آخرین خبرها:
شناسه خبر: 44144

یک خبر مهم ترمز دلار را کشید

رشد قیمت دلار در بازار فردایی روز گذشته تا بازه قیمتی ۵۴ هزار و ۱۰۰ تا ۵۴ هزار و ۲۰۰ تومان نیز ادامه داشت؛ اما یک خبر اقتصادی روند بازار دیروز را تغییر داد.

یک خبر مهم ترمز دلار را کشید

اخبار سبز کشاورزی؛ قیمت شاخص ارزی در بازار روز گذشته ۲ روند متفاوت را طی کرد. در معاملات ابتدای روز گذشته نرخ این ارز با تکیه بر ریسک‌های سیاسی جدید، فعالیت خود را افزایشی آغاز کرد به‌صورتی که در ساعات میانی دیروز دلار آزاد مجددا به سطوح قیمتی کانال ۵۴ هزار تومانی رسید، اما با انتشار خبر جدید در رابطه با گروه ویژه اقدام مالی (FATF) سمت و سوی بازار تغییر کرد و نرخ به کانال پایین‌تر بازگشت.

در راستای این خبر به‌نظر می‌رسد کارگروه اقدام مالی با حذف نام ایران از ذیل توصیه شماره ۷ موافقت و از تصمیم قبلی خود عقب‌نشینی کرده است. این خبر با بهبود چشم‌انداز تجارت خارجی کشور بازار ارز را تحت تاثیر خود قرار داد و نرخ دلار را کاهشی کرد.

در نهایت برآیند ۲ روند افزایشی-کاهشی دیروز دلار منجر به رشد قیمت ۳۰۰ تومانی این ارز نسبت به نرخ روز گذشته شد و آخرین نرخ نقدی اسکناس آمریکایی در رقم ۵۳ هزار و ۸۰۰ تومان به ثبت رسید. نوسانی شدن بازار دلار، قیمت سکه طلا را نیز تحت تاثیر قرارداد.

هر قطعه سکه طلا طرح جدید در بازار عصر روز گذشته با حدود ۶۴۵ هزار تومان رشد نسبت به نرخ روز پیشین در رقم ۳۱ میلیون و ۸۸۵ هزار تومان ثبت شد.

دیروز یکشنبه اول بهمن ماه روند نرخ شاخص ارزی در معاملات بازار تهران افزایشی بود. هر برگ از این اسکناس آمریکایی که در بازار روز شنبه با تخلیه هیجانات بازار به نیمه کانال ۵۳ هزار تومانی رسیده بود، در صبح روز گذشته فعالیت خود را با رشد قیمتی ۵۰۰ تومانی حوالی کانال ۵۴‌ هزار تومانی آغاز کرد. به نظر کارشناسان ریسک‌های نظامی منطقه همچنان از جمله نیرو‌های افزایشی قوی بازار به‌حساب می‌آید.

گفتنی است که رشد قیمت دلار در بازار فردایی روز گذشته تا بازه قیمتی ۵۴ هزار و ۱۰۰ تا ۵۴ هزار و ۲۰۰ تومان نیز ادامه داشت. اما یک خبر اقتصادی روند بازار دیروز را تغییر داد.

پیرو ارسال نامه اعتراضی از ایران به رئیس گروه ویژه اقدام مالی (FATF) و پیگیری مرکز اطلاعات مالی کشور برای حذف نام ایران از ذیل توصیه شماره ۷ و استاندارد‌های این نهاد، سرانجام رئیس گروه ویژه اقدام مالی طی نامه‌ای رسمی ضمن پذیرش این درخواست بیان کرد که اصلاحات و تغییرات در استاندارد‌های خود مرتبط با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد را به تمامی کشور‌های عضو و شبکه جهانی مبارزه با پول‌شویی خود اعلام کرده است. به محض انتشار خبر مذکور نرخ دلار آرایش جدیدی به خود گرفت و کاهشی شد.

در نهایت هر برگ از این اسکناس آمریکایی در رقم ۵۳ هزار و ۳۰۰ تومان به فعالیت خود پایان بخشید. حال باید دید انتشار این خبر توانایی مقابله با ریسک‌های موجود در بازار را خواهد داشت و بانک مرکزی با بازارسازی خود نرخ را کاهشی خواهد کرد یا خیر؟

 

دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای