فرصت سوزی صادرات محصولات کشاورزی به روسیه

0
سه طلاقه شدن روابط ایران با جهان غرب و انحصار روابط اقتصادی با چند کشور محدود، مشکلات عمده‌ای در تمامی زمینه‌های تولید به وجود آورده که نتایج آن به قفل شدن ارتباطات تجاری، آسیب دیدن بنگاه‌های تولیدی، خالی کردن میدان برای رقبا و از همه مهم‌تر نداشتن درآمد و ورود ارز به کشور است.
اخبار سبز کشاورزی؛ مهدی رجول دزفولی| نکته بسیار مهم و موثری که نمی‌توان آن را نادیده گرفت، وجود حقوق و تعرفه‌های نابرابر در صادرات و واردات و متزلزل بودن همین اندک بازارهای کشورهای هم‌جوار است که موجب مشکل و زیان‌های جبران ناپذیر به تولیدکنندگان می‌شود که برای رفع این مشکلات و موانع شاهد چندان اقدام موثری نیستیم.
سه طلاقه شدن روابط ایران با جهان غرب و انحصار روابط اقتصادی با چند کشور محدود، مشکلات عمده‌ای در تمامی زمینه‌های تولید به وجود آورده که نتایج آن به قفل شدن ارتباطات تجاری، آسیب دیدن بنگاه‌های تولیدی، خالی کردن میدان برای رقبا و از همه مهم‌تر نداشتن درآمد و ورود ارز به کشور است.
نکته بسیار مهم و موثری که نمی‌توان آن را نادیده گرفت، وجود حقوق و تعرفه‌های نابرابر در صادرات و واردات و متزلزل بودن همین اندک بازارهای کشورهای هم‌جوار است که موجب مشکل و زیان‌های جبران ناپذیر به تولیدکنندگان می‌شود که برای رفع این مشکلات و موانع شاهد چندان اقدام موثری نیستیم.

ظهور فرصت‌‎ها

چندی قبل، وزیر توسعه اقتصادی روسیه پس از دیدار با مقامات ایرانی اظهار کرد: روسیه در نظر دارد تا تعرفه‌های واردات برای محصولات را کاهش یا به طور کلی آن‌ها را حذف نماید. احتمالا منظور ایشان از کالاها، محصولات کشاورزی است، چرا که تعرفه کالاهای ایرانی به روسیه 30 درصد و تعرفه واردات از آن کشور 4 درصد بوده که بسیار غیرمنصفانه و ناعادلانه است و ایشان خود به این امر اشراف کافی دارند.
به دلیل آن که تعرفه واردات کالا از همسایه‌های روسیه به آن کشور صفر است، صادرکنندگان ایرانی به ناچار کالای خود را در ابتدا به یکی از کشورهای آذربایجان یا ارمنستان ارسال و سپس با دادن یک «حق‌العمل»، آن را به روسیه و البته نه به نام ایران صادر می‌کنند، که این هم یکی از بلایای ضعف ما در روابط خارجی است.

در دومین ماه پائیز و فرا رسیدن فصول سرد اروپا و به ویژه ر

وسیه از یک سو و به بار رسیدن محصولات کشاورزی ما در مناطق جنوبی کشور، فرصتی ارزشمند برای در اختیار گرفتن بازار صادرات محصولات کشاورزی، دامی و لبنی به وجود آمده و در حالی که ترکیه به علت تورم بالا و بسته شدن برخی از مسیرهای صادرات آن کشور به روسیه با مشکلاتی مواجه شده است، می‌توان با سیاست‌ورزی و تشخیص منافع ملی در این راه گام نهاد.
از سوی دیگر چین و ترکیه درصدد توسعه بازارهای تجاری خود با روسیه هستند و در نظر دارند که از گرفتار شدن روسیه در جنگ با اوکراین فرصت طلبی کرده و تا حد امکان بازارهای مصرف آن را هدف قرار دهند. حال بر مسئولان ایرانی فرض است که به دلیل امکانات حمل کالا در تمام مسیرها و توانایی چانه زنی با روس‌ها، گامی قابل توجه برداشته و با رعایت قوانین بین المللی و منافع ملی سهمی از بازار روسیه را به دست آورند تا حداقل بخشی از ناترازی مبادلات تجاری را جبران کنند.

ماهنامه دام و کشت و صنعت – شماره ۲۶۸- آبان ۱۴۰۱

مقاله قبلیتولید محصولات کشاورزی فرایند محور می‌شوند
مقاله بعدیال‌نینو منجی خشکسالی در ایران می‌شود؟

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید