آخرین خبرها:
شناسه خبر: 45449

سیل بی‌سابقه در کاشان/ روستاها و شهرهای اصفهان درگیر سیلاب

بارش رگباری باران و تگرگ در مناطق شمال و شمال شرق استان اطفهان از جمله شهرستان‌های کاشان، آران و بیدگل، نائین، اردستان و نظنز موجب به راه افتادن سیل، سیلاب و آبگرفتگی منازل و خیابان‎‌ها شده است.

سیل بی‌سابقه در کاشان/  روستاها و شهرهای اصفهان درگیر سیلاب

به گزارش اخبار سبز کشاورزی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه بارش‌ها باعث فعال شدن رودخانه‌های فصلی و بروز سیلاب و رواناب در جاده‌های مواصلاتی شهری و روستایی و نیز آبگرفتگی معابر و تعدادی از منازل مسکونی شده است، گفت: بارش‌های همرفتی در شهر اصفهان و مناطق مرکزی در سطح استان تداوم دارد. خوشبختانه این سیلاب تاکنون خسارت جانی نداشته است.

طوفان لحظه‌ای و کاهش نسبی دما

منصور شیشه‌فروش، مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان در خصوص بارش‌های ۲۴ ساعت اخیر اظهار کرد: بارش رگباری باران و تگرگ در مناطق شمال و شمال شرق استان از جمله شهرستان‌های کاشان، آران و بیدگل، نائین، اردستان و نظنز گزارش شد. این سامانه تا روز چهارشنبه در استان فعال است و در تمامی مناطق استان بارش باران، وزش تندباد، طوفان لحظه‌ای و کاهش نسبی دما را به همراه دارد که شدت بارش‌های رگباری باران و تندباد در مناطق شمال شرق و مرکز استان است.

او افزود: این بارش‌ها باعث فعال شدن رودخانه‌های فصلی و بروز سیلاب و رواناب در جاده‌های مواصلاتی شهری و روستایی و نیز آبگرفتگی معایر و تعدادی از منازل مسکونی شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه محور بزرگراه نائین-اردستان-کاشان در محدوده مهراندو و ظفرقند شهرستان اردستان، محور کسوج و درمحور اردستان-کاشان زیرگذر زواره دچار آبگرفتگی شده است، تصریح کرد: بارش‌های رگباری در ارتفاعات قمصر و قهرود و فعال شدن رودخانه حیدر کاشان باعث جریان یافتن رواناب و سیلاب و آبگرفتگی در مناطق ۲، سه و چهار شهر کاشان شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان ابراز کرد: آبگرفتگی در منطقه فین، بلوار امام رضا(ع) بالادست مسکن مهر در محور خرم‌دشت، روستاهای دره، یزدل، جوینان شهرک صنعتی جعفرآباد محور فرودگاه کاشان و نیز آبگرفتگی جاده ابوزیدآباد شهرستان اران و بیدگل نیز گزارش شده است.

شیشه فروش با بیان اینکه بارش‌های رگباری در روستای ارور، گردنه ملااحمد و گردنه زنجیرگاه شهرستان نائین باعث آبگرفتگی معابر روستا و دو منزل مسکونی شده است، افزود: همچنین جاده انارک نیز دچار آبگرفتگی شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه بارش‌ها همچنان در مناطق شمال و شمال شرق تا فردا صبح ادامه دارد، گفت: بارش‌های همرفتی در شهر اصفهان و مناطق مرکزی نیز از بعد از ظهر امروز تا فردا صبح  روز چهارشنبه  در سطح استان تداوم دارد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان تصریح کرد: همچنین بارش‌ها موجب آبگرفتگی در محورهای جاده‌ای ورزنه، هرند، علویجه، بادرود به کاشان و محورهای جاده‌ای روستاهای خنج،  اردیب و عروسان شهرستان خور و بیابانک شد. همچنین بارش رگباری باران باعث جریان رواناب و سیلاب در روستای صالح آباد شهرستان نطنز شد. همچنین جاده بادرود کاشان به صورت موقت مسدود است و تردد در این محور به کندی انجام می‌شود.

شیشه‌فروش با اشاره به اینکه امدادرسانی در مناطق تحت تأثیر توسط مدیریت بحران فرمانداری‌ها، اداره راهداری، هلال احمر، واحدهای آتش نشانی، پلیس راه، واحدهای خدمات شهری شهرداری‌ها و دهیاری‌ها انجام می‌شود، گفت: تخلیه آب از منازل و معابر و ایمن سازی راه‌ها، انسداد موقت محورهای سیل گیر در حال انجام است. عوامل مدیریت بحران شهرستان و دهیاری در محل روستا حضور دارند، در این راستا مقرر شد اداره راهداری، بنیاد مسکن، اداره جهاد کشاورزی و اداره برق در راستای ایمن‌سازی شبکه‌ها و ارزیابی خسارات و رفع اضطراری آسیب‌های وارد شده، اقدام کنند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به بروز خسارت به باغات، معابر، آسفالت راه ارتباطی و شبکه آب شرب روستا و چند دستگاه خودرو افزود: خوشبختانه این سیلاب خسارت جانی نداشت.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان اضافه کرد: همچنین به علت شدت بارش‌ها آبگرفتگی در محور قدیم جاده نطنز-کاشان و نیز برخی از محورهای جاده‌ای در شهرستان اردستان و نیز معابر روستایی و شهری در برخی نقاط کاشان گزارش شد که عوامل امدادی در سطح مناطق شرق و شمال برای امدادرسانی مستقر هستند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان لزوم تقویت نیروهای عملیاتی و تجهیزات دستگاه‌های امدادی برای پیشگیری و کنترل حوادث محتمل ناشی از سیلاب، طوفان و آبگرفتگی معابر شهری و روستایی و جاده‌ها و آمادگی اداره راهداری، شهرداری‌ها، پلیس راه، جمعیت هلال احمر و… را از مصوبات ابلاغ شده اعلام کرد و ادامه داد: با توجه به پیش‌بینی وزش تندبادهای موقتی، سیلابی شدن مسیل‌ها، کاهش میدان دید لزوم استقرار تجهیزات امدادی و کنترل سیل، آماده به کار بودن ماشین‌آلات در معابر شهری و روستایی و جاده‌ها راهدارخانه‌ها و پایگاه‌های امدادی شهری و روستایی تقویت تیم‌های عملیاتی جمعیت هلال احمر در جاده‌ها با تأمین اقلام ضروری است.

شیشه‌فروش افزود: پیش‌بینی ظرفیت‌های اسکان اضطراری و پرهیز از سفرهای غیرضروری در محورهای سیل گیر و اجرای طرح‌های کاهش خطر با استحکام بخشی به سازه‌های ناپایدار، تابلوها، داربست‌ها در برابر تندبادهای موقتی همچنین پرهیز از صعود به ارتفاعات از دیگر توصیه‌های هواشناسی در شرایط اضطرار است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به لزوم توجه به حفاظت محصولات سازه‌های کشاورزی، گلخانه‌ها، واحدهای دام و طیور، شبکه‌های آب، برق، گاز و مخابرات در برابر سیل، تندباد و گرد و خاک و بارش رگبار باران تصریح کرد: همچنین صعود به ارتفاعات و چرای دام در ارتفاعات و توقف در مسیل‌ها و ردخانه‌های فصلی ممنوع است.

آبگرفتگی و سیل در خیابان‌های کاشان و عدم حضور نیروهای امدادی

خیابان‌های کاشان دچار آبگرفتگی شده و این در حالی است که علی‌رغم اعلام گزارش‌های مردمی هنوز نیروهای امدادی برای کمک مراجعه نکرده‌اند.

مردم به مناطق سیل‌خیز کاشان نروند

سرپرست فرمانداری ویژه کاشان گفت: وقوع بارندگی شدید موجب آبگرفتی و وقوع سیلاب در برخی نقاط شهر و مناطق کوهستانی شده که انجام تدابیر ایمنی لازم و ضروری است.

حمیدرضا محمدی فشارکی، سرپرست فرمانداری ویژه کاشان در دیدار از مسیرهای سیلاب و رودخانه‌های کاشان، اظهار کرد: با توجه به فعال شدن سامانه بارشی از ظهر امروز و ادامه  آن تا اواسط روز آینده، لازم است تا مردم از مراجعه به مناطق سیل خیز و مسیر سیلاب‌ها اکیدا خودداری نمایند.

سرپرست فرمانداری ویژه کاشان افزود: روستاهای خرمدشت، چالقره، خنب، جزه، دره، یزد‌آباد، لتحر، بلوار امام رضا(ع)، بلوار الهیه و میدان شهیدان زارع مجرد توسط عوامل آتش‌نشانی در حال جمع‌آوری سیلاب و هدایت به سمت رودخانه‌های فصلی هستند.

سرپرست فرمانداری کاشان تاکید کرد: با توجه به شدت بارندگی و فعال شدن رودخانه‌های فصلی احتمال فرونشست زمین وجود دارد که لازم است مردم از تردد غیر‌ضرور در نقاط حادثه‌خیز خودداری کنند. گروه‌های ستاد مدیریت بحران شهرستان  درحال امدادرسانی در مناطق آب گرفته هستند و آسیب وارده پس از ارزیابی گزارش خواهد شد.

باران و سیل در شهر خور اصفهان

شهردار اردستان گفت: بارش شدید باران و وقوع سیلاب باعث آبگرفتگی ۱۵ منزل مسکونی در شهر اردستان شده است.

معین مهدانیان، شهردار اردستان اظهار کرد: بارش‌های شدید باعث آبگرفتگی معابر و خیابان‌های شهر اردستان شده است که با تلاش نیروهای شهرداری مشکلات به وجود آمده در حال برطرف شدن است.

وی با بیان اینکه بیشتر مشکلات ایجاد شده و آبگرفتگی شدید از ورودی اردستان از سوی کاشان بود، افزود: شهرک‌های حافظ و امام حسن و خیابان‌های منتهی به ورودی شمال اردستان دچار بیشترین حجم آبگرفتگی بود. با پیش بینی‌هایی که از قبل انجام شده بود خوشبختانه مشکل آبگرفتگی معابر و مسیرهای شهری برطرف شده است.

شهردار اردستان گفت: بارش شدید باران و وقوع سیلاب باعث آبگرفتگی منازل مسکونی در شهر اردستان شده است و نیروهای شهرداری در کنار واحد آتش‌نشانی و هلال احمر در حال تخلیه آب منازل هستند.

مهدانیان با بیان اینکه اکنون هیچ نقطه شهر به دلیل بارش باران و سیل مسدود نیست، تصریح کرد: اکنون مشکل خاصی در شهر اردستان نداریم ولی سامانه بارشی تا پایان روز پنجشنبه روی شهرستان قرار دارد و نیروهای شهرداری با حداکثر ظرفیت آماده‌باش کامل هستند. برای خدمات‌رسانی و رفع مشکلات احتمالی از ظرفیت ماشین‌آلات بخش خصوصی استفاده خواهد شد و همشهریان می‌توانند در صورت بروز مشکلات و یا آبگرفتگی منازل و معابر در هر ساعت از شبانه روز با سامانه ۱۳۷ تماس برقرار کنند.

شهردار اردستان در خصوص مسدود شدن زیرگذر ورودی اردستان از سمت زواره بر اثر وقوع سیل، گفت: این قسمت خارج از محدوده شهری و خدمات شهرداری اردستان است. همچنین مصوبه مرمت و بازسازی پل جاده روستای کسوج مربوط به شهرداری اردستان نیست.

سیل ۲ دستگاه کامیون را در نائین با خود برد

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر اصفهان گفت: سیل دو دستگاه کامیون را در نائین با خود برد.

محمدنوید متقی، مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر اصفهان با اشاره به باران سیل‌آسا، به توضیح جزئیات گزارش اولیه حادثه سیل و آب‌گرفتگی پرداخت و اظهار کرد: گزارش سیل و آب‌گرفتگی در شعب شهرستان‌های نائین، کاشان و آران و بیدگل استان اصفهان اعلام شد. سیل دو دستگاه خودروی کامیون را در شهرستان نائین با خود برد و باعث آسیب و خرابی به سه باب خانه در شهرستان آران و بیدگل شد.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر اصفهان افزود: تیم‌های عملیاتی در شعب نائین و آران و بیدگل، درحال امدادرسانی و امدادگران در شهرستان کاشان در حال ارزیابی اولیه آسیب وارده هستند./ ایسنا

 

دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای