آخرین خبرها:
شناسه خبر: 44371

گازرسانی به 4 استان کشور در اثر 2 انفجار دچار اختلال شد

خرابکاری در شبکه گاز

انفجارها در دو شهرستان بروجن استان چهارمحال‌وبختیاری و صفاشهر استان فارس رخ داده است

خرابکاری در شبکه گاز

اخبار سبز کشاورزی؛ حوالی ساعت یک بامداد دیروز اقدام خرابکارانه در چند منطقه خطوط اصلی سراسری گاز رخ داد و بلافاصله جلسه مدیریت بحران با حضور وزیر نفت، معاونان و دستگاه‌های امنیتی برگزار شد.

 براساس اعلام رسمی دولت انفجارها در دو شهرستان بروجن استان چهارمحال‌وبختیاری و صفاشهر استان فارس رخ داده، ولی مناطق ایمن‌سازی و عملیات اجرایی تعمیرات آغاز شده است.

 بنا‌به اعلام شرکت ملی گاز کشور، مدیریت شبکه گاز در همه شهرها و روستاها پایدار نگه داشته شده، اما بخشی از روستاهای استان اصفهان و نزدیک به این خط، دچار افت فشار و قطعی گاز است که مقدمات تأمین سوخت مایع و گاز مایع در حال انجام است.

به‌دنبال حادثه انفجار گاز بامداد چهارشنبه در چند نقطه که موجب بروز آتش‌سوزی در خط لوله اصلی و قطعی گاز شد، برخی استان‌ها نسبت به تعطیلی ادارات و مدارس برای جلوگیری از افت فشار گاز اقدام کردند.

 وب‌سایت خبری شرکت توزیع گاز کشور به‌نقل از «سعید عقلی»، مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران، و در تشریح جزئیات انفجارهای رخ‌داده در شبکه سراسری گاز کشور که در ساعات اولیه بامداد دیروز اتفاق افتاد، نوشت: «این اقدام خرابکارانه تروریستی بامداد امروز (چهارشنبه، ۲۵ بهمن‌ماه) حوالی ساعت یک بامداد در چند منطقه خطوط اصلی سراسری گاز انجام شد که جلسه مدیریت بحران بلافاصله با حضور وزیر نفت، معاونان وزارتخانه و همه دستگاه‌های امنیتی در همان ساعت اولیه برگزار شد. با مدیریت شبکه گاز کشور موفق شدیم شبکه گاز را در همه شهرها و روستاها پایدار نگه داریم. البته بخشی از روستاهای استان اصفهان که نزدیک این خط هستند، اکنون دچار افت فشار و قطعی گاز هستند که با هماهنگی مدیریت بحران استان اصفهان، در حال تأمین سوخت مایع و گاز مایع (LPG) برای مردم منطقه هستیم.»

بخشی از روستاهای استان اصفهان و نزدیک به این خط، دچار افت فشار و قطعی گاز است که مقدمات تأمین سوخت مایع و گاز مایع در حال انجام است

به‌گفته او، اکنون مناطق ایمن‌سازی شدند و عملیات اجرایی تعمیرات آغاز شده است: «انفجارها در دو نقطه (شهرستان بروجن استان چهارمحال‌وبختیاری و صفاشهر استان فارس) رخ داده است. تلاش همه همکاران در صنعت نفت و گاز حل مشکل است و از همه هموطنان درخواست داریم با مدیریت مصرف گاز ما را برای تأمین پایدار گاز در سه استان اصفهان، یزد و چهارمحال‌وبختیاری یاری دهند.»

گاز ادارات زنجان قطع شد

همچنین روابط‌عمومی شرکت گاز استان زنجان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد گاز ادارات استان به‌منظور مدیریت مصرف و جلوگیری از قطعی گاز طبیعی در بخش خانگی،‌ قطع و در مصرف صنایع نیز محدودیت‌هایی اعمال شد.

در ادامه اطلاعیه آمده است این محدودیت‌ها به‌دلیل وقوع انفجار در خط اصلی انتقال گاز سراسری کشور انجام شده است و با تمهیدات لازم مصرف گاز مدیریت می‌شود تا مشکلی برای مشترکان این انرژی روی ندهد. از دقایق اولیه این حادثه که از نخستین ساعات بامداد امروز روی داد، به‌منظور مدیریت مصرف پیامک‌هایی با مضمون به‌دلیل افت فشار گاز و به‌جهت حفظ پایداری شبکه گاز شهری،‌ جریان گاز واحدهای صنعتی،‌ تجاری،‌ ورزشی،‌ اداری و آموزشی از ساعت شش صبح قطع می‌شود، ارسال شد.

مدارس خراسان‌شمالی مجازی شدند

«غلامرضا شفیق»، مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان‌شمالی، نیز گفته است: «به‌دنبال تدبیر و تصمیم ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی پاسخ به بحران و همچنین تصمیم دیسپاچینگ شرکت گاز، در راستای پیشگیری از افت فشار گاز فعالیت شیفت عصر تمامی مدارس استان تعطیل و به‌صورت مجازی خواهد بود.»

خبرگزاری تسنیم به‌نقل از او نوشت: «مصرف گاز تمام صنایع در استان تا اطلاع ثانوی قطع خواهد بود. مصرف گاز تمام ادارات سطح استان در روز چهارشنبه ۲۵ بهمن‌ماه قطع است. فعالیت تمامی جایگاه‌های عرضه CNG در سراسر استان به مدت ۲۴ ساعت تعطیل شد. همچنین، فعالیت سالن‌های ورزشی و فرهنگی سطح استان تا اطلاع ثانوی تعطیل است. از عموم هم‌استانی‌ها درخواست می‌شود در مصرف گاز حداکثر صرفه‌جویی را اعمال کنند. یادآوری می‌شود هرگونه تصمیمات بعدی در این خصوص از طریق روابط‌عمومی استانداری به اطلاع عموم خواهد رسید.»

اعمال محدودیت بر صنایع البرز

همچنین با اعلام شرکت گاز البرز، گاز بخشی از صنایع در شهرک‌های صنعتی البرز به‌منظور مدیریت بحران پس از انفجار خط اصلی گاز در بروجن قطع شده است.

براساس اطلاعیه‌ای که این نهاد منتشر کرده است، در مرحله اول گاز مشترکین ۲۵۰۰ و بالاتر قطع و درصورت ادامه ناترازی، نسبت به قطع مشترکین ۴۰۰ و دو پوندی اقدام می‌شود. گاز واحدهای غذایی و دارویی قطع نمی‌شود.

قطعی گاز لرستان صحت ندارد

پس از انتشار اخباری در فضای مجازی مبنی‌بر قطع گاز اداره‌های استان لرستان «مهدی پازوکی»، مدیرکل مدیریت بحران لرستان، هرگونه مصاحبه دباره قطعی گاز ادارات استان را تکذیب کرد: «هیچ‌گونه مصاحبه و صحبتی درخصوص قطعی گاز ادارات لرستان نداشته‌ام و چنین خبری از سوی ستاد مدیریت بحران استان تکذیب می‌شود. هیچ‌گونه انفجار خطوط گازی در استان رخ نداده و قطعی گاز نیز را در ادارات استان نداریم.»

وزیر نفت: انفجار تروریستی بود

«جواد اوجی»، وزیر نفت نیز روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیئت وزیران در جمع خبرنگاران گفت: «این اقدام واقعاً تروریستی در ساعت یک بامداد چهارشنبه در شبکه خطوط انتقال گاز سراسری در سه منطقه کشور اتفاق افتاد. با پیش‌بینی‌ای که از مدتها قبل نسبت به اقدامات تروریستی دشمنان کشورمان با توجه به اتفاقات اخیر منطقه و راهپیمایی عظیم ۲۲ بهمن داشتیم، این آمادگی را داشتیم که درصورت خرابکاری در خطوط انتقال نفت و گاز کشورمان به‌سرعت وارد شویم. به همین دلیل در آمادگی کامل به‌سر می‌بردیم. از ساعات اولیه انفجار در خطوط انتقال گاز همکارانم در شرکت ملی گاز به‌سرعت آرایش شبکه انتقال را تغییر دادند و تیم‌های عملیاتی به مناطق حادثه اعزام شدند و خوشبختانه خسارت‌های جانی نداشتیم.»

او ادامه داد: «با تلاش همکارانم در شرکت ملی گاز کشور ان‌شاءالله هدف دشمن برای قطعی گاز استان‌های بزرگ کشور اتفاق نخواهد افتاد. به‌جز چند روستای نزدیک به محل انفجار گاز سایر مناطق وصل است. در ۲۲ بهمن سال ۱۳۸۹ نیز با اقدام تروریستی مشابهی روبه‌رو شدیم که البته در آن زمان گاز چهار منطقه به‌صورت موقت قطع شد، اما اجازه ندادیم مشکلی برای مردم به وجود بیاید.»/پیام ما

 

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای