخی دولت با کارمندان

عیدی طنز تلخ دولت

عیدی کارمندان بر اساس نظر هیئت وزیران تصویب شده و هر ساله برای تمام کارمندان به‌طور یکسان واریز می‌شود؛ همانگونه که از نام عیدی پایان سال برداشت می‌شود کمک هزینه‌ای برای ترمیم حقوق و تامین مخارج در آستانه سال جدید است؛ اما عدد اعلامی دولت طی سال‌های اخیر این عیدی را به یک رنج برای کارمندان تبدیل کرده است.

عیدی طنز تلخ دولت

اخبار سبز کشاورزی؛ قانون پرداخت عیدی و پاداش آخر سال کارمندان در سال ۱۳۷۴ تصویب شد؛ برطبق این قانون، دولت موظف است هر ساله اعتباری از منابع خود را برای پرداخت عیدی به کارمندان تخصیص دهد و اعتبار مذکور اعم از نقدی یا غیرنقدی را به طور یکسان در بین کارمندان تقسیم کند.

قانون پرداخت عیدی شامل کارکنان تمام وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، موسسات و شرکت‌های دولتی می‌شود.

بر اساس ماده 75 قانون مدیریت خدمات کشوری امتیاز میزان عیدی پاداش پایان سال کارمندان، بازنشستگان و موطفان را معادل 5000 امتیاز اعلام کرده که با احتساب ضریب ریالی آن می‌توان گفت مبلغ عیدی سال 1402 یک میلیون و 675 هزار تومان خواهد بود.

بر این اساس عیدی بازنشستگان معادل عیدی کارمندان دولت و بازنشستگان لشکری و کشوری است. مبلغ عیدی کارکنان دولت نسبت به تورم موجود در اقتصاد ایران بیانگر یک طنز تلخ دولت برای کارمندان باشد.

روند تخصیص عیدی برای کارکنان دولت نشان می‌دهد میزان عیدی در نظر گرفته شده برای کارکنان سنخیتی با هزینه‌ها ندارد و تنها رفع تکلیف دولت است.

مقایسه قدرت خرید عیدی کارمندان دولت طی سنوان مختلف نشان می‌دهد در یک دوره زمانی کارمندان در سال 1387 می‌توانستند با عیدی دولت بیش از یک سکه بهار آزادی خریداری کنند که بر این اساس اگر بر اساس تورم عیدی تعیین می‌شد بایست مبلغ عیدی بیش از 30میلیون تومان می‌بود.

مروری بر مبلغ عیدی در بیش از  ۱۰ سال گذشته نشان می‌دهد که سال‌ها رقم پرداختی نسبت به سال قبل تفاوت ناچیزی داشته و در حد ۱۰۰ هزار تومان اضافه شده است، آن هم در شرایطی که طی این سال‌ها اقتصاد ایران نوسان زیادی در تورم داشته و تا بیش از ۵۰ درصد را هم تجربه کرده است.

روند تغییر عیدی کارکنان در این سال‌ها نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۰ مبلغ ۳۵۰ هزار تومان، ۱۳۹۱ ، ۴۰۲ هزار تومان، ۱۳۹۲ ، ۵۰۳ هزار تومان، ۱۳۹۳ ، ۶۰۳ هزار تومان، ۱۳۹۴ ، ۶۸۸ هزار تومان، ۱۳۹۵ ، ۷۷۰ هزار تومان، ۱۳۹۶، ۸۵۰ هزار تومان و سال ۱۳۹۷ مبلغ ۹۳۲ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

 در سال ۱۳۹۸ دولت یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تصویب کرد و برای سال ۱۳۹۹ نیز رقم محاسباتی عیدی به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید این میزان عیدی در سال 1400 به رقم یک میلیون و 600 هزار تومان و برای سال 1401 نیز به یک میلیون و 800 هزار تومان افزایش یافته است.

مقایسه قیمت گوشت با میزان عیدی کارمندان نشان می‌دهد در سال 1402 با عیدی کارکنان دولت تنها می‌توان نزدیک به دو نیم کیلو گوشت گوسفندی خریداری کرد؛ این در حالی است که هیچ‌گونه مطالبه‌گری از سوی دستگاه‌های نظارتی برای جلوگیری از فقر رو به افزایش کارمندان و تبعات ویرانگر بعدی آن وجود ندارد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای