بلاتکلیفی صادرکنندگان خشکبار در ورود ارز

0
رئیس اتحادیه صادرکنندگان خشکبار گفت: سال گذشته صادرات پسته به واردات موبایل پیوند داده شد و اعلام کردند کسانی که می خواهند موبایل وارد کنند باید ارز صادرکنندگان خشکبار را داشته باشند که تغییراتی هم در این باره حاصل شد. اما امسال نمی‌دانیم دقیقا چه کار کنیم و تکلیف ارز صادرکنندگان مشخص نیست.
به گزارش اخبار سبز کشاورزی به نقل از ایسنا، محمد حسن شمس فرد در همایش ملی سلامت پسته که امروز با حضور وزیر جهادکشاورزی، رئیس سازمان انرژی اتمی برگزار شد با اشاره به اینکه همایش امروز مربوط به آفلاتوکسین و باقی مانده سموم است، گفت: تقریبا ۲۵ سال است که گرفتار آفلاتوکسین هستیم.البته آفلاتوکسینی که با آن درگیریم با نوعی که قبلا با آن مواجه بودیم، متفاوت است.

گرانی آجیل در آستانه نوروز

وزارت جهاد کشاورزی در کنار باغداران باشد

وی ادامه داد: یک پسته آلوده در کانتینر ۲۵ تنی ممکن است محموله را مرجوع کند و تشخیص این موضوع نیز برای صادرکننده بسیار دشوار است. به همین دلیل صادرکنندگان دستگاه‌های مختلفی را برای بررسی پسته‌هایی که قرار است صادر شوند استفاده می‌کنند تا حتی پسته‌هایی که لکه دار هستند نیز جدا شوند.
رئیس اتحادیه صادرکنندگان خشکبار اضافه کرد: اما بحث باقی‌مانده سموم فقط چندین سال است که مطرح شده است. تقاضا داریم وزارت جهاد کشاورزی در کنار باغداران باشد و در خصوص سمومی که باغداران مصرف می‌کنند نظارت‌های لازم را داشته باشند و باغداران را راهنمایی کند.

صادرکنندگان کالا را براساس دلار آزاد از باغدار تهیه می‌کنند

وی در ادامه اظهار کرد: صادرکنندگان کالا را براساس دلار آزاد از باغدار تهیه می‌کنند و سپس آن را صادر می کنند.چندین ماه طول می‌کشد تا ارز آنها را وارد کشور کنند. این ارز باید وارد سامانه نیما شود. سال‌هاست که با بانک مرکزی مذاکراتی کردیم که این تفاوت ارز باعث ضرر تولیدکننده ها است. سال گذشته صادرات پسته را به واردات موبایل پیوند دادند.‌اعلام کردند کسانی که می خواهند موبایل وارد کنند باید ارز صادرکنندگان خشکبار را داشته باشند. تغییراتی هم در این باره حاصل شد. اما امسال نمی‌دانیم دقیقا چه کار کنیم. صادرکنندگان نمی‌توانند در ضرر باشند. کاهش صادرات مربوط به همین مسائل دست و پاگیر است.

امسال نیم درصد عوارض به صادرات خشکبار اضافه شده است

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خشکبار در ادامه تصریح کرد: در مورد صادرات در قانون به صراحت عنوان شده که هر نوع عوارضی بر صادرات ممنوع است. امسال نیم درصد به صادرات خشکبار اضافه شده است که برای صادرکننده آن هم در شرایطی که در واردات ارز مشکل دارند، بسیار مشکل است. از وزیر درخواست داریم که این نیم درصد در شش ماهه دوم سال برداشته شود و همچنین تکلیف ارز صادرکنندگان هم مشخص شود.
مقاله قبلیکشف لاشه ۲۰ قلاده فک خزری از ابتدای امسال
مقاله بعدیبرومندی: میزان تولید پسته در واحد سطح پایین است

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید