آخرین خبرها:
شناسه خبر: 12791

مجوز تولید محصولات با ویرایش ژنتیکی

ویرایش ژنتیکی تکنولوژی جدیدی است که فاقد خطرات محصولات تراریخته است؛ چراکه هر نوع ژن خارجی وارد گیاه نمی‌شود، بلکه در ساختار ژنتیکی آن تغییراتی ایجاد می‌گردد.

مجوز تولید محصولات با ویرایش ژنتیکی
مزرعه سبز : ویرایش ژنتیکی تکنولوژی جدیدی است که فاقد خطرات محصولات تراریخته است؛ چراکه هر نوع ژن خارجی وارد گیاه نمی‌شود، بلکه در ساختار ژنتیکی آن تغییراتی ایجاد می‌گردد.
اکنون دانشمندان با جابه‌جایی و تغییر مکان ژن‌های یک گیاه با هدف بهبود عملکرد یا افزودن عناصر غذایی اقدام به ویرایش ژنتیکی کرده‌اند. کشور چین قوانین مربوط به ویرایش ژنتیکی برای قدم گذاشتن هرچه سریع‌تر در این تکنولوزی را منتشر کرده و رهنمودهای مربوط به این موضوع توسط وزارت کشاورزی و امور روستایی جهت اقدامات لازم صنایع تولید بذر آن کشور ابلاغ شده است.
دولت چین، اخیراً نیز دستورالعمل‌های جدیدی برای روش‌های تأیید محصولات تراریخته را صادر کرده است. دقت این تکنولوژی از روش‌های محصولات تراریخته بسیار بیش‌تر و با هزینه‌های کم‌تر است. قواعد و دستورالعمل‌های آن نیز در بسیاری از کشورها دشواری و دست و پاگیری کم‌تری دارد.

این تحول، در واقع راه را برای پرورش گیاهان بهتر باز می‌کند و فرصتی بی‌پایان به منظور تولید هر چه دقیق‌تر و کارآمدتر محصولات ایجاد می‌نماید. این قوانین تصریح می‌کنند که گیاهان با ویرایش ژنتیکی تمام مراحل آزمایشی را طی کرده و می‌توان گواهی تولید برای آن‌ها صادر کرد و چندان شباهتی به صدور گواهی‌های لازم برای گیاهان تراریخته ندارد.
در اواخر سال 2020 رهبر چین گفت که کشور وی نیاز به دانش و تکنولوژی‌هایی به منظور ایجاد تغییرات اساسی در صنایع تولید بذر دارد که در این راه کوشش‌های فراوان با نوآوری‌های کم‌تری اتفاق افتاده است؛ درحالی‌که انتظار می‌رفت پکن اجازه کشت ذرت‌های تراریخته را در اوائل سال جاری صادر نماید؛ اما امکان دارد به زودی از محصولات با ویرایش ژنتیکی استفاد کند، بر اساس اعلام Rabobank، انیستیتوهای تحقیقاتی کشور چین پیش از این مطالبی را در زمینه ویرایش ژنتیکی محصولات کشاورزی در مقایسه با سایر کشورهای منتشر کرده‌اند.
با سرمایه‌گذاری عظیمی که حکومت چین در تکنولوژی ویرایش ژنتیکی تخصیص داده است، باید در سال‌های آینده شاهد تحولات بزرگی در این عرصه باشیم.
محققان چینی توانسته‌اند از طریق ویرایش ژنتیکی محصولی از کاهو با ویتامین c بیش‌تر و یک برنج مقاوم به سموم علفکش تولید نمایند. با استفاده از این تکنولوژی چین قادر خواهد شد که از واردات بخش عظیمی از بذور سبزی و وابستگی به تولید محصولات فراسرزمینی را بکاهد.

مهدی رجول دزفولی

منبع: The Economic Times

28 ژانویه 2022

دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای