قاچاق زعفران به طور انبوه در حال انجام است

0

صادرات زعفران ۶۰ درصد کاهش یافت

نایب رئیس شورای ملی زعفران گفت: با توجه به افزایش هزینه های صادرات و مشکلات بازگشت ارز، قاچاق زعفران به طور انبوه در حال انجام است.
به گزارش اخبار سبز کشاورزی، آقای غلامرضا میری گفت: قیمت کنونی هر کیلو زعفران دسته ۲۴ میلیون تومان، زعفران پوشال ۳۱ میلیون تومان، زعفران سرگل ۳۲ میلیون و نگین ۳۲ تا ۳۷ میلیون تومان است.
به گفته او، عرضه هر مثقال زعفران با نرخ ۱۸۰ هزار تومان منطقی است، هر چند زعفران نگین با نرخ های بالاتری به فروش می رسد.
آقای میری می‌گوید: بنابر آمار‌گمرگ صادرات زعفران در فروردین امسال نسبت به پارسال ۵۹.۵ درصد کاهش داشته، چرا که به سبب هزینه های بالای صادرات، زعفران به شکل انبوه قاچاق می شود.
نایب رئیس شورای ملی زعفران گفت: با توجه به افزایش تعرفه های گمرکی و مشکلات بازگشت ارز امیدی به رونق صادرات نیست که این موضوع بر قاچاق دامن می زند چرا که اختلاف صادرات زعفران با شناسنامه و قاچاق ۶ میلیون تومان است.
با افزایش ۵۷ درصدی قیمت پایه گمرکی زعفران از ۱۲۵۰ به ۱۵۹۸ دلار و مشکلات بازگشت ارز، صادرات رسمی زعفران کاهش معناداری داشته است چرا که عمده زعفران به طور قاچاق خارج می شود.
با توجه به افزایش معنادار زعفران پوشال با نگین در سال زراعی گذشته بسیاری از کشاورزان اقدام به کشت زعفران نگین‌کردند که این امر منجر به کاهش عرضه و افزایش ۱۵ درصدی قیمت زعفران‌پوشال نسبت به قبل شد./باشگاه خبرنگاران جوان
مقاله قبلیتغذیه دام با کشت کاکتوس
مقاله بعدیوزارت صمت: افزایش قیمت شوینده‌ها تخلف است

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید