برومندی: میزان تولید پسته در واحد سطح پایین است

0

باغات کشور شناسنامه دار می شوند

معاون وزیر جهادکشاورزی ضمن اشاره به صدور شناسنامه برای باغات کشور گفت:علی رغم اینکه در محصول پسته سطح کشت زیادی داریم، اما میزان تولید محصول در واحد سطح بسیار پایین است.
به گزارش اخبار سبز کشاورزی، محمدمهدی برومندی در همایش سلامت پسته که صبح امروز با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی، وزیر جهاد کشاورزی و فعالان بخش خصوصی و دولتی برگزار شد با بیان اینکه ماموریت ما در وزارت جهاد کشاورزی تامین امنیت غذایی است، گفت: مقام عالی وزارتخانه برنامه تحول تولید را طراحی کردهاند که مکلف به اجرای آن هستیم.

باغبانی حوزه ای مهم در بخش کشاورزی

وی ادامه داد: باغبانی به عنوان یک حوزه مهم در بخش کشاورزی علاوه بر تامین نیاز داخلی کشور باید نسبت به تولید مازاد در کشور برای درآمد ارزی هم کمک کند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: بر اساس برنامه تحول تولید توانسته ایم در یکسال یک میلیون و 700 هزار تن تولیدات محصولات باغی را افزایش دهیم و به عدد 25 میلیون و 700 هزار تن برسیم با وجود اینکه مخاطرات طبیعی از جمله سیل و سرمازدگی داشتیم.

50 درصد درآمد ارزی حاصل از صادرات کشاورزی مربوط به باغبانی است

وی ادامه داد: امروز نزدیک به 50 درصد درآمد ارزی حاصل از صادرات بخش کشاورزی مربوط به بخش باغبانی است و 25 درصد این عدد نیز مربوط به پسته می شود.
به گفته وی یک میلیون هکتار پسته در دنیا داریم که از این عدد 380 هزار مربوط به کشور ما است.

پسته مهم ترین محصول صادراتی کشور

برومندی با بیان اینکه خاستگاه پسته ایران است و مهم ترین محصول صادراتی کشور ما نیز است، اظهار کرد: با توجه به سطح کشت پسته در کشور دچار نقاط ضعفی در این بخش هستیم، زیرا تولید در واحد سطح بسیار پایین است. متوسط تولید ما کمتر از یک تن است که البته در برنامه تحول افزایش تولید در واحد سطح نیز در دستور کار است.
معاون وزیر جهادکشاورزی اضافه کرد: امسال در استان کرمان که خاستگاه تولید پسته است سرمازدگی زیادی را تجربه کردیم. همچنین با کمبود شدید آب و تغییر کیفیت آب در استان کرمان مواجه شدیم که البته بخش تحقیقات به کمک ما آمده است تا از این مسائل و مشکلات عبور کنیم.
وی تصریح کرد: تغذیه اصل مهمی در تولید است به کمک تشکلهای علمی، تحقیقاتی برای تغذیه در باغبانی خصوصا در بخش پسته انجام دادهایم که اگر بتوانیم آن را با کمک همه بخشها اجرایی کنیم در تولید پسته به عدد و رقم معناداری خواهیم رسید. در حقیقت باید تولید را دانش محوری و دانش بنیانی مدیریت کنیم.

هنوز یک باغ مادری تولیدی نهال پسته نداریم

برومندی با اشاره به اینکه نهال در باغبانی مساله مهمی است و اگر در گذشته سالی 80 میلیون نهال یارانه دادیم حداکثر دو میلیون آن گواهی شده بود و مابقی مشخص شده نبود، اظهار کرد: هنوز یک باغ مادری تولیدی نهال پسته نداریم و اگر بخواهیم باغ پسته ایجاد کنیم باید به دنبال پیوندک های خوب تولید کنندگان پیشرو باشیم. اخیرا وزیر جهاد کشاورزی در سفری که رئیس جمهوری به کرمان داشتند برای نخستین بار مصوبه 40 میلیارد تومانی برای ایجاد زیرساختها و باغ مادری برای تولید نهال گواهی شده را گرفته اند.
وی عنوان کرد: برای نخستین بار در کشور شناسنامه باغ صادر میشود و مشخص خواهد شد باغ چند ساله است چه محصولی دارد. همچنین با کمک بخش های مختلف می خواهیم QR کد ایجاد کنیم تا تولیداتمان همگی شناسنامهدار شوند. امیدواریم همه بخش های مرتبط به کمک وزارت جهاد کشاورزی بیایند.
وی در پایان گفت: صادرات محصولات کشاورزی با قوانین پیچیده دست و پنجه نرم میکند که باید همه این مشکلات حل شوند./ایسنا
مقاله قبلیبلاتکلیفی صادرکنندگان خشکبار در ورود ارز
مقاله بعدیقیمت پیشنهادی هر کیلو تخم مرغ مشخص شد

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید