آخرین خبرها:
شناسه خبر: 44955

نوروزنامه نوای دلنشین تحویل سال نو+فیلم

بسیاری از ایرانیان از دهه‌ها قبل سال خود را با آوایی ماندگار با نام «نوروزنامه» تحویل می‌کنند که همه ساله زینت‌بخش نخستین ثانیه‌های آغاز سال نو شمسی است.

نوروزنامه نوای دلنشین تحویل سال نو+فیلم

به گزارش اخبار سبز کشاورزی؛ بسیاری از ایرانیان از دهه‌ها قبل سال خود را با آوایی ماندگار با نام «نوروزنامه» تحویل می‌کنند که  همه ساله زینت‌بخش نخستین ثانیه‌های آغاز سال نو شمسی است. این آهنگ کوتاه توسط مرحوم علی‌اکبر مهدی‌پور دهکردی نواخته و ضبط شد و از آن زمان تاکنون به عنوان موسیقی نوروز ایرانیان شناخته می‌شود و برای بسیاری از مردم تبدیل به یکی ملزومات سفره هفت سین نوروز و لحظه تحویل سال شده است.

نوای سرنای تحویل سال یا نوروزنامه که در فهرست آثار غیرملموس یونسکو ثبت شده است برگرفته از موسیقی اقوام ایل بختیاری می‌باشد که در سال ۶۵ در استودیوی رودکی تهران توسط رضا جعفری صدابرداری و پس از مدتی به رادیو و تلویزیون تحویل داده شد.

مرحوم مهدی‌پور در توصیف این اثر ماندگار نوروزی گفته است: «این موسیقی را بیشتر در نوروز می‌نواختند که به مرور زمان این موسیقی نیز، از دهه ۴۰ با شلیک گلوله توپ در زمان‌های گذشته در آستانه از بین رفتن و فراموشی قرار گرفت. این آهنگ در دستگاه چهارگاه از دستگاه‌های دوازده‌گانه موسیقی ایرانی نواخته شده و تنظیم آن بر اساس یکی از قدیمی‌ترین ردیف‌های موسیقایی ایرانی انجام شده است. دلیل به تداعی این موسیقی در اذهان مردم نیز به خاطر لحظات شاد مردم هنگام آغاز سال نو است. این آهنگ در آن سال‌ها با سرساز سرنا به همراه نقاره نواخته شد و ضبط آن تنها در یک مرحله اتفاق افتاد».

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای