آخرین خبرها:
شناسه خبر: 12505

رشد 2 رقمی قیمت جهانی کالاهای اساسی در یک روز

رشد دو رقمی قیمت جهانی کالاهای اساسی در یک روز، زنگ هشداری است تا برنامه ریزان بخش کشاورزی به خوداتکایی و افزایش ضریب امنیت غذایی کشور بیشتر توجه کنند.

رشد 2 رقمی قیمت جهانی کالاهای اساسی در یک روز
رشد دو رقمی قیمت جهانی کالاهای اساسی در یک روز، زنگ هشداری است تا برنامه ریزان بخش کشاورزی به خوداتکایی و افزایش ضریب امنیت غذایی کشور بیشتر توجه کنند.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از فارس، قیمت کالاهای اساسی در بازارهای جهانی امروز با رشد های عجیب و غریب خود شگفتی ساز شد، خوراک دام، گندم، دانه های روغنی، کاکائو همه دو رقمی افزایش قیمت داشتند.
کالاهای اساسی همانطور که از اسمشان پیداست بیشترین تاثیر را در سبد خانوار و امنیت غذایی کشورها دارد و هر چه توان خرید مردم با بالا رفتن قیمت کمتر می شود، فشار بر معیشت مردم هم بیشتر می شود.
در آخرین روز کاری بازارهای جهانی، قیمت ذرت که به عنوان خوراک دام استفاده می شود 10.75 دلار افزایش یافت و هر بوشل از این محصول به قیمت 636 دلار معامله شد.
خوراک دام حدود 70 درصد هزینه تمام شده تولید محصولات پروتئینی را تشکیل می دهد.
قیمت گندم هم 9.25 دلار شد قیمت داشت و هر بوشل از این محصول به قیمت 786 دلار و 25 سنت به فروش رفت.
دانه ها ی روغنی دیگر محصولی بود که از افزایش قیمت ها عقب نماند و تقریبا رکورد جدیدی را به ثبت رساند، 21.75 دلار رشد قیمت سویا در یک روز به ثبت رسید از این محصول برای استحصال روغن استفاده می شود و از کنجاله یا همان تفاله آن برای خوراک دام استفاده می شود.
قیمت کاکائو هم رشد 43 دلاری را در یک روز در کارنامه خود ثبت کرد و هر تن به قیمت2494 دلار به فروش رفت.
قیمت دام هم که بین کشورها برای تامین گوشت صادر می شود، رشد داشت به طوری که دام زنده 1.48 دلار و دام پرواری 13 سنت رشد قیمت را تجربه کرد.
چند دلیل برای افزایش قیمت کالاهای اساسی وجوددارد:
نخست اینکه زمین کشاورزی قابل کشت برای تولید محصولات زراعی در جهان محدود است و تغییرات آب و هوایی، گرم شدن کره زمین، آب شدن یخ های قطبی سال به سال این محدودیت ها را بیشتر می کند در دیگر سو تقاضا برای غذا هم با رشد جمعیت جهان بیشتر می شود.
دوم؛ شیوع ویروس کرونا باعث اختلال عرضه در جهان شده است، از یک سو پروتکل های بهداشتی و قوانین سختگیرانه که کشورها وضع کرده اند شرایط عرضه را تنگ کرده است از سوی دیگر کشورهای صادر کننده تامین نیاز داخل خودشان را در اولویت قرار داده اند و صادرات متوقف و یا بسیار محدودتر شده است.
ایران در تامین نیاز داخل 90 درصد وابسته به واردات است و برنامه های خودکفایی در چند دهه گذشته برای کاهش وابستگی به واردات روغن راه به جایی نبرده است.
بیش از 70 درصد خوراک دام کشور هم وارداتی است علاوه بر آن امسال 8 میلیون تن گندم برای تامین نیاز کشور باید وارد می شد.
افزایش قیمت محصولات اساسی بازارهای جانی زنگ هشداری است به مسئولان داخلی که به تولید داخل و افزایش ضریب امنیت غذایی بیشتر توجه کنند.
ایران به گواه آمار 125 میلیون تن تولید محصولات کشاورزی دارد و این خبر خوبی است اما خبر ناخوشایند این است که در عمده محصولات اساسی وارد کننده هستیم. 90 درصد نیاز روغن، 70 درصد خوراک دام، 150 میلیون گوشت، یک میلیون تن برنج و امسال 8 میلیون تن گندم وارد می کنیم.
در مقابل جایگاه بسیار خوبی در تولید هندوانه، خربزه و محصولات صیفی داریم که به گفته کارشناسان آب زیادی مصرف می کنند.
روند افزایشی قیمت محصولات اساسی از دو سال پیش با دور تندی پیش می تازد و سازما خوارو بار جهانی اعلام کرده است که «دوران غذای ارزان به سر آمده است.»
دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای