خبر فوری
شناسه خبر: 40363

مخالفت سه کشور اروپایی با تعلیق ممنوعیت صادرات غلات اوکراین

سه کشور لهستان، مجارستان و اسلواکی با تصمیم اتحادیه اروپا مخالفت کرده و ممنوعیت موقت بر واردات غلات اوکراین را تمدید کردند، اقدامی که احتمالا خشم مقامات اتحادیه

مخالفت سه کشور اروپایی با تعلیق ممنوعیت صادرات غلات اوکراین
سه کشور لهستان، مجارستان و اسلواکی با تصمیم اتحادیه اروپا مخالفت کرده و ممنوعیت موقت بر واردات غلات اوکراین را تمدید کردند، اقدامی که احتمالا خشم مقامات اتحادیه اروپا را به همراه خواهد داشت.
اخبار سبز کشاورزی ؛ مهندس روشن یکتا، نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و روسیه | روز جمعه، اتحادیه اروپا اعلام کرد که قصد دارد ممنوعیت موقت صادرات غلات اوکراین به تعدادی از کشورهای شرق اروپا را به حالت تعلیق درآورد.
اتحادیه اروپا در ماه می قانونی را تصویب کرد که براساس آن واردات گندم، ذرت، کلزا و تخمه آفتابگردان به بلغارستان، مجارستان، لهستان، رومانی و اسلواکی برای مقابله با خطر آسیب‌دیدگی کشاورزان این کشورها به‌دلیل قیمت ارزان غلات اوکراینی، ممنوع اعلام کرد.
بیشتر بخوانید: اختلاف نظر اروپا بر سر واردات غلات از اوکراین

اوکراین برای صادرات غلات خود به همسایگانش وابسته است

اوکراین یکی از تامین کنندگان عمده غلات در جهان به‌شمار می‌آید و پس از لغو توافق غلات دریای سیاه، برای صادرات غلات خود به همسایگانش وابسته است.
با وجود تصمیم اتحادیه اروپا برای تعلیق ممنوعیت صادرات غلات اوکراین به کشورهای شرق اروپا اما «ماتیوس موراویکی» رئیس جمهور لهستان روز جمعه از این تصمیم اتحادیه اروپا استقبال نکرده و گفت: «با وجود مخالفت اتحادیه اروپا، ممنوعیت را تمدید خواهیم کرد .
موراویکی با اشاره به سران اتحادیه اروپا گفت: ما به برلین یا ون در لین،‌ تاسک یا وبر گوش نمی‌دهیم. ما این کار را انجام می‌دهیم چون به نفع کشاورزان لهستانی است.
بیشتر بخوانید: مرگ تاخیری یوگنی پریگوژین

موافقت نکردن روسیه با تمدید توافق صادرات غلات از دریای سیاه

توافق صادرات غلات از دریای سیاه توسط نمایندگان روسیه، ترکیه، اوکراین و سازمان ملل در تاریخ ۲۲ جولای ۲۰۲۲ امضا شد اما این توافق در ۲۲ جولای امسال در پی موافقت نکردن روسیه با تمدید آن، فسخ گردید.
» ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه اخیرا در نشست خبری مشترک با رجب طیب اردوغان در جریان سفر به روسیه گفته بود: «فقط با لغو محدودیت‌های غرب علیه صادرات محصولات کشاورزی روسیه» به توافق غلات بازمی‌گردیم.
دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای