دلیل افزایش قیمت مرغ در روز‌های اخیر

0
صف مرغ در میادین جمع شد
رئیس اتحادیه مرغداران گوشتی کشور دلایل افزایش قیمت مرغ در روز‌های اخیر و عبور از نرخ مصوب ۵۹۸۰۰ تومان را تشریح کرد.
به گزارش اخبار سبز کشاورزی به نقل از دانشجو، حبیب اسدالله نژاد با اشاره به دو اقدام ضروری برای کاهش هزینه تمام شده تولید مرغ، عنوان کرد: نخست اینکه باید نهاده، دارو و واکسن به میزان کافی و با قیمت مناسب به دست تولید کننده برسد و دوم اینکه کیفیت این محصولات مناسب با استاندارد‌های جهانی باشد.
رئیس اتحادیه مرغداران گوشتی کشور افزود: بسیاری از نهاده‌هایی مانند خوراک طیور وارداتی که به دست مرغدار می‌رسد قیمت بالایی دارد و پروتئین‌اش هم بسیار پایین است، استاندارد این خوراک بسیار پایین است و کارایی لازم را برای پرورش مرغ ندارد، مواد موثر دارو و واکسن‌ها هم بعضا مناسب نیست و همه این‌ها موجب می‌شود که هزینه‌های تولید بسیار بالاتر باشد.
رئیس اتحادیه مرغداران گوشتی کشور افزود: شرکتی ۷ ماه پیش محموله خوراک به وزن ۴۵۰۰ تن وارد کشور کرد که بی کیفیت بود به طوری که سازمان استاندارد هم آن‌ها را تایید نکرد در عین حال به مرغداران فروخته بود و آن‌ها به دلیل بی کیفیتی تحویل نگرفتند، اما تاکنون مرغداران پول خودشان را هم نتوانسته‌اند بگیرند که پیگیری شان از از طریق دادگاه ادامه می‌دهند.

هزینه تولید مرغ بالا رفته است

وی در پاسخ به اینکه چرا قیمت مرغ اخیرا گران شده است؟ گفت: هزینه تولید مرغ بالا رفته است البته زمان حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی هم نظر ما این بود که به صورت تدریجی باشد، اما توجهی نکردند، همان زمان هم گفتم که هزینه تولید یک کیلو مرغ زنده ۴۹ هزار تومان است، اما معاون اول تاکید کرد که تا پایان شهریور این شرایط را تحمل کنیم؛ اکنون قیمت تمام شده مرغ کشتار ۷۰ هزار تومان است و مرغدار اگر پایین‌تر از این رقم بفروشد در حقیقت ضرر می‌کند.

کاهش تولید مرغ

وی به کاهش تولید مرغ هم اشاره کرد و گفت: تولید مرغ در شهریور امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۰ درصد و نسبت به فروردین امسال ۴۰ درصد کاهش داشته است.
رئیس اتحادیه مرغداران گوشتی کشور در پاسخ به اینکه آیا با این وضعیت کاهش تولید، در آینده قیمت بالا خواهد رفت؟ اضافه کرد: قیمت‌ها نباید زیاد بالا رود، زیرا به همان نسبت که تولید کاهش یافته، تقاضا برای محصول هم کم شده است.
گفتنی است در روز‌های گذشته قیمت مرغ به کیلویی ۷۰ هزار تومان رسید در حالی که نرخ مصوب آن ۵۹۸۰۰ تومان است.
مطلب قبلیخودزنی باغداران مرکبات در شمال
مطلب بعدیرئیسی به تخصص وزیران پیشنهاد شده توجه کند

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید