آخرین خبرها:
شناسه خبر: 19992

آدامسی با قابلیت کاهش ویروس اُمیکرون در بزاق

سمیه لطفی - خبرنگار

آدامسی با قابلیت کاهش ویروس اُمیکرون در بزاق
اخبار سبز کشاورزی : طبق داده‌های جدید، محققان برای راه‌اندازی اولین آزمایش انسانی آدامسی آماده می‌شوند که این آدامس آزمایشی، ذرات سارس-کوو-۲ را در بزاق به دام می‌اندازد و نویدبخش مهار انتقال انواع جدید ویروس است.
به نقل از مدیکال، این آدامس حاوی کپی‌هایی از پروتئین ACE۲ است که در سطوح سلولی یافت می‌شود و ویروس کرونا از آن برای شکستن سلول‌ها و آلوده کردن آنها استفاده می‌کند.
محققان در نشریه Biomaterials گزارش کردند که در آزمایش‌هایی با کمک لوله آزمایش و استفاده از بزاق افراد آلوده به انواع دلتا یا امیکرون، ذرات ویروس خود را به گیرنده‌های ACE۲ در آدامس متصل کردند و بار ویروسی به سطوح غیرقابل تشخیص کاهش یافت.
در کارآزمایی بالینی، بیماران کووید-۱۹ هر روز چهار آدامس ACE۲ به شکل قرص را به مدت چهار روز می‌جوند؛ پروتئین‌های «تله ویروسی ACE۲ » آدامس در سلول های مهندسی شده کاهو حمل می‌شوند.
آدامس آزمایشی دوم ساخته شده از پودر لوبیا به جای سلول‌های کاهو، نه تنها ذرات سارس-کوو-۲ را در آزمایش‌های آزمایشگاهی به دام می‌اندازد بلکه سویه‌های آنفلوآنزا و سایر ویروس‌های کرونا که باعث سرماخوردگی معمولی می‌شوند و احتمالا سایر ویروس‌های دهان مانند ویروس پاپیلومای انسانی و ویروس هرپس را نیز به دام می‌اندازد.
دکتر هنری دانیل از دانشکده پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه پنسیلوانیا می‌گوید: از آنجایی که انتقال بینی در مقایسه با انتقال دهانی ناچیز است، جویدن آدامس ACE۲ و بلع پروتئین ACE۲ باید عفونت را به حداقل برساند و از بیماران در برابر کووید محافظت کند و از انتقال جلوگیری کند.

علائم کووید طولانی‌مدت، اختلال عملکرد جنسی و ریزش مو است

محققان بریتانیایی هشدار می‌دهند که ریزش مو و اختلال در میل جنسی را به علائم مرتبط با کووید طولانی اضافه کنید.
آنان نزدیک به نیم میلیون نفر را که قبل از اواسط آوریل ۲۰۲۱ بدون بستری شدن از عفونت سارس-کوو-۲ بهبود یافته بودند، با نزدیک به ۲ میلیون نفر غیر آلوده در سن، جنس و وضعیت سلامت مقایسه کردند.
محققان روز دوشنبه در نشریه Nature Medicine گزارش کردند، به‌طور کلی، ۶۲ علامت پایدار به‌طور قابل‌توجهی با عفونت سارس-کوو-۲ پس از ۱۲ هفته مرتبط بود. در میان شایع‌ترین آنها تنگی نفس، انحراف بویایی، درد قفسه سینه و تب بود اما این مطالعه همچنین مشکلات حافظه، ناتوانی در انجام حرکات یا دستورات آشنا، بی‌اختیاری روده، اختلال در میل جنسی، توهم و تورم اندام‌ها را نیز در افراد مشخص کرد.
با کووید طولانی در مقایسه با گروه غیر عفونی، احتمال ریزش مو در افراد گروه آلوده تقریبا چهار برابر بیشتر بود و بیش از دو برابر بیشتر احتمال داشت که مشکل کاهش میل جنسی را گزارش کنند.
محققان دریافتند احتمال ابتلای کووید طولانی‌مدت در افراد جوان، زنان و اقلیت‌های نژادی بیشتر است.
سرپرست این تحقیق، شمیل هارون از دانشگاه بیرمنگام در بیانیه‌ای گفت: «این تحقیق آنچه را که بیماران در طول همه‌گیری به پزشکان و سیاست‌گذاران گزارش کردند را تایید می‌کند که علائم کووید طولانی‌مدت بسیار گسترده است و نمی‌توان آن را به‌طور کامل با عوامل دیگری مانند عوامل خطرزای سبک زندگی یا شرایط سلامت مزمن توضیح داد».

تجهیزات PCR سریعتر برای تنظیمات محلی طراحی شد

به گفته محققان، فناوری جدید برای انجام تست استاندارد طلایی برای عفونت سارس-کوو-۲ تنها دو پوند (۰.۹ کیلوگرم) وزن دارد و به جای ۲۴ ساعت معمول، در ۲۳ دقیقه نتیجه می‌دهد.
آزمایش PCR یا واکنش زنجیره‌ای پلیمراز به ندرت در مراکز مراقبتی مانند مطب پزشکان یا داروخانه‌ها انجام می‌شود زیرا تجهیزات سنتی حجیم و گران هستند و به اپراتورهای آموزش دیده نیاز دارند. آزمایش PCR شامل چرخه حرارتی، فرآیند گرمایش و خنک‌سازی است که شرایط لازم را برای شناسایی مواد ژنتیکی از ویروس در نمونه را ایجاد می‌کند.
نمونه اولیه جدید از اجزای نوری کوچکتر و روش جدیدی برای گرم کردن نمونه استفاده می‌کند که اصطلاحا ترموسایکلینگ پلاسمونیک نام دارد که از تابش مادون قرمز نانوذرات فلزی برای تولید گرما از داخل ویال به جای استفاده از روش‌های گرمایش استاندارد از بیرون استفاده می‌کند.
محققان روز دوشنبه در نشریه Nature Nanotechnology گزارش کردند که این روش می‌تواند به سرعت RNA سارس-کوو-۲ را از بزاق و نمونه‌های بینی با ۱۰۰ درصد حساسیت و ۱۰۰ درصد ویژگی‌های خاص همچنین دو نوع مجزا سارس-کوو-۲ شناسایی کند.
مارک فاسیانو از استارتاپ بیوتکنولوژی Rover Diagnostics که در حال توسعه این فناوری است با همکاری محققان دانشگاه کلمبیا گفت: دستگاه‌های کوچکتر و سریع‌تر باید واقعا برای ارائه تشخیص‌های بالینی مولکولی سریع و دقیق در تنظیمات غیرمتمرکز تلاش کنند. اکنون می‌توان چرخه‌حرارتی را تسریع کرد و پزشکان و بیماران به‌طور یکسان مجبور نخواهند شد آنقدر منتظر نتایج بمانند.
گزارش بالا برخی از مطالعات اخیر در مورد کووید-۱۹ است؛ این تحقیقات مستلزم مطالعه بیشتر برای تایید یافته‌ها هستند و هنوز توسط بررسی همتایان تایید نشده‌اند.

سمیه لطفی - خبرنگار

دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای