آخرین خبرها:
شناسه خبر: 44750

تولید کنونی زعفران یک سوم ظرفیت کشور است

پتانسیل تولید هزار تن زعفران در کشور

عضو شورای ملی زعفران گفت: بنابر آمار پتانسیل تولید حداقل هزارتن زعفران در کشور وجود دارد، درحالیکه تولید فعلی یک سوم این میزان است.

پتانسیل تولید هزار تن زعفران در کشور

اخبار سبز کشاورزی؛ علی حسینی عضو شورای ملی زعفران در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: با توجه به خرید و جمع آوری زعفران از سطح بازار توسط دلالان، شاهد جهش چشمگیر قیمت نسبت به قبل در بازار بوده‌ایم.

او با بیان اینکه نوسانات قیمت زعفران ارتباطی به کشاورزان ندارد، افزود: در حال حاضر عمده زعفران تولیدی در اختیار افرادی است که سهمی در تولید و تجارت زعفران ندارند، لذا از التهابات اخیر بازار زعفران، کشاورزان سودی منتفع نشدند.

 هرکیلو زعفران را ۶۰ میلیون تومان

حسینی حداقل نرخ کنونی هرکیلو زعفران را ۶۰ میلیون تومان و حداکثر ۱۰۰ میلیون تومان در بازار اعلام کرد و گفت: با توجه به آنکه کشور‌های همسایه قبل از ماه رمضان خرید خود را انجام دادند، از این رو ورود ماه رمضان تاثیری در شرایط بازار ندارد.

عضو شورای ملی زعفران از کاهش صادرات زعفران خبر داد و گفت: بنابر آمار، صادرات زعفران در ۴ ماهه اخیر روند کاهشی داشته است که براین اساس شتاب صادرات در آینده نزدیک انتظار نمی‌رود.

او با بیان اینکه سطح زیرکشت زعفران در کشور به ۱۲۰ هزارهکتار می‌رسد، گفت: با توجه به این میزان سطح زیرکشت حداقل هزارتن محصول زعفران باید در کشور تولید شود، درحالی که تولید فعلی زعفران کشور ما یک سوم این میزان است که این امر بیانگر هدررفت منابع آبی، زمین و نیروی انسانی تولید است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای