خبر فوری
شناسه خبر: 38062

آب پنهان در محصولات روزانه

در کالیفرنیا که یکی از سرسبزترین و زیباترین ایالت های امریکاست، دانشمندان از 5 سال پیش خطر خشکسالی را پیش‌بینی کرده‌اند. اخبار سبز کشاورزی؛ همه نهادها احساس

آب پنهان در محصولات روزانه
در کالیفرنیا که یکی از سرسبزترین و زیباترین ایالت های امریکاست، دانشمندان از 5 سال پیش خطر خشکسالی را پیش‌بینی کرده‌اند.
اخبار سبز کشاورزی ؛ همه نهادها احساس خطر کردند و به کارواش‌ها و استخرها دستور داده شده که از دستگاه‌های تصفیه آب استفاده کنند تا از همان آب مصرفی دوباره استفاده شود.
شهرداری استاندارد شیرهای دستشویی و حمام را عوض کرد و همه ساختمان‌ها موظف شدند از شیرآلاتی استفاده کنند که حجم کمتری از آب را از خود بیرون می‌کنند.
آب آپارتمان‌ها محاسبه هزینه‌اش بر اساس تعداد نفر شد، خانه‌هایی که اتومبیل یا چمن زیاد آب می‌دهند جریمه‌های سنگین می‌شوند.
همه دانشگاه‌ها و ادارات دولتی موظف شدند تا سه سال آینده از چشم‌های الکترونیک برای شیر دستشویی‌های خود استفاده کنند و حتی استانداردهای حجم سیفون توالت‌ها هم تغییر کرد.
شرکت‌های تحقیقاتی روی شیوه جدید آبیاری کشاورزی کار کردند و میزان آب مصرفی کشاورزی 41 درصد کمتر شد.

همه چیز در جهت صرفه جویی آب

امروز گفته می‌شود خطر کم‌‌آبی در کالیفرنیا نسبت به دیگر ایالت‌ها هفت سال عقب‌تر می‌افتد. اما اصل ماجرا، شاهکار کالیفرنیایی‌ها روی پدیده‌ای بود به اسم Embodied water یا آبی که به چشم نمی‌آید.

داستان چه هست؟

شما حجم زیادی برگه در پرینترتان دارید یا چرک نویس‌های روزانه. آیا می‌دانید برای تولید هر برگه A4 تا رسیدن به شما، یک لیتر آب مصرف می‌شود؟
آیا می‌دانید برای تولید هر کفش چرم زنانه یا مردانه 811 لیتر آب مصرف شده؟
آیا می‌دانید برای تولید یک عدد نان سنگگ که هر روز خانواده می‌خورند 201 لیتر آب صرف شده؟ و آیا می‌دانید هر شلوار لی که هر یک از ما می‌پوشیم برای تولیدش 1000 هزار لیتر آب صرف شده است؟ اینها آب پنهان در زندگی ما هستند.
مصرف آب پنهان ما انسان‌ها 91 درصد مصرف آبی است که هر روز مصرف می‌کنیم و بخش زیادی از آن مربوط به محصولات خوراکی، پوشش و لوازم زندگی می‌شوند.
وقتی یک کشور می‌گوید با خطر خشکسالی روبه‌روست، معنی‌اش این است که تاثیرش پشت همه این خوراکی‌ها، لباس‌ها و حتی مانیتور، کتاب و یک لیوان شیر روی میز شماست، اگر تمام شود این محصولات هم کم کم دیگر تولید نمی‌شوند.

این یک بحران است به آن توجه کنید

دفعه بعد که یک کیلو سیب‌زمینی خریدید، حواس‌تان باشد در مصرفش دقت کنید، برای تولید آن یک کیلو 111 لیتر آب از آب ایران کم شده است و آن 111 لیتر به سختی جایگزین می‌شود!
دوستان عزيز با توجه به نقشه‌هاي هواشناسي تا سه ماه آينده فقط سه الي چهار روز بارندگي در برخی استان‌ها و احتمالا كل كشور خواهيم داشت با توجه به فقط بيست ميلی متر باران تا اين لحظه بايد شاهد شديدترين خشك سالي سال‌‌هاي اخير باشيم كه خود اين موضوع اوضاع امنيتي را صد چندان به مخاطره خواهد انداخت، عدم رعايت مصرف بهينه آب همه ما را به منجلابي سخت خواهد انداخت.

ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺗﺸﻨﻪ ﺍﺳﺖ

فقط ﯾﮏ ﻟﯿﻮﺍﻥ ﺁﺏ ﮐﻤﺘﺮ ﻣﺼﺮﻑ ﮐﻨﯿﻢ ﺗﺎ رﻭﺯﯼ 17/000/000 ﻟﯿﺘﺮ آﺏ، ﺫﺧﯿﺮﻩ ﺷﻮﺩ. ﻃﺒﻖ ﮔﻔﺘﻪ‌ﻫﺎﻯ ﻧﺎﺳﺎ ﺍﻳﺮﺍﻥ ﺍﺯ 8 ﺳﺎﻝ ﭘﻴﺶ ﻭﺍﺭﺩ ﺩﻭﺭﻩ 30 ﺳﺎﻝ ﺧﺸﮑﺴﺎﻟﻰ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ. ﻃﺒﻖ ﮔﺰﺍﺭﺵ ﻧﺎﺳﺎ ﺷﺪﺕ ﺧﺸﮑﺴﺎﻟﯽ ﺩﺭ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺑﻪ ﺣﺪﯼ ﻫﺴﺖ ﮐﻪ ﮐﺸﺎﻭﺭﺯﯼ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺑﻪ ﮐﻞ ﻧﺎﺑﻮﺩ ﻭ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺗﺒﺪﯾﻞ ﺑﻪ ﻭﺍﺭﺩ ﮐﻨﻨﺪﻩ ﻣﺤﺾ ﻣﺤﺼﻮﻻﺕ ﺯﺭﺍﻋﯽ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺷﺪ.
ﺍﮔﺮ ﺗﺪﺍﺑﯿﺮ ﺟﺪﯼ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﻧﺸﻮﺩ ﺑه ﮕﻔﺘﻪ ﻧﺎﺳﺎ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺍﺯ ﮐﺸﻮﺭ ﻧﯿﻤﻪ ﺧﺸﮏ ﺑﻪ ﯾﮏ ﮐﺸﻮﺭ ﺧﺸﮏ ﺗﺒﺪﯾﻞ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺷﺪ ﻭ ﺟﺎﻟﺐ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﻓﻘﻂ ﺑﺎ ﺍﻧﺠﺎﻡ ۲۵ درصد ﺻﺮﻓﻪ ﺟﻮﯾﯽ، ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺑﺤﺮﺍﻥ ﻋﺒﻮﺭ می کنیم.
ﺍﯾﻦ ﻫﺸﺪﺍﺭ ﺭﺍ ﺟﺪﯼ ﺑﮕﯿﺮﯾﺪ! ﻣﻮﻗﻊ ﺷﺴﺘﻦ ﻇﺮﻑ، ﺣﻤﺎﻡ، ﻟﺒﺎس، مسوﺍﮎ، ﺍﺗﻮﻣﺒﯿﻞ، ﻭﺿو و… ﺑﻪ ﺍﺭﺯﺵ ﺁﺏ ﻓﮑﺮ ﮐﻨﯿﺪ!
دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای