آخرین خبرها:
شناسه خبر: 45204

برگزاری جشنواره کوچ عشایر تهران پس از پنج سال وقفه

بازگشایی جشن کوچ عشایر تهران پس از پنج سال، همزمان با آغاز حرکت عشایر از اواخر فروردین، در ورودی مناطق ییلاقی استان برگزار خواهد شد.

برگزاری جشنواره کوچ عشایر تهران پس از پنج سال وقفه

به گزارش اخبار سبز کشاورزی به نقل از سازمان امور عشایر ایران ، وقتی صحبت از عشایر می‌شود، احتمالا در ذهن مردم پایتخت، دشت‌های دوردست با سیاه‌ چادرهایی که عشایر در آن زندگی می‌کنند، ترسیم می شود. عشایر تقریبا در همه استان‌های کشور زندگی و ییلاق و قشلاق می‌کنند و یکی از این استان‌ها که کمتر تصور آن را می کنیم عشایر و کوچ داشته باشد، تهران است.

استان تهران از استان هایی است که جمعیت عشایری دارد و این عشایر در شهرستان‌های فیروزکوه، پاکدشت، ورامین، پیشوا، قرچک، دماوند، شمیرانات، تهران، پردیس، ری، شهریار، ملارد، اسلامشهر و رباط‌کریم پراکنده هستند و هر ساله از اواخر فروردین ماه کوچ بهاره خود از مناطق قشلاقی به مناطق ییلاقی را آغاز می کنند.

به گفته مدیر امور عشایر تهران، با حمایت استانداری امسال مقرر شده که بعد از پنج سال، همزمان با آغاز کوچ بهاره عشایر تهران در اواخر فروردین، جشن‌ کوچ را در ورودی‌ مناطق ییلاقی استان برگزار کنیم.

فرشید ذبیحی می گوید در پنج سال گذشته به دلایل مختلف از جمله شیوع بیماری کرونا، جشن کوچ عشایر تهران برگزار نشد و  توضیح می دهد: کوچ از مهم ترین شاخص های زندگی عشایر است چرا که عشایر با کوچ و جابجایی شناخته می شوند و در همین مسیر کوچ، فرهنگ و شیوه زیست خود را به نمایش می گذارند.

وی خاطرنشان می کند: تلاش می کنیم در جشن کوچ عشایر تهران شهروندان را با زندگی عشایر که باوجود سادگی، از ظرفیت های تولیدی بالایی برخوردار هستند و در امنیت غدایی نقش آفرینی می کنند، بیشتر آشنا کنیم.

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای