آخرین خبرها:
شناسه خبر: 45736

نگرانی از تغییرات اقلیمی و وقوع سیل در ایران

صدای تغییرات اقلیمی در جهان بلند شده و تبعات بسیاری را به همراه داشته، اما در کشور ما این موضوع بیشتر به چشم می آید و اگر اتفاقات طبیعی و بلایایی در سال گذشته را بررسی کنیم، شاهد انواع متنوعی از سیلاب، کاهش بارندگی، خشکسالی تالاب ها، طوفان های گرد و غبار، باد شدید و… خواهیم بود.

نگرانی از تغییرات اقلیمی و وقوع سیل در ایران

به گزارش اخبار سبز کشاورزی؛ این در حالی است که دیروز سازمان جهانی هواشناسی وضعیت اقلیمی قاره آسیا و برخی رخداد‌های شدید آب و هوایی در ایران و در سال گذشته پرداخته و نسبت به چالش‌های اقلیمی ایران به ویژه سیل و خشکسالی ابراز نگرانی کرد.

از جمله رخداد‌های شدیدی که در این گزارش آمده است می‌توان به سیل آستارا، خشکی تالاب هامون، طوفان‌های گردوخاک جنوب شرق و پیامد‌های باد لوار اشاره کرد که به برخی چالش‌های آن نیز اشاره شده است.

در بخش دیگری از گزارش به بارندگی کمتر از حد نرمال در اکثر مناطق ایران اشاره و عنوان شده است که کم بارشی سبب بروز سومین خشکسالی متوالی و گسترده در کشور شده است.

این گزارش همچنین به خشک شدن تالاب هامون و وقوع توفان‌های گردوخاک در منطقه اشاره و عنوان کرده است: در اواسط شهریور ماه، طوفان گرد و غبار بخش‌هایی از جمهوری اسلامی ایران، افغانستان و پاکستان را درنوردید و خطرات قابل توجهی برای سلامتی به همراه داشت.

در ادامه گزارش آمده است: وزش باد شدید در جنوب شرق ایران از ۱۸ تا ۲۵ شهریور ماه باعث شد طوفان گرد و خاک و جراحات و بستری شدن تعدادی در بیمارستان شد. باد لوار و گرد و خاک ناشی از خشک شدن تالاب هامون، منطقه را تحت تاثیر قرار داده و اثرات نامطلوبی بر سلامتی، تعطیلی مدارس، خطرات حمل و نقل و خسارت به محصولات وارد کرده است. همچنین بخشی از این گزارش به سیل آستارا پرداخته و عنوان کرده است: «۲۲۰ میلی متر باران طی ۱۲ ساعت در آستارا سبب بروز سیلاب و بروز خسارت زیادی شد.»

لایحه تغییر اقلیم به کجا رسید؟

اردیبهشت سال گذشته بود که خبر رسید «لایحه تغییر اقلیم کشور در حال تنظیم است و تا پایان اردیبهشت نهایی و تحویل دولت می شود.» این موضوع مسکوت ماند تا اینکه در ۹ ماه بعد و در بهمن ۱۴۰۲، وزیر راه و شهرسازی از تنظیم این لایحه خبر داد، اما هنوز خبری از این لایحه نیست.

داریوش گل علیزاده، رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست گفته است: برنامه هفتم توسعه هم به مساله تغییر اقلیم اشاره شده است، در واقع طبق ماده الحاقی برنامه هفتم توسعه به استناد بند ۸ سیاست های کلی محیط زیست و به منظور توسعه اقتصاد سبز، صنعت کم کربن و تقویت سازگاری و کاهش آسیب های ناشی از تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست مکلف است با همکاری وزارتخانه های نفت، نیرو، صنعت معدن تجارت، راه و شهرسازی و بهداشت نسبت به تدوین برنامه مدیریت تغییرات اقلیمی کشور طی سال اول برنامه اقدام کند، بر این اساس تمام مشکلات خود در روند تغییر اقلیم را می توانیم در این لایحه بگنجانیم، ظرفیت خوبی در این زمینه پیش روی ما است و تلاش می کنیم دبیرخانه آن را تشکیل دهیم./ آرمان امروز

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای