آخرین خبرها:
شناسه خبر: 10714

حذف گاز متان در گاوداری‌ها

گرم شدن زمین و اتمسفر آن به علت تولید و ارسال گازهای آلاینده متان و اکسیدکربن اتمسفر توسط انسان از یک داستان تخیلی که موضوعی واقعی و جدی است

حذف گاز متان در گاوداری‌ها
مزرعه سبز : گرم شدن زمین و اتمسفر آن به علت تولید و ارسال گازهای آلاینده متان و اکسیدکربن اتمسفر توسط انسان از یک داستان تخیلی که موضوعی واقعی و جدی است و اگرچه اکثریت کشورهای جهان در نشست «cop26» در گلاسکو انگلستان به کاهش این گازها اذعان داشتند؛ اما کشورهای تولیدکننده بیش‌ترین مقدار گازها یعنی آمریکا چین و هندستان همچنان به روند تولید این گازها ادامه می دهند.
به موازات تولید این گاز اما اقدامات و فناوری‌های جدیدی برای کاهش این گازها به عمل می‌آید.
یک شرکت تکنولوژی نروژی اخیراً اقدام به اختراع و عرضه یک روش برای متوقف کردن تولید گاز متان از فضولات دامداری کرده است.
این روش ساده عبارت است از: نابود کردن گاز متان با نور مصنوعی است. این شرکت در حال آزمایش تکنولوژی پلاسما در اروپا است و در حال حاضر در سه مزرعه دامداری بزرگ در انگلستان مشغول به کار است.
یکی از مجریان این طرح در اروپا می گوید که ما در حال حاضر در 3 مزرعه دامداری بزرگ در انگلستان مشغول به کار است، یکی از مجریان این طرح در اروپا می گوید که ما در حال مهار و متوقف کرن آلاینده های آسیب زننده نظیر گاز متان هستیم؛ چراکه این گاز بسیار بیش از کربن می تواند موجب گرم شدن جو گردد.
براساس اعلام نظر سازمان ناسا (NASA)، گاز متان خارج شده از معده گاوها و همچنین تولید شده توسط فضولات این دام ها و همچنین گازهای خارج شده از مرداب ها پتانسیل آلوده کردن بالیی درند.
گاز متان دارای خاصیت کشندگی بالایی است و چنانچه در سال 2014 یک کودک 8 ساله در شمال ایرلند به علت تخلیه شدن یک مخزن کود مایع بر روی مزرعه آن ها به دلیل استنشاق گازهای متان آزاد شده از این کود جان خود را از دست داد.
تکنولوژی جدید شرکت NL نروژی که به صورت یک مخزن قابل نگهداری در محل تولید کود در گاوداری ها و حتی مجاور مناطق مسکونی است، برای متان زدایی از فضولات دام ها ساخته شده و در حال کار و انجام آزمایش های لازم است که می تواند کودهای بدون متان تولید نماید، بدون آنکه خطری برای دامداران و یا کره زمین داشته باشد.

روش کار:

این ماشین با جذب ازت از فضای اطراف و یک برج پلاسمای 50 کیلو وات، آلاینده های گازی را در خود جذب می کند؛ زمانی که گاز ازت به فضولات دامی اضافه گردد موجب توقف حرکت متان به شکلی اساسی می شود. نحوه عمل در این جه به این صورت است که کاهش PH به زیر عدد 6 فعالیت میکروب ها و باکتری های آزادکننده متان در فضولات دامی را متوقف می کند و دیگر گازی آزاد نمی شود.
در انتهای این پروسه دستگاه یک مایع قهوه ای رنگ بدون بو به نام NEO (کود غنی شده با ازت ارگانیک) را تولید می نماید که بیش از دو برابر کودهای ازته معمولی ازت دارد و می تواند در مزارع مورد استفاده قرا گیرد.
مجری این طرح به نشریه رویترز گفت که آزمایش های مستقل نشان داده که این تکنولوژی می تواند تا 99 از گازهای آلاینده فضولات دامی را کاهش دهد. همچنین تا 95 درصد از گاز آمونیاک را که یکی از منابع اصلی آلودگی هوا است کم می کند.
وی اضافه کرد که نصب این دستگاه در یک دامداری 200 رأسی در انگلستان توانسته سالانه 199 تن از آلاینده کربن را کاهش دهد.
شرکت NL امیدوار است که بتواند در ژانویه سال 2022 یک مدل مقرون به صرفه و اقتصادی که در حد یک تراکتور متوسط از نظر اندازه باشد به بازار عرضه نماید.
بین سال های 2000 تا 2017 مقدار گاز متان وارد شده به اتمسفر به شدت افزایش یافت و عده ای بر این عقیده اند که همین امر موجب سرعت گرم شدن کره زمین گردید، گرمایی که می تواند تا 4 درجه افزایش یابد.
در سال 2017 جو زمین تقریبا 600 میلیون تن انواع گازهای آلاینده را جذب کرد که 28 برابر از تمام مقدار گازکربنیک وارد شده به اتمسفر طی یک صد سال گذشته بود.
گاوها یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان گاز متان به میزان 227 میلیون تن در سال 2017 بودند، در حالی که گازهای ناشی از سوخت های فسیلی در این سال 108 میلیون تن بود.
در نشست cop26 بیش از صد کشور تعهد کردند که تا سال 2030 مقدار 30 درصد از گاز متان را کاهش دهند؛ چرا که متان پتانسیل گرمایی بسیار بیشتری نسبت به گازکربنیک دارد.

مهدی رجول دزفولی

انتهای پیام/

دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای