شازده کوچولو 80 ساله شد

0
شازده کوچولو 80 ساله شد

کتاب مانگای زندگی آنتوان دوسنت اگزوپری منتشر شد

کتاب مانگای (کمیک) زندگی آنتوان دوسنت اگزوپری همزمان با هشتادمین سالگرد انتشار این‌ کتاب توسط انتشارات «نوبی نوبی» منتشر شد.
 به گزارش اخبار سبز کشاورزی به نقل از اکتوالیته، کتاب مانگای زندگی آنتوان دوسنت اگزوپری هفته گدشته توسط انتشارات «نوبی نوبی» منتشر شد.
در حالی که امسال هشتادمین سالگرد انتشار «شازده کوچولو» در سراسر جهان جشن گرفته می‌شود، کتاب مانگای «نوبی نوبی» یاد نویسنده افسانه‌ای آن، آنتوان دو سنت اگزوپری را گرامی می‌دارد.
این کتاب مانگا که با عنوان «سنت اگزوپری ۱۹۴۴-۱۹۰۰» منتشر شده یک بیوگرافی با تصویرپردازی اورامو هیراماتسو و تتسویا کوروساوا است که زندگینامه این نویسنده و خلبان گزارشگر و تاثیربخش بودن آن را پس از مرگش نیز یادآوری می‌کند. این ناشر پیشتر در مانگاهای خود شخصیت‌های تاریخی بزرگی مانند ماری آنتوانت و مارتین لوتر کینگ را به تصویر کشیده است.
از داستان «شازده کوچولو» تاکنون چندین اقتباس در قالب مانگا شده است که نمونه سال ۲۰۱۷ از جمله آنها بود.
بنیاد سنت اگزوپری که برای جوانان در سراسر جهان فعالیت می‌کند همچنین بازتاب دهنده برنامه‌های متنوعی است که سال ۲۰۲۳ به مناسبت ۸۰ ساله شدن «شازده کوچولو» در گوشه و کنار جهان انجام شده است.

سالگرد ۸۰ سالگی شازده کوچولو در تایلند

در اولین ماه سال ۲۰۲۳ هیات بلندپایه‌ای از شخصیت‌های تایلندی و فرانسوی آغاز جشن‌های بین‌المللی هشتادمین سالگرد «شازده کوچولو» را اعلام کرد. به این مناسبت در پارک بانچاکیتی در قلب بانکوک، مراسمی برگزار شد که بیش از ۱۵۰۰ نفر در اطراف مجسمه شازده کوچولو که نماد این رویداد بود گرد هم آمدند. در این رویداد اولیویه دآگای، برادرزاده نویسنده-هوانورد خالق «شازده کوچولو» نمایشگاهی را که به زندگی و آثار این نویسنده اختصاص داشت، افتتاح کرد.
این مراسم همچنین فرصتی برای بنیاد فراهم کرد تا با ارایه کتاب سنت اگزوپری و مجسمه شازده کوچولو که فضانورد فرانسوی با خود به ایستگاه فضایی بین‌المللی برد، یک تجربه واقعیت مجازی باورنکردنی ۳۶۰ درجه‌ای از «شازده کوچولو» را ارایه کند.

فرود «شازده کوچولو» در کتابخانه سنگاپور

۱۱ جولای امسال مجسمه‌ای ساخته آرنو نازاره آگا هنرمند فرانسوی، به عنوان بخشی از بزرگداشت جهانی هشتادمین سالگرد انتشار «شازده کوچولو» اثر آنتوان دو سنت اگزوپری توسط وزیر ارتباطات و اطلاعات سنگلاپور رونمایی شد. یک تور تعاملی «دور دنیا با شازده کوچولو» هم تا ۳۰ سپتامبر در نظر گرفته شده است. این کتابخانه همچنین مجموعه‌ای که در برگیرنده بیش از ۶۰ ترجمه و اقتباس از «شازده کوچولو» و همچنین یک نسخه بریل است را در خود جای داده است.

 موزه شازده کوچولو در کره جنوبی

موزه‌ای فوق‌العاده که توسط جیمز پارک به آنتوان دو سنت اگزوپری و آثار او اختصاص یافته در جزیره ججو، کره جنوبی در ۲۷ ژوئن با حضور اولیویه دآگای، برادرزاده نویسنده-هوانورد فقید افتتاح شد. این موزه کارنامه عظیم هوانوردی و ادبی نویسنده مشهور «شن باد و ستاره‌ها» و «پرواز شبانه» را همراه مجموعه‌ای باشکوه از مجسمه‌های شازده کوچولو ارایه می‌کند.

شازده کوچولو در نیویورک

۲۰ سپتامبر هم کاترین کولونا، وزیر اروپا و امور خارجه فرانسه و اولیویه داگای، برادرزاده آنتوان دو سنت اگزوپری، مجسمه برنزی شازده کوچولو را در ورودی باغ ویلا آلبرتین نیویورک رونمایی کردند. این مجسمه توسط مجسمه‌ساز فرانسوی ژان مارک دو پاس ساخته شده است.
کتاب «شازده کوچولو» اولین بار در آوریل ۱۹۴۳ به ۲ زبان انگلیسی و فرانسوی در آمریکا منتشر شد. از آنجا که انتشار آثار اگزوپری توسط رژیم اشغالگر ویشی در طول جنگ جهانی دوم در فرانسه ممنوع بود، این کتاب پس از پایان جنگ و در حالی که اگزوپری از دنیا رفته بود، در کشور زادگاهش منتشر شد.
از این کتاب کوچک بیش از ۱۴۰ میلیون نسخه در سراسر جهان فروخته شده و از کتاب‌های پرفروش در تاریخ نشر جهان است. این کتاب به بیش از ۵۰۵ زبان و لهجه ترجمه شده و دومین کتابی است که بیشترین ترجمه از آن صورت گرفته است.
از سال ۲۰۲۰ روز ۲۹ ژوئن که سالروز تولد آنتوان دو سنت اگزوپری است به عنوان روز «شازده کوچولو» در جهان گرامی داشته می‌شود تا ارزش‌های انسانی که در کتاب مطرح شده، تجلیل شود.
مطلب قبلیهمکاری بانک کشاورزی با دانشگاه آزاد برای تحقق کشاورزی دانش بنیان
مطلب بعدیبرگزاری مراسم روز ملی و هفته دامپزشکی از ۱۴ تا ۲۰ مهر امسال

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید